Podstawowe świadczenia przysługujące po wypadkach przy pracy wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Poszkodowanemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wypadkowe i zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego.
W przypadku przedłużającego się leczenia może on otrzymać także świadczenie rehabilitacyjne. Jeżeli nadal nie udało się przywrócić sprawności sprzed wypadku przysługuje mu renta wypadkowa. Dodatkowo ZUS przyznaje również jednorazowe odszkodowanie za określony procentowo uszczerbek na zdrowiu, zgodny z tabelą uszczerbków zawartą w rozporządzeniu ministra pracy. Obecnie obowiązuje stawka 917 zł za każdy procent ustalonego uszczerbku na zdrowiu.
Warto sprawdzić: Kiedy za prywatną rehabilitację zapłaci ubezpieczyciel
Można żądać odszkodowania od pracodawcy
Wypłata odszkodowania z ZUS to jedno z roszczeń, z którymi może występować pracownik po wypadku przy pracy. Dużo wyższe kwoty może on uzyskać od pracodawcy lub jego ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej w sytuacji, gdy do zdarzenia doszło z winy pracodawcy lub innego pracownika.
Roszczenia cywilne mogą również być niezależne od wykazania winy tych osób w sytuacji, gdy do wypadku dojdzie w zakładzie pracy wykorzystującym dużą ilość zmechanizowanego sprzętu. Na przykład na terenie kopalni, huty, stoczni lub fabryki. W takich sytuacjach odpowiedzialność cywilna pracodawcy nie wymaga wykazania jego zawinienia, ponieważ odpowiada on na tzw. zasadzie ryzyka.