Jest grupa wyłączeń, która pojawia się niemal u wszystkich towarzystw. To najczęściej takie sytuacje, gdy albo ubezpieczony zachowywał się nieodpowiedzialnie, albo ryzyko zdarzenia jest znacząco zwiększone.
Najczęściej ubezpieczyciele wyłączają z ochrony szkody powstałe w wskutek spożycia przez ubezpieczonego narkotyków lub innych środków odurzających, substancji psychotropowych, ewentualnie także wskutek użycia lekarstw lub innych środków wyłączających świadomość niezapisanych przez lekarza. Na odszkodowanie nie można też liczyć w razie prowadzenia przez ubezpieczonego samochodu bez uprawnień albo pod wpływem alkoholu, popełnienia bądź usiłowania popełnienia przestępstwa, samobójstwa lub samookaleczenia,
zamieszek lub rozruchów, a także udziału ubezpieczonego w nielegalnych strajkach. Zwykle także turysta nie dostanie odszkodowania, gdy do szkody dojdzie w związku z chorobą psychiczną czy zaburzeniami psychicznymi turysty.
Czytaj więcej
Polisy turystyczne różnią się od sprzedawanych przed pandemią. Popularność zdobyło ubezpieczenie rezygnacji.
W niektórych przypadkach OWU wprost podają, że przewidziane w nich wyłączenia nie mają zastosowania, gdy dana okoliczność nie miała wpływu na zajście zdarzenia ubezpieczeniowego. Jednak, jak wskazuje rzecznik finansowy w opracowaniu dotyczącym ubezpieczeń turystycznych, można przyjąć, że brak w OWU tego typu wyraźnego zastrzeżenia nie może dawać ubezpieczycielowi prawa do odmowy zapłaty świadczenia, gdy brak jest związku przyczynowego między określoną okolicznością a wypadkiem ubezpieczeniowym.