Zasiłek pogrzebowy
Zasiłek pogrzebowy możesz otrzymać, jeśli pokryjesz koszty pogrzebu: osoby ubezpieczonej, np. pracownika; osoby, która pobierała wypłacane przez ZUS świadczenie, np. emeryturę; członka rodziny osoby ubezpieczonej albo emeryta lub rencisty.
Jeśli jesteś członkiem rodziny osoby zmarłej i organizujesz pogrzeb, dostaniesz 4 tys. zł zasiłku i nie ma znaczenia, jakie poniosłeś koszty. Jeśli nie jesteś członkiem rodziny osoby zmarłej, otrzymasz zasiłek w wysokości poniesionych kosztów, maksymalnie 4 tys. zł. Jeśli koszty pogrzebu pokryło kilka osób, zasiłek pogrzebowy jest dzielony między te osoby lub podmioty – proporcjonalnie do poniesionych przez nie kosztów pogrzebu.
Jeśli wniosek o zasiłek pogrzebowy nie trafi do ZUS w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługiwał, prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa. Jeśli jednak wniosek o zasiłek nie mógł być złożony w tym terminie, bo później odnaleziono zwłoki lub zidentyfikowano osobę zmarłą albo z innych przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej, prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa po 12 miesiącach od dnia pogrzebu.
Renta z tytułu niezdolności do pracy. Wyjątki od zasady
Warunek o pięcioletnim okresie składkowym i nieskładkowym w ciągu ostatnich 10 lat (dla osób, których niezdolność do pracy powstała, gdy miały ponad 30 lat) nie dotyczy:
-
kobiety, która ma 25 lat składkowych i orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy;
-
mężczyzny, który ma 30 lat składkowych i orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy.
Jest też wyjątek od warunku, że niezdolność do pracy musi powstać w określonym okresie składkowym lub nieskładkowym wymienionym w ustawie o emeryturach i rentach albo w okresie nie dłuższym niż 18 miesięcy od ustania tych okresów. Nie musi go spełnić:
-
mężczyzna, którego okres składkowy i nieskładkowy wynosi co najmniej 25 lat i który ma orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy.