Przelew Elixir. Co to jest i co oznacza?

Elixir to system rozliczeń międzybankowych pozwala na wykonanie przelewów między kontami. Tłumaczymy jak dokładnie działa.

Publikacja: 08.11.2021 16:21

System Elixir obsługuje rozliczenia międzybankowe w Polsce. Dzięki niemu można wykonać przelew z jed

System Elixir obsługuje rozliczenia międzybankowe w Polsce. Dzięki niemu można wykonać przelew z jednego banku do drugiego.

Foto: Adobe Stock

Przelew bankowy to jedna z podstawowych usług finansowych. W Polsce jego realizację umożliwia elektroniczny system Elixir czyli Elektroniczna Izba Rozliczeniowa. To właśnie dzięki temu systemowi, jeśli zlecimy przelew to środki te znikną z naszego konta i pojawią się na koncie odbiorcy.

Czym jest system Elixir

System Elixir obsługuje rozliczenia międzybankowe w Polsce. Dzięki niemu można wykonać przelew z jednego banku do drugiego, działającego na terytorium Polski. Choć system utrzymywany jest przez Krajową Izbę Rozliczeniową, banki zwykle indywidualnie ustalają godziny przetwarzania zleceń płatniczych – przyjmowania i wysyłania przelewów. Odbywa się to na podstawie tzw. Sesji Elixir.

Sam system został opracowany przez KIR w 1994 roku. Dzięki niemu możliwe jest realizowanie płatności w polskiej walucie. Izba jest gwarantem poprawności wykonywanych operacji i odpowiada za harmonogram rozliczeń między bankami. Statystyką systemu zajmuje się z kolei Narodowy Bank Polski, który cyklicznie prezentuje swoje dane.

Elixir spełnia najwyższe standardy europejskie dotyczące jakości obsługi płatności międzybankowych. KIR zadbała także o bezpieczeństwo przesyłania danych, które są szyfrowane elektronicznym podpisem Szafir.

Co obsługuje system Elixir

System Elixir obsługuje wyłącznie operacje, które spełniają określone warunki. Walutą transakcji w systemie jest wyłącznie polski złoty. Kwota wykonywanego przelewu w systemie nie może przekraczać 1 mln złotych. Jeżeli chcemy przelać większą kwotę, przelew będzie zrealizowany w systemie SORBNET, prowadzony przez Narodowy Bank Polski. Kolejnym warunkiem jest to, że banki nadawcy i odbiorcy pośrednio lub bezpośrednio uczestniczą w systemie.

Ostatnim warunkiem jest to, że bank, w którym odbiorca przelewu ma swój rachunek, musi korzystać z systemu Elixir i być aktywny w systemie w momencie zgłoszenia transakcji.

Poniżej prezentujemy listę banków, które są obecnie uczestnikami systemu Elixir:

Narodowy Bank Polski

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.

Bank Handlowy w Warszawie S.A.

ING Bank Śląski S.A.

Bank BPH S.A.

Santander Bank Polska S.A.

Bank Gospodarstwa Krajowego

mBank S.A.

Bank Millennium S.A.

Bank Polska Kasa Opieki S.A.

HSBC France (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce

Bank Pocztowy S.A.

Bank Ochrony Środowiska S.A. w Warszawie

Getin Noble Bank S.A.

Mercedes-Benz Bank Polska S.A.

BNP Paribas Bank Polska S.A. 17. 16100006

SGB-Bank S.A.

Plus Bank S.A.

Societe Generale w Warszawie

Nest Bank S.A.

Deutsche Bank Polska S.A.

Pekao Bank Hipoteczny S.A.

Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.

Credit Agricole Bank Polska S.A.

Bank Polska Kasa Opieki S.A. (d.Idea Bank)

Volkswagen Bank GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce

FCA BANK S.p.A Spółka Akcyjna Oddział w Polsce

mBank Hipoteczny S.A.

Toyota Bank Polska S.A.

DNB Bank Polska S.A.

MUFG Bank (Europe) N.V. S.A. Oddział w Polsce

BNP Paribas S.A. Oddział w Polsce

Danske Bank A/S S.A. Oddział w Polsce

Skandinaviska Enskilda Banken AB (S.A.) Oddział w Polsce

Alior Bank S.A.

Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa

Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie

Krakowski Bank Spółdzielczy

Wielkopolski Bank Spółdzielczy

Bank Spółdzielczy w Brodnicy

Przelew wykonać mogą zarówno osoby fizyczne, jak i również instytucje, firmy czy banki. Elixir spełnia najwyższe standardy europejskie dotyczące jakości obsługi płatności międzybankowych. Krajowa Izba Rozliczeniowa zadbała także o bezpieczeństwo przesyłania danych, które są szyfrowane elektronicznym podpisem Szafir. Dzięki temu uczestnicy systemu mają gwarancję bezpieczeństwa i nienaruszalności przesyłanych danych.

Sesje Elixir

Za pośrednictwem systemu Elixir realizowane są płatności uznaniowe i obciążeniowe osób indywidualnych i firm, jak również samych banków. Wszystkie transakcje skierowane do systemu rozliczane są w czasie jednej z trzech sesji Elixir odbywających się każdego dnia

System Elixir działa wyłącznie w dni robocze, a zatem przelewy realizowane w weekendy albo dni świąteczne, trafią na konto odbiorcy dopiero w kolejnym dniu roboczym. Przelewy w systemie Elixir opierają się na tak zwanych sesjach przychodzących oraz wychodzących. Co one oznaczają? W dużym uproszczeniu można przyjąć, że:

- sesje przychodzące to godziny, w których pieniądze są księgowane na koncie w danym banku

– sesje wychodzące to godziny, w których dany bank realizuje przelewy wychodzące z konta.

W ciągu doby są trzy sesje wychodzące: około 8:00, 12:00 i 15:00 i trzy sesje przychodzące: około 11:00, 15:00 i 17:00. Sesje Elixir pomiędzy bankami księgowane są przez Narodowy Bank Polski trzy razy dziennie, w ramach sesji rozrachunkowych:

- I poranna sesja rozrachunkowa trwa w godzinach od 9:30 do 11:00,

- II popołudniowa sesja rozrachunkowa trwa w godzinach od 13:30 do 15:00,

- III wieczorna sesja rozrachunkowa trwa w godzinach od 16:00 do 17:30.

Godziny przelewów Elixir — każdy bank rozlicza się z uwzględnieniem powyższego harmonogramu, ustalając swoje własne dokładne godziny trwania sesji transakcji wychodzących i przychodzących.

W praktyce przelewy internetowe są łatwiejsze do realizacji niż tradycyjne przelewy zlecone w bankowych placówkach lub na poczcie. Dodatkowo większość banków nie pobiera dodatkowych opłat za krajowe przelewy międzybankowe, choć to oczywiście zależy od taryfy opłat i prowizji naszego konta.

Przelew bankowy to jedna z podstawowych usług finansowych. W Polsce jego realizację umożliwia elektroniczny system Elixir czyli Elektroniczna Izba Rozliczeniowa. To właśnie dzięki temu systemowi, jeśli zlecimy przelew to środki te znikną z naszego konta i pojawią się na koncie odbiorcy.

Czym jest system Elixir

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej