Kara za brak OC w 2022 roku

W 2022 roku kary za brak OC wzrosną, gdyż ich wysokość zależny od wysokości płacy minimalnej.

Publikacja: 19.11.2021 18:51

Kara za brak OC w 2022 roku

Foto: Adobe Stock

Do 199,2 tys. osób w 2020 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wysłał wezwania do wniesienia kar za brak OC, to o 58 proc. więcej niż w 2019 r.

Czytaj więcej

Najlepsze pakiety AC i OC. Ranking ubezpieczeń dla kierowców w różnym wieku

6000 zł za brak OC

Obecnie za brak ważnego ubezpieczenia OC można zapłacić od 1120 do 5600 zł w zależności od ilu dni wynosi przerwa w ubezpieczeniu. W 2022 roku kary te wzrosną, gdyż ich wysokość zależny od wysokości płacy minimalnej. W 2022 r. płaca minimalna będzie wynosiła 3010 zł, a to oznacza również podwyżkę kar za brak OC.

Wobec tego w 2022 r. posiadacz auta osobowego zapłaci aż 6020 zł, jeśli przerwa w ciągłości polisy OC będzie trwała więcej niż 14 dni. Jeżeli będzie to od 4 do 14 dni, kara wyniesie 3010 zł, a jeśli nie dłużej niż 3 dni, trzeba będzie zapłacić 1204 zł.

Zgodnie z prawem nawet niesprawne auta, które nie wyjeżdżają na drogi, muszą mieć polisę OC. UFG używa systemu komputerowego, który porównuje dane o zarejestrowanych pojazdach z Centralnej Ewidencji Pojazdów z na bieżąco spływającymi danymi o polisach zawieranych u poszczególnych ubezpieczycieli. Zatem do ukarania za brak OC nie trzeba kontroli drogowej policji.

Nie zawsze też polisa automatycznie przedłuży się na kolejny rok. Nie stanie się to, jeśli płatność za poprzednią została rozłożona na raty, a przynajmniej jedna z nich nie została uregulowana.

Po zmianie właściciela polisa OC nie przedłuży się automatycznie. Ochrona obowiązuje do dnia, który jest wskazany na potwierdzeniu zawarcia umowy ubezpieczenia. Warto więc po zakupie auta skontaktować się z dotychczasowym ubezpieczycielem i sprawdzić, do kiedy obowiązuje polisa. Unikniemy w ten sposób sytuacji np. gdy poprzedni właściciel wypowiedzenia umowy przed sprzedażą auta. Nowy właściciel używanego samochodu może korzystać z polisy OC zawartej przez poprzedniego posiadacza do momentu jej zakończenia. Może też w dowolnym momencie wypowiedzieć umowę i zawrzeć nową z innym ubezpieczycielem.

Wiele osób kupuje za granicą auta bezpośrednio od dotychczasowego właściciela. Nabywca ma 60 dni na zarejestrowanie go w Polsce, jeśli auto pochodzi z jednego z państw UE lub 30 dni, jeśli dotyczy to innych państw. Jeżeli poprzedni właściciel nie wyrejestrował auta i ma ono ważne ubezpieczenie OC, można w tym czasie korzystać z zagranicznej polisy. Jeśli jednak pojazd został wyrejestrowany, przed jego sprowadzeniem należy wyrobić tymczasowe (ważne 30 dni) tablice rejestracyjne i wykupić na ten okres krótkoterminowe ubezpieczenie.

Ukarani mogą złożyć pismo o umorzenie kary lub jej obniżenie. Wzór pisma i koniecznego w takim przypadku oświadczenia o stanie majątkowym znajduje się na stronie internetowej UFG .

Do 199,2 tys. osób w 2020 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wysłał wezwania do wniesienia kar za brak OC, to o 58 proc. więcej niż w 2019 r.

6000 zł za brak OC

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Inne Polisy
Złe wieści dla kierowców. OC coraz droższe
Inne Polisy
Ceny OC na przekór inflacji. W perspektywie kwartalnej widać jednak podwyżki
Inne Polisy
Kara za brak OC w 2024 roku. Kwota, która mocno zaboli
Inne Polisy
Revolut staruje ze sprzedażą ubezpieczeń komunikacyjncyh
Inne Polisy
OC droższe o 100 proc. Efekt szybkiego przejścia na auta elektryczne
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?