Przepiękny diament z Botswany trafi na aukcję w Londynie

AFP

Przepiękny, biały diament z Botswany trafi na aukcję w londyńskim oddziale Sotheby’s.

Kamień ma 102,34 karaty i według jubilerów jest absolutnie unikalny dzięki przepięknemu brylantowemu szlifowi. Diament jest idealnie przejrzysty i mieni się wszystkimi kolorami tęczy. Może osiągnąć rekordową sumę na aukcji.

Według mediów diament może zostać sprzedany nawet za 33 mln dolarów czyli ponad 113 mln złotych. Dotychczas najdroższym diamentem sprzedanym przez Sotheby’s był różowy „Pink Star, który na aukcji w Hongkongu poszedł za 71 mln dolarów (ponad 240 mln złotych).

Diament nie ma ceny wywoławczej i zostanie sprzedany w ramach tzw. aukcji prywatnej, na którą dopuszczonych będzie tylko kilku wybranych, potencjalnych kupców. Aukcja odbędzie się jeszcze w lutym.

Teraz diament można oglądać w specjalnej sali wystawienniczej brytyjskiego oddziału Sotheby’s na Bond Street.

Diament został znaleziony w kopalni koncernu De Beers w Botswanie i przed oszlifowaniem był częścią 425-karatowego kamienia. Według Amerykańskiego Instytutu Gemmologicznego kamień jest typu 11a – co oznacza, że jest idealnie przezroczysty i pozbawiony jakichkolwiek chemicznych zanieczyszczeń.

Mogą Ci się również spodobać

Znakomite prace młodych artystów

Kompas Młodej Sztuki Pokonkursowa wystawa Kompasu Młodej Sztuki w Galerii (-1) w Centrum Olimpijskim ...

Autentyk wyglądający jak kiepska podróbka

O orzeczeniu sądu zadecydowała opinia jednego eksperta, choć trzech innych twierdziło inaczej. Antykwariusze świętują ...

Adam Konopacki, historyk sztuki. Zajmuje się badaniem autentyczności obrazów i antyków oraz ich wyceną. W 1989 roku zarejestrował działalność gospodarczą jako ekspert rynku sztuki, prowadzi firmę ART Konsultant.

Wydajemy miliony bez większego zastanowienia

Nawet ludzie wykształceni i obyci mają zerową wiedzę o sztuce oraz rynku – uważa ...