Duża ostrożność wskazana

Fotorzepa/Andrzej Bogacz

Dbając o nasze pieniądze, musimy nie tylko zwracać uwagę, jak nimi dobrze gospodarować, w co inwestować oszczędności i jak efektywnie wydawać.

Trzeba być też bardzo czujnym i reagować na potencjalne zagrożenia. Dlatego zajęliśmy się ważnym i budzącym niepokój tematem: rynkiem nieruchomości.

Ceny lokali w ostatnich latach bardzo mocno rosły w górę. Rosną nadal, ale na rynku widać pierwsze jaskółki zwiastujące odwrócenie tego trendu. Oczywiście te sygnały mogą się nie sprawdzić, ale nie można ich lekceważyć. Mieszkań sprzedaje się wyraźnie mniej – potwierdzają to zarówno dane z Głównego Urzędu Statystycznego jak i z Narodowego Banku Polskiego. Ten drugi dokument zwraca uwagę na znaczny wzrost cen metra kwadratowego w ciągu ostatnich 12 miesięcy przekraczający dynamikę 10 proc. W niektórych polskich miastach, wskazując równocześnie na duży spadek zawieranych w ostatnim czasie transakcji. Wniosek: czeka nas pęknięcie bańki na nieruchomościach. Koniec boomu siłą rzeczy musi odbić się na funduszach nieruchomości. Na baczności muszą się więc mieć nie tylko inwestujący bezpośrednio w lokale, ale także kupujący jednostki uczestnictwa w tego typu funduszach.

Ponadto  publikujemy między innymi solidny przegląd ubezpieczeń szkolnych. Sprawdzamy, ile są warte takie ubezpieczenia i radzimy, czy warto wykupić je dla naszego dziecka.

Mogą Ci się również spodobać

Bardzo kosztowne cztery kółka

Czy posiadacie państwo samochód? Pewnie tak, bo statystycznie na tysiąc mieszkańców mamy grubo ponad ...

Od drogiego prądu do darmowych kont

Dlaczego w sierpniu piszemy o oszczędzaniu prądu i to na pierwszej stronie „Moich pieniędzy”? ...

Spadki kuszą atrakcyjnymi wycenami

Akcje spółek notowane na warszawskiej giełdzie są ostatnio mocno przecenione. Indeks WIG20 spadł w ...