Jak uważa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w Polsce, podobnie jak w większości innych krajów UE, osoba kierująca elektrycznym rowerem, hulajnogą, segwayem etc. ponosi odpowiedzialność cywilną na zasadach ogólnych (na zasadzie winy) za wyrządzone szkody, dlatego we własnym interesie powinna zadbać o polisę odpowiedzialności cywilnej. Jednak, jak zauważa Renata Orzechowska, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń, wobec braku definicji hulajnogi elektrycznej oraz ich przeróżnych konstrukcji nie można wykluczyć, że takie urządzenie zostanie zakwalifikowane np. jako motorower lub pojazd wolnobieżny. Wtedy użytkownicy powinni posiadać ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Na razie jednak nowych przepisów dotyczących hulajnóg, segwayów i deskorolek elektrycznych nie widać na horyzoncie, choć Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nimi od kilku miesięcy.
Czasem odpowiada producent
Z wypożyczanymi hulajnogami elektrycznymi jest tak, że w zależności od przyczyny szkody różnie kształtuje się odpowiedzialność. Może ponosić ją producent, właściciel, czyli firma wynajmująca, albo użytkownik.
Producent będzie ponosił odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez produkt wprowadzony do obrotu i będzie go chroniła polisa OC działalności z rozszerzeniem o ryzyko OC za produkt.
– Musi to być szkoda wyrządzona osobie trzeciej, a powstała szkoda musi wynikać z wadliwości produktu. To na przykład porażenie prądem z baterii lub odpadnięcie kółek, wskutek czego ktoś doznał uszczerbku na zdrowiu i sobie coś np. złamał – tłumaczy Marcin Pyka, ekspert-lider ds. rozwoju produktów detalicznych Departamentu Rozwoju Produktów w Uniqa. W przypadku wypożyczalni tego rodzaju sprzętu , firma będzie zobligowana do utrzymywania go w należytym stanie technicznym, konserwacji, wykonywania przeglądów.
Najczęściej jednak za szkody odpowiada użytkownik. A szkody te mogą być bardzo wysokie. Pół biedy, jeśli urwie lusterko w czyimś samochodzie czy przewróci pieszego i zniszczy mu ubranie. Jednak odszkodowanie może sięgnąć kilkudziesięciu tysięcy złotych, jeśli skutkiem zdarzenia będą poważne obrażenia człowieka, a należy pamiętać, że człowiek ważący przykładowo 80 kg na rozpędzonym do 25 km/h pojeździe łatwo może takie szkody wyrządzić.
Gdy użytkownik spowoduje wypadek
Specjalnych polis dla użytkowników hulajnóg elektrycznych nie ma. Odpowiedzialność za użytkowanie hulajnogi elektrycznej oraz innych tego typu pojazdów może wchodzić w skład ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Ubezpieczenie czasem jest sprzedawane osobno, ale często stanowi dodatek do ubezpieczeń mieszkań i domów, może też być częścią składową karta typu Euro26 czy Planeta Młodych. Nie zawsze jednak taka polisa zadziała, jeśli wyrządzimy szkodę jadąc na wypożyczonej hulajnodze elektrycznej. Zależy to od warunków ubezpieczenia towarzystwa.