BLIK. Problem z wypłatą, ale konto obciążone. Na zwrot można długo czekać

Jeśli nie udało nam się przeprowadzić transakcji, a nasz rachunek został obciążony – konieczna jest reklamacja. Jej rozpatrzenie może potrwać nawet 35 dni.

Publikacja: 24.11.2021 16:11

BLIK. Problem z wypłatą, ale konto obciążone. Na zwrot można długo czekać

Foto: Adobe Stock

Pan Marek jest klientem Pekao SA. Ostatnio próbował wypłacić 2 tys. zł za pomocą kodu BLIK.

– Zarówno na aplikacji, jak i na bankomacie wyświetliła się informacja, że transakcja nie została zrealizowana, a mimo wszystko bank obciążył moje konto – opowiada mężczyzna.

Czytaj więcej

Blik nie dotarł? Co może być przyczyną kłopotów

I pyta, czy teraz ma czekać miesiąc, aż bank zwróci mu najniższą krajową na jego konto.

– Jestem ciekaw, co miałaby zrobić osoba, która otrzymuje wyłącznie taką kwotę jako miesięczne wynagrodzenie, a bank oznajmia, że pieniądze otrzyma dopiero po 15 dniach roboczych – zastanawia pan Marek. Zespół prasowy Pekao SA przyznaje, że przyczyn odmowy autoryzacji może być kilka, np. brak odpowiedzi systemu w odpowiednim czasie, podanie złego kodu transakcji, zerwanie łączności.

– Oczywiście pozytywnie rozpatrujemy uzasadnione reklamacje – zapewnia bank. Ale nie podaje jak długo to trwa.

Kinga Wojciechowska-Rulka z mBanku także zauważa, że przyczyn takiej sytuacji może być kilka, wśród najczęstszych – zwykły błąd.

– Musimy jednak odróżnić blokadę na koncie, która zostanie automatycznie usunięta po siedmiu dniach od obciążenia konta, które oznacza faktyczne obciążenie rachunku. Dopiero ta druga sytuacja jest podstawą do złożenia reklamacji – tłumaczy Kinga Wojciechowska-Rulka.

Zapewnia, że mBank reklamacje rozpatrujemy niezwłocznie. Większość z nich w jeden dzień, resztę zazwyczaj do dziesięciu dni, ale ustawowy termin na obsługę to 35 dni. – Dopiero po tym czasie możemy mówić o przedłużeniu prac – podkreśla przedstawicielka mBanku.

Również Magda Ostrowska z ING Banku Śląskiego przyznaje, że przyczyną braku wypłaty może być błąd systemowy urządzenia po stronie banku, awaria PSP (polski standard płatności), systemu BLIK-owego lub brak środków na koncie klienta.

– Reklamacje dotyczące wypłaty BLIK rozpatrywane są najszybciej jak to jest możliwe, jednakże maksymalny czas rozpatrzenia reklamacji to 15 dni kalendarzowych. Zgodnie z obowiązującymi umowami i procedurami termin ten obejmuje między innymi zgłoszenie urządzenia do rozliczenia, uzgodnienie gotówki znajdującej się w urządzeniu, przeprowadzenie analizy pracy urządzenia, a także analizy błędnej transakcji, co do której zgłoszona jest reklamacja – tłumaczy Magda Ostrowska.

Czytaj więcej

Problemy z przelewami po wymianie smartfona

Dodaje, że ustawa reklamacyjna KNF określa wymogi, jakie powinna spełniać odpowiedź wydłużenia reklamacji.

– W przypadku uzasadnionego braku możliwości udzielenia odpowiedzi w terminie informujemy klienta o: przyczynach opóźnienia, okolicznościach, które muszą jeszcze zostać ustalone dla rozpatrzenia sprawy, wskazujemy przewidywany termin udzielenia odpowiedzi, który nie może być dłuższy niż 35 dni roboczych od dnia otrzymania reklamacji – podaje przedstawicielka ING Banku Śląskiego. Jak zauważa Przemysław Sobczuk, menedżer zespołu obsługi kart kredytowych w Credit Agricole, najczęstszymi sytuacjami, kiedy nie można wypłacić gotówki z bankomatu za pomocą BlLIK-a, są: błędnie wprowadzony kod, problem techniczny po stronie bankomatu lub łączności między uczestnikami transakcji.

– Sytuacje, w których – mimo odrzucenia transakcji – obciąża ona konto, zdarzają się niezwykle rzadko. Tego typu sytuacje wyjaśniamy z dostawcą BLIK-a – mówi Przemysław Sobczuk

Zapewnia, że bank każdą reklamację rozpatruje indywidualnie i stara się, aby klient jak najszybciej otrzymał odpowiedź.

– W sytuacjach, w których w realizację usługi zaangażowanych jest kilka instytucji, a tak jest np. w BLIK-u, czas obsługi reklamacji może się wydłużyć. Wynika to z konieczności analizy sytuacji w banku, a także u partnerów. Jeśli jednak potrzebujemy więcej czasu na rozpatrzenie reklamacji, zawsze informujemy o tym klienta – zastrzega przedstawiciel Credit Agricole.

Pan Marek jest klientem Pekao SA. Ostatnio próbował wypłacić 2 tys. zł za pomocą kodu BLIK.

– Zarówno na aplikacji, jak i na bankomacie wyświetliła się informacja, że transakcja nie została zrealizowana, a mimo wszystko bank obciążył moje konto – opowiada mężczyzna.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej
Konta Bankowe
Z lokat dostaniemy coraz mniej. 8 proc. w jednym banku