Na „małej” giełdzie znajdziemy kilkanaście firm, które chętnie i regularnie dzielą się zyskiem. Nie jest ich zbyt wiele, zaledwie kilkanaście, ale stopa dywidendy, czyli stosunek wypłacanego na akcję zysku do ceny waloru, jest w każdym wypadku wyższa niż oferowane obecnie lokaty. Niektóre spółki oferują dzięki samej wypłacie dywidendy zwrot nawet wyższy niż np. na wynajmie zakupionej nieruchomości. Czy zatem warto? Jak zwykle nie odpowiemy państwu jednoznacznie na tak postawione pytanie. Na pewno warto się przynajmniej zainteresować takimi inwestycjami. Traktować je jako ciekawą możliwość dywersyfikacji portfela. Rynek NewConnect bywa zmienny i niezbyt stabilny – taka jego natura. Trzeba o tym pamiętać, decydując się na lokowanie kapitału w firmach na nim notowanych.

Zaczynamy wakacje, a wraz z falą upałów przychodzi fala sporych zmian w obszarze finansów osobistych. Od lipca będzie można już składać wnioski o wypłatę 500+ także na pierwsze dziecko. Nawet jeśli mamy tylko jedną pociechę, możemy wystąpić o wsparcie w ramach programu. Brak kryterium dochodowego sprawi, że liczba uprawnionych do otrzymania tych pieniędzy dzieci wzrośnie do 6,8 mln.

Lipiec przyniesie też uruchomienie nowego programu budowania długoterminowych oszczędności. Na dniach ruszą długo oczekiwane pracownicze plany kapitałowe. Początkowo obejmą tylko pracowników największych firm, ale już wkrótce program zostanie poszerzony. Docelowo każdy pracownik zyska możliwość dodatkowego odkładania na starość z ciekawym mechanizmem wsparcia.

Wakacje to także czas wyjazdów. A na wyjazdach może być różnie. Dlatego radzimy, jak zachować się zaraz po wypadku bądź zachorowaniu oraz jak i kiedy kontaktować się z naszym ubezpieczycielem. Życząc państwu bezpiecznego urlopu, zapraszam do lektury.