W co najchętniej inwestowali klienci TFI

123RF

Lepsza skromna stopa zwrotu niż nawet dwucyfrowy zysk z dreszczykiem.

Od początku roku fundusze inwestycyjne dla szerokiego grona odbiorców pozyskały prawie 5 mld zł netto, ale wpłaty od inwestorów rozłożyły się nierównomiernie. Podczas gdy bezpieczne fundusze gotówkowe i pieniężne zasilono kwotą 2,7 mld zł netto, fundusze akcji musiały stawić czoła odpływowi aż 2,6 mld zł netto, wynika z danych Analiz Online.

Przede wszystkim – zero stresu

Nic więc dziwnego, że wśród najlepiej sprzedających się funduszy tego roku są gotówkowy i pieniężny Investor Płynna Lokata – niemal 0,7 mld zł sprzedaży netto, Arka Prestiż Obligacji Korporacyjnych – 0,6 mld zł wpłat netto, i Quercus Ochrony Kapitału – 0,5 mld zł netto.

Każdy z tych funduszy dłużnych od stycznia do listopada osiągnął przyzwoite stopy zwrotu – odpowiednio 2,5 proc., 2,7 proc. oraz 2,4 proc. Nie były to jednak wyniki wyróżniające się na tle wielu funduszy, z których wycofano najwięcej pieniędzy. UniKorona Pieniężny – ponad 0,5 mld zł wypłat netto – zarobił od początku roku 2,1 proc., a NN (L) Globalny Spółek Dywidendowych – 0,4 mld zł przewagi wypłat nad wpłatami, wypracował aż 12,1 proc. zysku!

Dlaczego inwestorzy się z niego wycofywali? – Ten rok był trudny dla osób inwestujących w fundusze akcji. Dostarczył dużo powodów do obaw, które przełożyły się na wahania giełdowych indeksów. W styczniu i lutym rynek mocno spadał w obawie przed kolejną recesją w światowej gospodarce. W czerwcu i listopadzie inwestorzy musieli przetrawić negatywne szoki polityczne z Wielkiej Brytanii i USA. W tych miesiącach część uczestników mogła zamieniać jednostki funduszu NN (L) Globalny Spółek Dywidendowych na bezpieczniejsze strategie – tłumaczy Łukasz Mickiewicz, ekspert NN Investment Partners TFI. Zastrzega przy tym, że większość inwestorów miała raczej silne nerwy, pozostała w funduszu i teraz cieszy się dwucyfrowymi zyskami.

Okazuje się więc, że to nie wartość historycznych stóp zwrotu, ani tym bardziej perspektywy sporych zysków determinują decyzje klientów TFI, tylko wahania wycen jednostek funduszy. Lepsze stabilne 2 proc. niż nawet sześć razy więcej, ale z dreszczykiem.

Przedstawiciele TFI zarządzających tegorocznymi bestsellerami cieszą się z osiągnięć i przekonują, że ich hity wciąż będą się dobrze sprzedawać. – W 2017 r. zakładamy utrzymanie solidnej i stabilnej stopy zwrotu Quercus Ochrony Kapitału, co powinno podtrzymać zainteresowanie funduszem. Przyrost aktywów może jednak nie być aż tak dynamiczny jak w tym roku – szacuje Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

Zapomniana giełda

Powiernicy mają jednak nadzieje, że w przyszłym roku ich klienci pozwolą sobie na trochę więcej ryzyka. – Liczymy jednak na to, że inwestorzy docenią również fundusze akcji i będą szerzej dywersyfikować inwestycje. Jesteśmy pewni, że dywersyfikacja daje potencjał zysku przy zmienności akceptowalnej dla klienta – przekonuje Marlena Janota, członek zarządu BZ WBK TFI.

Na napływ oszczędności klientów TFI, który mógłby wywołać wzrosty na GPW, raczej nie ma co liczyć. Przed ostatnimi dużymi wpłatami do funduszy akcji polskich, jesienią 2013 r., WIG urósł o ponad 33 proc. przez 16 miesięcy. Teraz stopa zwrotu z indeksu szerokiego rynku warszawskiej giełdy za podobny okres jest 8 proc. pod kreską.

Opinia

Robert Szwajka, dyrektor sprzedaży Investors TFI

Spodziewamy się, że w 2017 r. Investor Płynna Lokata – fundusz, który w tym roku pozyskał prawie 0,7 mld zł netto – znów będzie jednym z liderów sprzedaży. Inwestorzy poszukują funduszy obarczonych jak najniższym ryzykiem. Niskie stopy procentowe powodują, że wiele osób szuka alternatywy dla lokat. Widać to po strukturze sprzedaży nie tylko w naszym TFI. Stopa zwrotu Investor Płynna Lokata liczona od początku tego roku wynosi niemal 2,5 proc., fundusz wykonał więc swoje zadanie. Zakładamy, że zainteresowanie portfelami akcji może wzrosnąć, bo choć klienci TFI omijali je w tym roku, osiągnęły one całkiem niezłe wyniki. Jednak niechęć do ryzyka sprawi, że nadal większość oszczędności płynących do funduszy może trafiać do tych o niskim profilu ryzyka.

Mogą Ci się również spodobać

Przecenione akcje na celowniku kupujących

Ekstremalnie niskie wyceny spółek sprzed ponad miesiąca są już tylko wspomnieniem. Po fali panicznej ...

Inwestorzy woleli w zeszłym roku stronić od ryzyka

Klienci detaliczni najchętniej lokowali oszczędności w fundusze inwestycyjne o ograniczonym ryzyku. Ale w grudniu ...

Tanie akcje z potencjałem

Korekta na GPW sprawiła, że wyceny wielu spółek zaczęły wyglądać bardzo zachęcająco. Tegoroczne spadki ...