Na cenę pakietu OC i AC ma wpływ wiele czynników. Oprócz danych dotyczących samego ubezpieczonego (jego wiek, doświadczenie, bezszkodowa jazda, miejsce zamieszkania ect.), informacji o aucie, znaczenie ma też zakres samej polisy AC oraz dodatkowych pakietów assistance czy NNW. Wybierając polisę, warto się zastanowić nad doborem ryzyka odpowiedniego dla naszego stylu życia. Na przykład, jeśli dużo wyjeżdżamy za granicę, warto zatroszczyć się o darmowe holowanie auta w razie wypadku i awarii poza granicami kraju. Podróżując z rodziną, może zastanowić się nad rozszerzeniem opcji holowania samochodu, który uległ wypadkowi czy awarii, nad zapewnieniem noclegu, gdy wypadek miał miejsce w nocy lub daleko od miejsca zamieszkania. Nowe auto warto ubezpieczyć wybierając wariant stałej ceny, ponieważ w przypadku jego kradzieży zostanie wypłacona wartość auta w dniu jego ubezpieczenia. – O zakupie dobrowolnego AC powinni pomyśleć przede wszystkim właściciele modeli często padających łupem złodziei oraz nowych i drogich samochodów. AC przydaje się także posiadaczom starszych pojazdów, ponieważ daje pewność, że po uszkodzeniu auta strat z tym związanych nie trzeba będzie pokrywać z własnych pieniędzy. Wiele przykładów takiego działania AC obserwowaliśmy w tym roku w lecie, po wyjątkowo częstych gradobiciach – sugeruje Tomasz Rowicki, pełnomocnik zarządu w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Czytaj więcej

Najlepsze pakiety AC i OC. Ranking ubezpieczeń dla kierowców w różnym wieku

Ceny pakietów potrafią się różnic nawet o kilkaset złotych z zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego i oczywiście zakresu. Mając do wyboru kilka polis różniących się od siebie niewielką kwotą, warto sprawdzić ich zakres. Czasem się zdarza, że polisy z większą ochroną ubezpieczeniową są tańsze lub nieznacznie droższe. – Zakłady ubezpieczeń wprowadzają również wiele czasowych promocji i starają się wyróżnić dodatkowym zakresem lub gratisem. Nawet w przypadku polis OC, które co do zakresu są regulowane ustawą, ubezpieczyciele wprowadzają wyróżniki jak bezpośrednia likwidacja szkód, ochrona zniżki czy gratisowy assistance – mówi Jacek Byliński, prezes CUK Ubezpieczenia.

I dodaje: – Konkurencyjność i dynamika zmian na rynku ubezpieczeń jest bardzo duża. Towarzystwa w trybie ciągłym modyfikują swoje oferty, analizując pozycję cenową i konwersje. Dlatego oferty mają swoje krótkie terminy ważności i z dnia na dzień mogą ulegać istotnym zmianom.

– Wiele osób nie jest świadomych, że przy okazji zakupu obowiązkowego OC, za niewielką dopłatą może skorzystać z ubezpieczeń dodatkowych, które zapewnią im szerszą ochronę i przydatne świadczenia. Z naszych kalkulacji na przestrzeni ostatnich miesięcy wynika, że wystarczyłoby dopłacić do OC średnio tylko 6 proc. więcej, czyli ok. 57 zł, by oprócz ochrony związanej z OC zyskać także assistsance w razie wypadku oraz NNW kierowcy i pasażera. Ceny OC w ostatnich latach nie rosły, a wręcz spadły, dlatego warto tę „nadwyżkę" w portfelu wykorzystać właśnie na dodatkowe zabezpieczenie – mówi Magdalena Kubalska, ekspert Unilink.