Hydraulik z polisy to spora oszczędność? Jak działa assistance

Jeśli w niedzielny wieczór musimy wezwać hydraulika czy elektryka, to możemy być pewni, że nie zapłacimy mało. Assistance pomoże uniknąć takich wydatków.

Publikacja: 25.01.2023 13:13

Dzięki pakietom assistance, które zapewniają organizację i pokrycie szeregu usług, możemy uniknąć ni

Dzięki pakietom assistance, które zapewniają organizację i pokrycie szeregu usług, możemy uniknąć niespodziewanych wydatków

Foto: shutterstock

Holowanie na terenie miasta samochodu osobowego do 2,5 t to szacunkowo koszt od 180 do 300 zł. Holowanie na większe odległości rozliczane jest zazwyczaj od kilometra. Tu powinniśmy liczyć się z kosztem 4–6 zł za km. Usługi w dni świąteczne, w nocy itp. są droższe. Pomoc drogowa może też zażądać dodatkowych opłat, jeśli potrzebny jest dodatkowy sprzęt (np. do wyciągnięcia auta z rowu). Wezwanie hydraulika do nagłego zalania to według Mondial Assistance średnio kosztuje 450 zł (robocizna + dojazd + materiały). Średnio 800 zł kosztuje usługa szklarza czy dekarza.

W wielu przypadkach takich wydatków można uniknąć dzięki pakietom assistance, które zapewnia organizację i pokrycie kosztów szeregu praktycznych usług. Zakres zależy oczywiście od firmy i wariantu, często za użyte materiały trzeba zapłacić, ale sama organizacja pomocy i robocizna warte są niemało.

Czytaj więcej

Gdzie po dobre ubezpieczenie domu i mieszkania. Ranking "Rz" 2022

Z polisą albo osobno

Pakiety assistance domowego można znaleźć zazwyczaj w zakresie ubezpieczenia domu, bywają też dodawane do produktów bankowych, takich jak np. kredyt hipoteczny + polisa z assistance, albo do niektórych kont bankowych.

– Osobne pakiety assistance domowego można też kupić w niektórych sklepach ze sprzętem domowym – mówi Konrad Rychter Mondial Assistance.

Pakiety assistance samochodowego najczęściej kupowane są wraz z ubezpieczeniem samochodu (OC/AC) na ten sam okres (jeden rok). Są na rynku firmy sprzedające pakiety assistance oddzielnie, również na krótsze okresy – np. assistance na wyjazd wakacyjny zagranicę.

– Ceny pakietu assistance samochodowego zależą oczywiście od zakresu. Miniassistance z holowaniem na małe odległości, tylko po wypadku, bez samochodu zastępczego może kosztować kilkadziesiąt zł na rok. Bardziej kompleksowe pakiety z nielimitowanym holowaniem, samochodem zastępczym na czas naprawy i usługami dodatkowymi (noclegi, transport do celu podróży, pomoc w razie zgubienia/uszkodzenia kluczyków, braku paliwa, rozładowanego akumulatora itp.) będą kosztowały kilkakrotnie więcej, średnio około 200 zł – podaje Urszula Żebrowska z Mondial Assistance.

Można też skorzystać z innych propozycji dostępnych na rynku, np. samodzielnych polis assistance dostępnych w większości banków, firm leasingowych lub w firmach dostarczających energię elektryczną, gaz lub inne media. Takie samodzielne polisy assistance można również nabyć za pośrednictwem wybranych agencji ubezpieczeniowych chcących wyróżnić się na rynku kompleksową ofertą ubezpieczeń wykraczającą ponad standardowe ubezpieczenia pojazdu lub domu. Koszt samodzielnej rocznej polisy assistance oscyluje zazwyczaj w przedziale 80–200 zł w zależności od świadczeń gwarantowanych przez polisę, limitów na poszczególne świadczenia i promocji oferowanych dla stałych klientów przez poszczególne instytucje, które oferują takie produkty.

Widać więc, że za roczny pakiet assistance zapłacimy znacznie mniej niż w przypadku samodzielnego opłacenia pojedynczej usługi.

Czytaj więcej

Złodzieje nie próżnują. Niepokojące statystyki włamań do domów i mieszkań

Najczęściej potrzebujemy hydraulika i holowania auta

O przydatności usług assistance przekonał się każdy, kto próbował znaleźć ślusarza późnym wieczorem czy zmagał się z awarią auta w środku nocy daleko od miejsca zamieszkania. Samo znalezienie fachowca nie jest łatwe, a do tego dochodzi jeszcze koszt.

– Nasi klienci najczęściej korzystają z następujących świadczeń: w ramach moto assistance z usprawnienia pojazdu, holowania oraz samochodu zastępczego, a w przypadku home assistance z usług hydraulika, ślusarza, technika urządzeń grzewczych oraz specjalistów naprawiających sprzęt AGD/RTV lub smartfony – mówi Marcin Zieliński, dyrektor departamentu sprzedaży w Europ Assistance Polska.

W Mondial Assistance w top najczęściej wykorzystywanych usług znajdują się hydraulik i elektryk oraz naprawa sprzętów domowych, a w samochodowym asistance na górze listy jest holowanie pojazdu do warsztatu. To podstawowa usługa przy unieruchomieniu samochodu. Centrum operacyjne jednak zawsze przed zleceniem holowania upewnia się, czy samochodu nie można usprawnić na miejscu (tzw. mobilne warsztaty). Często udaje się też pomóc przez telefon, gdyż mechanicy zatrudnieni w centrum alarmowym w wielu przypadkach potrafią tak poinstruować klienta, że awaria zostaje naprawiona przez telefon.

W przypadku holowania samochodu klienci potrzebują dalszej pomocy w związku z utratą mobilności. Tu najczęściej wykorzystywanym serwisem jest samochód zastępczy lub inna forma transportu – w dużych miastach klienci czasem wybierają vouchery na taksówki lub pojazdy transportu miejskiego (rowery, e-hulajnogi itp.), przy zdarzeniu poza miastem czasem wybierany jest transport pociągiem, autobusem lub (przy większych odległościach) samolotem. Klienci często potrzebują też organizacji noclegu w hotelu – zwłaszcza gdy podróżują z rodziną.

Holowanie na terenie miasta samochodu osobowego do 2,5 t to szacunkowo koszt od 180 do 300 zł. Holowanie na większe odległości rozliczane jest zazwyczaj od kilometra. Tu powinniśmy liczyć się z kosztem 4–6 zł za km. Usługi w dni świąteczne, w nocy itp. są droższe. Pomoc drogowa może też zażądać dodatkowych opłat, jeśli potrzebny jest dodatkowy sprzęt (np. do wyciągnięcia auta z rowu). Wezwanie hydraulika do nagłego zalania to według Mondial Assistance średnio kosztuje 450 zł (robocizna + dojazd + materiały). Średnio 800 zł kosztuje usługa szklarza czy dekarza.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Inne Polisy
Złe wieści dla kierowców. OC coraz droższe
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Inne Polisy
Ceny OC na przekór inflacji. W perspektywie kwartalnej widać jednak podwyżki
Inne Polisy
Kara za brak OC w 2024 roku. Kwota, która mocno zaboli
Inne Polisy
Revolut staruje ze sprzedażą ubezpieczeń komunikacyjncyh
Inne Polisy
OC droższe o 100 proc. Efekt szybkiego przejścia na auta elektryczne