Jeżeli fundusze, to akcji. Również zagranicznych

Fotorzepa/Marta Bogacz

Eksperci zachęcają do wybierania funduszy inwestujących na rynkach rozwiniętych. Kto nie chce ryzykować, może się zdecydować na fundusz pieniężny. Zarobi tyle, ile na lokacie.

Inwestorom, którzy nie boją się ryzyka, eksperci polecają teraz fundusze akcji zagranicznych. Radosław Piotrowski zarządzający w Union Investment TFI twierdzi, że niskie stopy procentowe nie zachęcają do lokowania w bankach, a wciąż nowe pomysły przedwyborcze (np. opodatkowanie instytucji finansowych, przewalutowanie kredytów, zniesienie podatku od wydobycia kopalin) chwieją polską giełdą, utrudniając decyzje inwestycyjne. Dlatego w najbliższych miesiącach lepiej inwestować w fundusze operujące na rynku globalnym.

W podobnym tonie wypowiada się Monika Szlosek, dyrektor bankowości detalicznej i inwestycyjnej Deutsche Banku. Zwraca uwagę, że coraz trudniej wyławiać inwestycyjne perełki, dlatego tak ważne jest zróżnicowanie portfela także pod względem regionalnym. Część kapitału warto ulokować w funduszach inwestujących na rynkach globalnych: europejskim, amerykańskim i azjatyckim.

Jak przekonuje Radosław Piotrowski, mimo zawirowań w Grecji i Chinach bardzo dobre dane gospodarcze z Europy Zachodniej i Japonii, w mniejszym stopniu również z USA, zachęcają do inwestowania w spółki notowane na tych rynkach. Banki centralne w Japonii i strefie euro kontynuują ultraluźną politykę pieniężną, co korzystnie wpływa na nastroje inwestorów. W perspektywie najbliższego roku fundusze operujące na globalnych rynkach akcji mają więc szansę na zyski.

Jednak każda inwestycja w akcje wiąże się z ryzykiem. Kto chce go uniknąć, oprócz lokat bankowych ma teraz do wyboru w zasadzie tylko fundusze pieniężne. Zyski z nich są zbliżone do oprocentowania depozytów, z tym że nikt nie zagwarantuje, że w przyszłości będą takie jak np. w ostatnim roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Firmy szukają alternatyw dla depozytów

Firmy w obliczu niskich stóp procentowych i sporej nadpłynności szukają innych niż depozyty sposobów ...

Skup akcji to dobra informacja

Buy back może stanowić alternatywę dla dywidendy Zreguły informacja o skupie akcji własnych (tzw. ...

Zyski z pożyczki dla ministra finansów

Nowe emisje na takich samych warunkach jak w poprzednich miesiącach Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych od ...