Od lat wiele wniosków dotyczy polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, choć problemów z tymi produktami jest mniej niż miało to miejsce kilka lat temu. Tutaj klienci skarżą się na opłaty likwidacyjne oraz niesatysfakcjonującą wysokości świadczenia.
Warto sprawdzić: OC w Polins, Gefion – kłopoty z pseudo ubezpieczycielem
Rzecznik nie zawsze skuteczny
W 2018 r. rzecznik finansowy podjął interwencję w 12 022 sprawach (85,6 proc.), niestety, tylko w 21,4 proc. spraw jego działania przyniosły skutek. Nie oznacza to jednak, że osoby, którym rzecznik nie zdołał pomóc w postępowaniu interwencyjnym, pozostają bez szans na pozytywne zakończenie sprawy. Pozostaje im jeszcze droga sądowa, na której przydaje się wydawany przez rzecznika tzw. istotny pogląd w sprawie. Pomaga to dobrze zargumentować pozew i przekonująco przedstawić swoje racje przed sądem.
Sprawozdanie rzecznika pokazuje też, na których ubezpieczycieli klienci skarżą się najczęściej. Jako że trudno porównywać liczby bezwzględne, gdyż oczywiste jest, że na duże podmioty skarg jest więcej niż na małe, to zestawienie liczby skarg z udziałem w rynku daje bardziej miarodajne rezultaty. W 2018 r. w ubezpieczeniach majątkowych najlepiej wypadła Warta, a za nią znalazły się Ergo Hestia i i Aviva. Słabo wypadają TUS, Uniqa, InterRisk, Link4, TUW i Europa. W ubezpieczeniach na życie w czołówce są Aviva, Nationale-Nederlanden i PKO Życie, a na przeciwnym biegunie PZU, Vienna Life, Uniqa, Generali, Warta, Axa i Allianz. W wielu przypadkach widać przy tym starania firm, by poprawić standardy likwidacji szkód i niektórzy ubezpieczyciele chętnie spotykają się z rzecznikiem finansowym w tym celu.
Jak składać reklamacje?
Warunkiem podjęcia przez rzecznika działań w indywidualnej sprawie jest wcześniejsze złożenie przez klienta reklamacji w tej instytucji, na którą chce się poskarżyć, np. w banku, zakładzie ubezpieczeń. Może zrobić to również wtedy, gdy podmiot rynku finansowego nie udzielił w terminie odpowiedzi na reklamację oraz w sytuacji, gdy nie dopełnił innych obowiązków wynikających z ustawy o rozpatrywaniu reklamacji.
Reklamacja to każde wystąpienie skierowane do podmiotu rynku finansowego przez jego klienta, w którym klient zgłasza zastrzeżenia dotyczące usług świadczonych przez podmiot rynku finansowego. Przepisy trzy formy złożenia reklamacji: pisemną –składaną osobiście lub nadawaną przesyłką pocztową, ustną -zgłaszaną osobiście lub telefonicznie oraz elektroniczną, o ile podmiot rynku finansowego wskazał środki komunikacji elektronicznej do tego przeznaczone. Odpowiedź udzielana przez podmiot rynku finansowego nie może się ograniczyć do lakonicznego stwierdzenia „reklamację uwzględnia się”, czy też „odmawia się uznania reklamacji”.