Kolejny bank uprościł ofertę

AdobeStock

Porównujemy nowe Konto Przekorzystne Pekao SA z propozycjami konkurentów.

Na mocy ustawy o usługach płatniczych od sierpnia 2018 r. banki i SKOK zobowiązane będą do oferowania podstawowych bezpłatnych rachunków przeznaczonych dla osób, które do tej pory konta nie miały. Ale już teraz w wielu bankach standardowe oferty dla klientów indywidualnych są upraszczane i po spełnieniu łatwych warunków konta stają się darmowe.

Jako pierwszy zmiany wprowadził Bank Zachodni WBK, tworząc Konto Jakie Chcę. W ślad za nim poszły inne instytucje: Alior Bank i Getin Bank jeszcze w ubiegłym roku, a niedawno Bank Pekao SA.

Konta budowane w wyniku dialogu

Badania przeprowadzone przez Pekao SA pokazały, że klienci przede wszystkim oczekują bezpłatnego konta i karty, rozbudowanej sieci bezprowizyjnych bankomatów, prostej w obsłudze bankowości elektronicznej, atrakcyjnie oprocentowanego konta oszczędnościowego oraz dodatkowych bonusów.

Biorąc wszystko to pod uwagę Pekao SA zmodyfikowało swoją ofertę. Zniknęło Eurokonto Mobilne, Kieszonkowe, Intro i Aktywne Plus. W ich miejsce stworzono jeden rachunek – Konto Przekorzystne.

Na podobne zmiany zdecydowały się inne instytucje. Konto Jakże Osobiste zastąpiło trzy dotychczasowe rachunki z oferty Alior Banku: Konto Rozsądne, Konto Wyższej Jakości oraz Konta Rachunki w Pakiecie. Klienci Alior Banku korzystający z Konta Jakże Osobistego mają teraz do dyspozycji aż dziewięć korzyści (usług i funkcji), które mogą wybierać, by stworzyć rachunek dostosowany do bieżących potrzeb i sytuacji życiowej. Z kolei Getin Bank wycofał z oferty rachunek Getin Up oraz Getin UP Free, a w zamian wprowadził Konto Proste Zasady.

Natomiast Bank Zachodni WBK zakończył aktywną sprzedaż Konta Godnego Polecenia, Konta 123, Aktywni 50+ oraz Konta20, proponując klientom tylko Konto Jakie Chcę.

Warunki proste do spełnienia

Głównym atutem nowych rachunków są niskie wymagania pozwalające uniknąć podstawowych opłat za prowadzenie konta, miesięczną obsługę karty czy podejmowanie gotówki z bankomatów.

Bezwarunkowo za darmo prowadzone jest Konto Jakie Chcę. Rachunek w Getin Banku też będzie bezpłatny, jeśli w danym miesiącu klient zrealizuje co najmniej jedną płatność kartą w sklepie. Alior Bank zwalnia z prowizji za prowadzenie rachunku tych, którzy przelewają na konto minimum 1,5 tys. zł miesięcznie.

Natomiast Pekao SA stawia dwa warunki. Oczekuje, że co miesiąc na Konto Przekorzystne będzie jednorazowych wpływać co najmniej 500 zł.

Dodatkowo klient wykona minimum jedną transakcję kartą. Spełnienie tych wymagań pozwala dodatkowo uniknąć opłaty za korzystanie z karty oraz zwalnia z prowizji za dwie wypłaty gotówki z obcych maszyn w Polsce i za granicą.

Koszty związane z używaniem karty i korzystaniem z bankomatów w pozostałych instytucjach, których oferty analizujemy, są uzależnione od limitów transakcji lub od wykupienia pakietów dodatkowych.

Banki nie zapominają o młodych

Osoby przed 26. rokiem życia to duża i wymagająca grupa klientów. Instytucje finansowe nie zapominają o ich potrzebach i każdy z banków przygotował nowe konto także w wariancie dla młodych. W BZ WBK jest to Konto Jakie Chcę do 26. roku życia, w Alior Banku – Konto Jakże Osobiste dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia, w Getin Banku – Konto Proste Zasady od 18 do 26 lat, a w Pekao SA – Konto Przekorzystne do 26 lat.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: natalia.skwierawska@rp.pl

Konto plus bonus

1. Pekao SA

2,7 proc. na Nowym Koncie Oszczędnościowym, zniżki w programie rabatowym, 100 zł zwrotu składki za polisę OC w PZU, 7 proc. zwrotu za faktury za telefon komórkowy opłacane w formie polecenia zapłaty (maksymalnie 100 zł);

2. Alior Bank

3 proc. na Koncie Oszczędnościowym w ramach „korzyści do wyboru” i/lub 1 proc. zwrotu za zakupy;

3. Bank Zachodni WBK

1,5 proc. na Koncie Systematycznym, zwrot 1 proc. za opłacanie rachunków (gaz, prąd, internet, TV, telefon);

4. Getin Bank

2,5 proc. na Koncie Oszczędnościowym;

Mogą Ci się również spodobać

Fundusze akcji odrabiają straty

Luty, podobnie jak styczeń, przyniósł całkiem niezłe wyniki większości funduszy. Najwięcej można było zarobić ...

Kryptowaluty: łączna wartość transakcji przekroczyła wartość 68 miliardów dolarów.

Bitcoin i kryptowaluty z potężnymi obrotami. Padł rekord

Wzrosty kursów wywołały istną gorączkę rozkręcając wartość transakcji do gigantycznych poziomów. W poniedziałek padł ...

W galerii sztuka lepiej smakuje, Internet przekłamuje

Dziś klienci galerii oglądają ofertę zwykle tylko przez internet. Coraz częściej dokonują zakupów tylko ...