Gdzie szukać kredytów hipotecznych z niską marżą

Rozbieżności w marżach pobieranych przez banki w przypadku kredytów hipotecznych na kwotę 300 tys. zł z 20 proc. wkładem własnym są znaczące. W grudniu, w ramach ofert standardowych, marże hipoteczne wyniosły od 1,79 proc. do 3,69 proc. (różnica 1,90 pkt. proc.).

Publikacja: 29.12.2017 09:01

Gdzie szukać kredytów hipotecznych z niską marżą

Foto: Bloomberg

W przypadku zaś kredytów mieszkaniowych sprzedawanych z dodatkowymi produktami banków, wyniosły od 1,30 proc. do 2,29 proc. (różnica 0,99 pkt. proc.).

W mijającym miesiącu, tylko dwa banki obniżyły marże kredytów hipotecznych nie powiązanych z innymi produktami banku. Mniej za udzielenie finansowania na zakup mieszkania lub budowę domu liczą sobie Raiffeisen Polbank  i Citi Handlowy. Pierwszy ściął marżę kredytu standardowego z 2,59 proc. do 2,39 proc. Drugi z 2,89 proc. do 2,6 proc. Bank BPS podwyższył natomiast prowizję za udzielenie kredytu – z 1,90 proc. do 2 proc. udzielonej kwoty.

Grudzień przyniósł też kilka zmian w ofertach sprzedawanych w tzw. cross – sellu. Również i w tym przypadku, niższą marże pobiera Raiffeisen Polbank – 1,69 proc. (wcześniej 1,89 proc.). Podwyżki nastąpiły w Banku BGŻ BNP Paribas, gdzie cena kredytu wzrosła z 1,70 proc. w listopadzie – do 1,80 proc. w grudniu oraz eurobanku, który podwyższył marżę do 2,09 proc. (wcześniej wynosiła ona 1,99 proc.).

Najniższe koszty kredytu na zakup mieszkania czy domu nalicza Bank BPS. Prowizja za przyznanie kredytu w ofercie bez dodatkowych produktów wynosi 2 proc. Marża hipoteczna w ofercie Mój Dom kształtuje się na poziomie 1,79 proc. W ramach ofert pakietowych, wygrywa ten sam bank. Proponuje marżę w wysokości 1,3 proc. i zerową prowizję.

Nieco więcej zażądają PKO Bank Polski i PKO Bank Hipoteczny. Oba banki naliczają prowizję w wysokości 1,74 proc. za udzielenie Kredytu Własny Kąt Hipoteczny i dodatkowo co miesiąc 1,99 proc. marży. Dobierając Konto Aurum lub Platinium, ubezpieczenie od utraty pracy, ubezpieczenia na życie, karta kredytowa ten sam kredyt zaciągnąć można bez prowizji i z marżą na poziomie 1,64 proc.

Trójkę najlepszych ofert standardowych zamyka Bank Pocztowy, który od udzielenia pożyczki liczy sobie jednorazowo aż 3,5 proc. kwoty kredytu i inkasuje w comiesięcznej racie 1,99 proc. marży. W przypadku zaś ofert w cross – sellu, korzystnie na tle innych wypada jeszcze Raiffeisen Polbank z marżą na poziomie 1,69 proc. i prowizją 0 proc.

Kredyt hipoteczny bez prowizji dostępny jest w siedmiu instytucjach: Banku Millennium, Banku BPS, PKO BP i PKO BH, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbank oraz Banku Zachodnim WBK.

Średnia stawka marży naliczanej w ramach ofert standardowych wyniosła w grudniu 2,51 proc. (w listopadzie 2,54 proc.). Pomimo zmian w ofertach pakietowych średnia marża  w tym przypadku  pozostała na niezmienionym poziomie – 1,88 proc.

Nieruchomości
Wynajmowanie mieszkania rodzinie bardziej ryzykowne
Nieruchomości
Mieszkanie na wynajem. Rynek pierwotny czy wtórny? Co z wielką płytą?
Nieruchomości
Ile można zarobić na wynajmie mieszkania w 2022 w różnych miastach w Polsce
Nieruchomości
PFR mocniej wspiera ekspansję Victorii w Niemczech
Nieruchomości
Cała prawda o inwestowaniu w condohotele. Lepiej uważać