Wiemy, że ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej kierowców (OC) jest obowiązkowe, ale co tak naprawdę oznacza ten skrót? Poprawnie rozszyfrowała go tylko nieco ponad połowa zapytanych Polaków. Jakie dokładnie kary grożą za brak OC? To już wiedzą nieliczni. A co z AC? Tylko co drugi statystyczny Polak rozumie, na czym polega polisa autocasco - wynika z badań „Wiedza o ubezpieczeniach komunikacyjnych” przeprowadzonych w październiku 2022 przez Instytut Badań Pollster na zlecenie Link4.
W badaniu niemal wszyscy ankietowani mają prawo jazdy na samochód oraz doświadczenia związane z kupnem używanego auta (91 proc.), a cztery na pięć osób doświadczenie związane z jego sprzedażą (81 proc.). Ponad połowa badanych miała do czynienia ze zgłoszeniem szkody do ubezpieczyciela (59 proc.), a także procesem likwidacji szkody.
- Dla firmy specjalizującej się w polisach komunikacyjnych takie badania to niezwykle cenne źródło informacji. Pomagają nam tworzyć strategię i atrakcyjną dla klientów ofertę ubezpieczeniową. Zależy nam, aby skomplikowany świat polis był prosty i zrozumiały. W tym celu wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i stale monitorujemy poziom zadowolenia klientów z naszych produktów i usług - mówi Patrycja Kotecka, członek zarządu Link4.
Czytaj więcej
Duża podwyżka płacy minimalnej sprawi, że kary dla posiadaczy pojazdów bez opłaconego OC wzrosną do rekordowego poziomu.
Wszyscy wiemy, że trzeba mieć OC
Ponad połowa badanych (61 proc.) ocenia pozytywnie swoją wiedzę na temat ubezpieczeń komunikacyjnych, przy czym zdecydowana większość jako raczej dobrą. Co trzeci badany ocenia swoją wiedzę jako raczej słabą, a zaledwie 1 proc. przyznaje, że w ogóle jej nie posiada. W teorii wypadamy więc bardzo dobrze, a jak wygląda nasza wiedza w praktyce?