Czym jest oprocentowanie nominalne lokaty podane w skali roku

Fotorzepa/Andrzej Bogacz

Zysk na lokacie zależy przede wszystkim od jej oprocentowania. Im jest ono wyższe, tym większe zyski wygeneruje depozyt. Wysokość wypracowanych odsetek zależy również od długości jej obowiązywania.

Teoretycznie, im lokata trwa dłużej, tym odsetek będzie więcej. W praktyce jednak, warto mieć na uwadze czynniki zewnętrzne, które mogą sprawiać, że realny zysk z wcześniej założonej lokaty może po jakimś czasie nie być już taki atrakcyjny.

Dla celów porównawczych

Oprocentowanie nominalne nie uwzględnia okresu trwania lokaty, inflacji, 19 proc. podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki) czy częstotliwości kapitalizacji. W przypadku lokat, produktów strukturyzowanych czy kont oszczędnościowych określa się je w skali roku, podając procentowy zysk możliwy do osiągnięcia w okresie 12 miesięcy oszczędzania. Dzięki temu zabiegowi dużo łatwiej jest porównać oferty różnych banków.

Marketing górą

Podstawową informacją, z którą spotykają się klienci banków korzystający z produktów oszczędnościowych jest wysokość oprocentowania. Nie ma znaczenia czy lokata zakładana jest na jeden dzień, miesiąc, pół roku czy dwa lata. W każdym z wskazanych przypadków jej oprocentowanie podane będzie w skali roku. Wiele osób, może złapać się na ten trik, kusząc się na założenie wysokooprocentowanego depozytu. Zwłaszcza w przypadku lokat z oprocentowaniem progresywnym, w ramach których banki podają zwykle stawkę najwyższą – możliwą do osiągnięcia np. tylko w jednym miesiącu trwania depozytu. Podczas gdy na realny zysk składa się średnie oprocentowanie ze wszystkich miesięcy obowiązywania umowy.

Oprocentowanie oprocentowaniu nierówne

Jeśli mamy do wyboru dwie lokaty o oprocentowaniu 4 proc. w skali roku – jedna na 6 miesięcy, a druga na rok – nie oznacza, to że zarobimy na nich tyle samo. Na lokacie pół rocznej zarobimy tak naprawdę o połowę mniej. Realnie 2 proc. Jednak zysk osiągniemy dużo szybciej niż z drugiej (12 miesięcznej), w związku z czym dużo łatwiej reagować na zmieniające się uwarunkowania ekonomiczne. Oszczędzone środki wraz z odsetkami można ulokować na kolejne pół roku na być może lepiej oprocentowanym depozycie na 6 miesięcy.

Jak to policzyć?

Aby samodzielnie policzyć realne oprocentowanie lokaty wystarczy podzielić oprocentowanie podane w skali roku przez ilość dni lub miesięcy w roku i pomnożyć je przez czas trwania lokaty. Zakładając lokatę na 1 miesiąc na 3 proc. w skali roku otrzymamy 0,25 proc. odsetek.

(3 proc./12 miesięcy)*1 miesiąc = 0,25 proc.

Mogą Ci się również spodobać

Dariusz Szymczak – kolekcjoner, promotor sztuki. Właściciel warszawskiej HOS Gallery. Fundator Fundacji Sztuk Dwie, która realizuje programy edukacyjno-animacyjne polegające na upowszechnianiu sztuki wśród m.in. młodzieży szkolnej. Absolwent handlu zagranicznego (dawniej SGPiS), współwłaściciel Arc Interiors, firmy zajmującej się projektowaniem i wyposażaniem wnętrz biurowych

Chcę osobiście poznać artystę

Kupuję najlepsze obiekty ulubionych artystów – mówi Dariusz Szymczak, kolekcjoner i właściciel HOS Gallery. ...

Banki są hojne na krótko lub skąpe z natury

Skorzystanie z dobrej oferty wymaga na ogół spełnienia dodatkowych warunków. Gdyby zrobić ranking najmniej ...

#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Kaźmierczak: Złote sztabki nie tylko dla bogatych

Powoli przełamujemy mit, że złote sztabki to produkt tylko dla osób bogatych. Najmniejsze sztabki ...