Oszczędzający mają problem. Gdzie szukać zarobku?

Bloomberg

Oferowane przez banki odsetki na depozytach utrzymują się od dłuższego czasu na historycznie niskich poziomach i nie wiele wskazuje na to, żeby w 2018 roku oprocentowanie lokat czy kont oszczędnościowych miało wzrosnąć.

Warto więc przyjąć odpowiednią strategie inwestycyjną, by zyskać jak najwięcej.

Inflacja – to największy wróg oszczędzających. Obecnie jej poziom wynosi 2,1 proc., podczas gdy średnie stawki oprocentowania najlepszych lokat od 0,95 proc. do 1,76 proc. w skali roku w zależności od okresu deponowania, a kont oszczędnościowych od 1,4 proc. do 1,81 proc. w zależności od wysokości lokowanego wkładu. Tak wysoki wskaźnik wzrostu cen zjada odsetki z większości depozytów, sprawiając, że nie mamy na nich realnych zarobków.

Aby zarabiać nie wystarczy jednak znaleźć lokaty na 2,1 proc. Odsetki są bowiem pomniejszane o 19 procentowy podatek Belki. Lokata czy konto, które miałoby dać oszczędzającemu zysk powinno być oprocentowane powyżej 3 proc. w skali roku.

Niestety, wśród obecnie oferowanych depozytów w bankach nie znajdziemy takiej oferty w warunkach standardowych. Szukać należy wśród produktów dedykowanych nowym klientom otwierającym ROR czy wnoszących do banku wkłady w postaci nowych środków.

Z prognozowanych danych NBP wynika, że inflacja będzie dalej rosła. W bankach jednak nic nie mówi się o podwyższaniu zysków z lokat. Najlepiej więc nastawić się na lokowanie środków w kilku instytucjach finansowych, wykorzystując tym samy różne promocje, albo podjąć się innych form inwestycyjnych, np. zakup ziemi czy powierzchni mieszkaniowych.

Mogą Ci się również spodobać

Gdzie najkorzystniej zdeponujesz oszczędności na 12 miesięcy

W 15 bankach można znaleźć oferty z odsetkami od 2 do 3 proc. Ostatnio ...

Wysokie koszty nie pozwalają rozwinąć skrzydeł

Pioneer Obligacji – Dynamiczna Alokacja to fundusz dla inwestorów raczej agresywnie nastawionych do rynku ...

Odsetki z obligacji bez zmian

Oprocentowanie standardowych obligacji, jakie indywidualni klienci mogą kupować w PKO BP w styczniu, wynosi ...