Lokaty na kilka dni. Komu się opłaca ich zakładanie

Fotorzepa/Marta Bogacz

Do najpopularniejszych okresów, na jakie klienci banków zakładają lokaty należą depozyty otwierane na: miesiąc, kwartał, pół roku, rok i dwa lata. Nie wszyscy jednak mogą pozwolić sobie na zamrożenie środków na taki czas.

Instytucje finansowe oferują takim klientom alternatywę – lokaty jednodniowe i kilkudniowe. Ich aktualną listę znajdziecie w naszym zestawieniu.

Depozyty trwające do 31 dni, to najkorzystniejszy sposób oszczędzania dla osób, które posiadają duże nadwyżki finansowe, a nie mogą ich inwestować w długim okresie bez narażenia się na podjęcie środków bez utraty wypracowanych odsetek. To również idealny produkt dla tych, którzy w niedalekiej przyszłości planują dokonać większych zakupów. Aby nie trzymać pieniędzy bezużytecznie w domu czy na nieoprocentowanym rachunku bankowym, mogą deponować je na kilka dni na lokatach.

Tego typu produkty dają więc dużą swobodę w zachowaniu płynności finansowej. Środki zgodnie z wyborem klienta zamrażane są na jeden lub kilka dni (np. 3, 7, 10, 14, 21) po czym wracają na rachunek rozliczeniowy pozwalając mu na swobodne dysponowanie pieniędzmi.

Dużym minusem lokat dniowych jest fakt, że najczęściej oferowane są jako produkty nieodnawialne. Wiąże się to z pewną uciążliwością, jeśli klient chce np. oszczędzać na lokacie jednodniowej przez kilka dni. Musi w takim przypadku codziennie wchodzić na swój rachunek i od nowa rozpoczynać procedurę zakładania depozytu.

Biorąc pod uwagę, że część lokat oferuje zyski, których nie da się osiągnąć na większości kont oszczędnościowych, czasem warto się przemęczyć. Najlepsze depozyty generują odsetki do 2,05 proc. w skali roku.

Lokat zakładanych na tak krótkie (kilkudniowe) terminy nie znajdziemy w każdym banku. Oferuje je 12 instytucji. Liderem wśród nich jest Idea Bank. W jego portfolio produktowym można znaleźć szeroki wachlarz lokat na różne okresy z dodatkowo wysokim zyskiem w skali roku. Wśród lokat wartych uwagi są również produkty od PlusBanku i Nest Banku, generujące odsetki powyżej 1 proc. w skali roku.

Mogą Ci się również spodobać

Obligacje w modzie, z wyjątkiem rodzinnych

Pod względem sprzedaży obligacji oszczędnościowych ten rok będzie najlepszy od 2008 r. Ale obligacje ...

Pandemia koronawirusa dosyć łagodnie obeszła się m.in z branżą budowlaną czy artykułów wykończenia i dekoracji wnętrz

Branże i spółki „starej gospodarki” odporne na koronawirusa

Wspólnie z analitykami przyglądamy się spółkom, które, mimo iż działają w tradycyjnych branżach „starej ...

Jacek Malczewski sportretował Feliksa Jasieńskiego, patrona kolekcjonerskiej nagrody

Zyski z kolekcji wzbogacają miasta

Setki milionów złotych warte są dzieła podarowane muzeum przez Feliksa Jasieńskiego. 12 października w ...