Jak zacząć skutecznie oszczędzać?

Fotorzepa/Radek Pasterski

Na zebranie oszczędności, które w przyszłości chcielibyśmy wykorzystać na wybrany przez siebie cel – wycieczkę marzeń, sprzęty w nowych technologiach, wkład do kupowanego mieszkania – trzeba mieć dobry plan. Nie wystarczą same chęci, ważna jest systematyczność i skrupulatność w dążeniu do realizacji marzeń.

Po co oszczędzam?

Najważniejsze na początku jest postawienie sobie jasnego celu. Należy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań: dlaczego chcemy oszczędzać, co dzięki tym oszczędnościom zyskamy oraz jak dużą kwotę i w jakim czasie musimy zebrać, aby swoje marzenie zrealizować? Pomoże to zmobilizować się do odkładania co miesiąc określonej sumy pieniędzy.

Rachunek Oszczędnościowy

Pieniądze nie powinny być na widoku. Nie zbieramy ich do przysłowiowej „skarpety”, bo tak szybko jak się w niej znalazły, równie szybko mogą z niej zniknąć. Stały dostęp do środków, nie wpływa dobrze na ich stan. W każdym bowiem momencie możemy z nich korzystać, zmniejszając saldo oszczędności. W takim przypadku najlepiej skorzystać z oferty wybranego banku i założyć konto oszczędnościowe. Można je otworzyć w banku, w którym mamy rachunek osobisty, bądź szukać atrakcyjnie oprocentowanej oferty na rynku. Najprościej posłużyć się porównywarką produktów finansowych, których w sieci jest całkiem sporo. W jasny sposób zestawiają i porównują ze sobą oferty wszystkich banków. Prosto i szybko można więc znaleźć produkt, który odpowiada naszym preferencjom.

Rachunek Oszczędnościowy, to darmowy produkt bankowy, który służy do gromadzenia środków. W przeciwieństwie do lokaty, można dopłacać do niego pieniądze kiedy się chce i bez konsekwencji, raz w miesiącu wypłacać z niego środki. Prowizja za drugą i każdą kolejną wypłatę pieniędzy z konta w danym miesiącu jest skuteczną karą, która zniechęca do częstych operacji tego typu. Łatwiej więc utrzymać na koncie rosnące saldo środków. Dodatkowym atutem rachunku oszczędnościowego jest oprocentowanie. Odłożone pieniądze zarabiają miesiąc w miesiąc wg ustalonej przez bank stawki oprocentowania. Obecnie, najwyższe na rynku odsetki mogą wynosić około2 -3 proc. w skali roku.

Metoda małych kroczków

Są również inne proste sposoby na oszczędzanie. Wystarczy np. codziennie 2 zł, albo wszystkie monety, które zostały nam w portfelu po zakupach wrzucać do słoika. Odłożone w ten sposób pieniądze należałoby jednak konsekwentnie co miesiąc wpłacać na rachunek oszczędnościowy w banku.

Inną metodą jest włączenie na swojej karcie opcji tzw. autooszczędzania. Taką usługę ma np. mBank. Po każdej transakcji jaką wykona klient, na mSaverze odłoży się wybrana przez niego kwota. Będzie to zaokrąglenie kwot do pełnych 10 zł, stała kwota od każdej transakcji (3 – 10 zł) albo wybrany procent wydanej kwoty z przedziału 1 – 15 proc. Bank Zachodni WBK oferuje odmienne rozwiązanie – Konto Systematyczne (rachunek oszczędnościowy), które z Konta Jakie Chcę może co miesiąc automatycznie pobierać min. 20 zł. Nie trzeba więc pamiętać o samodzielnych wpłatach, a oszczędności regularnie budują się same.

Mogą Ci się również spodobać

O zyski z akcji będzie trudniej

75 proc. portfeli w I kwartale było na plusie Pierwszy kwartał tego roku był ...

Depozyty z muzeów bardziej pożądane przez kolekcjonerów

Cena obrazu rośnie, jeśli wystawiany był w Muzeum Narodowym. Informacja podnosi rangę dzieła sztuki. ...

Atut podczas bessy w hossie okazuje się ciężarem

Minione dwa lata upłynęły dla Allianz Aktywnej Alokacji pod znakiem zmian. We wrześniu 2012 ...