Cena w zależności od wieku kierowcy
W czwartym kwartale 2021 roku właściciele pojazdów niemal wszystkich grup wiekowych - poszukujący konkurencyjnych stawek ubezpieczeń OC - mogli zaoszczędzić na spadku cen. Co ciekawe z największych obniżek cieszyli się najmłodsi kierowcy, płacący najdrożej za to obowiązkowe ubezpieczenie. I tak osoby w wieku 18 – 22 lata nominalnie były w stanie zaoszczędzić najwięcej, bo aż 135 złotych. W końcu roku za pełne OC na portalu Porówneo płaciły one przeciętnie 1711 złotych (o 7,3 proc. mniej niż rok wcześniej). Z kolei 23 – 26 latkowie byli w stanie zauważyć spadek ceny o 108 złotych. O ile w końcu 2020 roku średnia cena ich polisy OC wynosiła 1298 złotych, to w analogicznym okresie ubiegłego roku spadła o ponad 8 procent - do 1190 złotych. Natomiast 27 – 29 latkowie mogli znaleźć roczne OC za średnio 870 złotych, taniej o 69 złotych.
Również inni kierowcy byli w stanie dostrzec, w ostatnim kwartale 2021 roku, mniejsze wydatki na polisy OC w stosunku do tego ile płacili rok wcześniej. Ceny - niższe o około 3 - 4 procent - odnotowali właściciele aut, w wieku 60+ oraz trzydziestolatkowie. Z kolei czterdziestolatkowie płacili praktycznie tyle samo co rok wcześniej.
Gdzie tanio, gdzie drogo
Spadki cen za komunikacyjne OC nastąpiły w większości województw. Kierowcy z opolskiego i zachodniopomorskiego mogli odnotować największe oszczędności ze wszystkich, bo około 5 procentowe. W ostatnim kwartale 2021 roku ci pierwsi płacili za obowiązkowe ubezpieczenie średnio 577 złote, o 37 złotych taniej niż przed rokiem. W drugim z województw średnia składka wyniosła 695 złotych, mniej o 35 złotych.
Na nieco niższe, ale również kilkuprocentowe, oszczędności mogli liczyć mieszkańcy kolejnych ośmiu województw; największe z nich w: mazowieckim, śląskim i lubuskim. W ciągu dwunastu miesięcy spadki średnich cen za polisy OC w tych regionach nastąpiły odpowiednio o: 31, 26 i 20 złotych do 737, 628 i 681 złotych. W pozostałych sześciu województwach składki za to obowiązkowe ubezpieczenie utrzymywały się na poziomie sprzed roku lub były nieznacznie wyższe. Najdrożej za OC płacili mieszkańcy województwa dolnośląskiego - średnio 755 złotych, o 1 procent mniej niż przed rokiem. Najtaniej zaś podkarpackiego - 558 złotych przeciętnie, o ponad 2 procent taniej niż dwanaście miesięcy wcześniej.
Ceny w zależności od płci
Zgodnie z europejską dyrektywą w sprawie równego traktowania kobiet i mężczyzn w dostępie do towarów i usług (tzw. Gender Directive) - płeć właściciela pojazdu nie powinna mieć wpływu na wysokość składki za polisę. Jednak przy jej kalkulacji, pod uwagę brane są jeszcze inne czynniki. A to powoduje, że kobiety w Polsce płacą za OC nieznacznie drożej niż mężczyźni. To nietypowe, gdyż w innych krajach, to zazwyczaj mężczyźni muszą więcej na nie wydać. Panowie jeżdżą bowiem droższymi autami, z większymi silnikami, które stwarzają większe ryzyko spowodowania wypadku. Czemu zatem w Polsce jest odwrotnie? Eksperci podejrzewają, że to dlatego, że kobiety częściej powodują i zgłaszają drobne szkody, co w efekcie prowadzi do nieznacznie wyższych wypłat z ich ubezpieczeń OC.
Dodatkowo w ostatnim kwartale mężczyźni mogli jeszcze cieszyć się kolejnymi oszczędnościami. Za OC płacili średnio 664 złote, taniej o 20 złotych w stosunku do danych sprzed roku. Kobiety zaś płaciły przeciętnie 692 złote, o 2 złote drożej. Luka w cenie między płciami jest podobna do tej sprzed roku. Nadal kobiety płacą o około 28 złotych drożej niż mężczyźni. Największe, bo ponad 13 procentowe, spadki cen w ciągu dwunastu miesięcy mogły zauważyć - na portalu Porówneo - kobiety w wieku 23 - 26 lat, dla których średnia cena OC wyniosła 1139 złotych. Również starsze dwudziestolatki mogły znaleźć OC o 12 procent taniej niż przed rokiem - średnio za 824 złote. Natomiast wśród mężczyzn najwięcej, bo ponad 8 procent, mogli zaoszczędzić również najmłodsi kierowcy, którzy nie przekroczyli 23 lat. Za tę polisę płacili oni średnio 1808 złotych. Porówneo wspiera kierowców na drodze bez względu na płeć. Ponad rok temu firma uruchomiła całkowicie nową usługę na rynku porównywarek - Centrum Pomocy Porówneo (CPP). W razie kolizji lub awarii na drodze, dzwoniąc pod numer CPP 22 522 27 91, kierowcy dowiedzą się nie tylko jakiego rodzaju pomoc przysługuje im w ramach posiadanego ubezpieczenia, ale również otrzymają wsparcie w zgłoszeniu szkody.