Niedługo po ukończeniu 10. roku życia dziewczynka wjechała rowerem na jezdnię prosto pod samochód. Kierowca nie zdążył jej ominąć, mimo że jechał zgodnie z przepisami. Dziecko poniosło śmierć na miejscu. Matka dziecka wystąpiła o świadczenie ze szkolnego grupowego ubezpieczenia NNW córki, ale ubezpieczyciel odmówił wypłaty, argumentując, że dziecko nie miało karty rowerowej, mimo że przepisy nakazują posiadanie takiej karty przez osobę powyżej 10. roku życia, która porusza się rowerem, a nie jest pełnoletnia.
Ustawa o ruchu drogowym stanowi, że kartę rowerową lub motorowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek: 10 lat w przypadku karty rowerowej i 13 lat w przypadku karty motorowerowej.
Warto sprawdzić: Rower na minuty. Po mieście prawie za darmo
Odmowa wypłaty przez brak znajomości przepisów
To jedna ze spraw, które wpłynęły do rzecznika finansowego, którego interwencja jednak nie okazała się skuteczna. A takich spraw jest więcej. Naruszanie przepisów często skutkuje odmową wypłaty, gdyż towarzystwa zamieszczają odpowiednie zapisy w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Dotyczy to także wtedy, gdy łamanie przepisów odnosi się do dzieci, szczególnie gdy ma to wpływ na zdarzenie. A w tym przypadku nieznajomości bezpiecznego poruszania się na rowerze przyczyniła się do śmierci dziecka.
W takiej sytuacji nie tylko towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają świadczenia. Gdy chłopiec z rolniczej rodziny, nieposiadający karty rowerowej, wpadł pod samochód, jego bliscy ubiegali się o świadczenie z funduszu składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników (KRUS) i również spotkali się z odmową wypłaty.