Tytuł przelewu ma znaczenie. Niby prosta sprawa, ale uważaj, co piszesz

Znaki specjalne, ale też tytuły budzące wątpliwość mogą zwrócić uwagę banku. Wówczas kontaktujemy się z klientem i wyjaśniamy taką sytuację – zapewniają bankowcy.

Publikacja: 05.02.2022 13:13

Tytuł przelewu ma znaczenie. Niby prosta sprawa, ale uważaj, co piszesz

Foto: gba

Koniec roku sprzyja podsumowaniom. W cyklu #najlepRze2022 przypominamy teksty z 12 miesięcy tego roku, które wzbudziły najwięcej zainteresowania, emocji i Państwa reakcji.

Tytuł przelewu niby prosta sprawa, a jednak budzi czasem wątpliwości, więc warto uważać co tam wpisujemy.

– Klient nie ma możliwości wpisać niektórych znaków specjalnych. Tytuły przelewów co do zasady nie są analizowane – mówi Halina Karpińska, dyrektor departamentu bankowości elektronicznej w Banku Millennium.

Czytaj więcej

NFT rozpala inwestorów. Geneza zabawy milionerów, rekordy sprzedaży

Niby to rzecz oczywista, że takie znaki jak np. „<>$&"|" – nie powinny pojawić się w tytułach przelewów. Ale część osób o tym zapomina i wstawia podobne znaki. – Co do zasady to klienci mają dużą swobodę i dowolność w tytułowaniu przelewów. Są ograniczenia techniczne, tak jak np. znaki specjalne, które nie mogą się pojawić w tytule – tłumaczy Paweł Olejnik, ekspert bezpieczeństwa finansowego i sankcji międzynarodowych w Credit Agricole.

Dodaje, że w takiej sytuacji jednak bank informuje o tym klienta, ten może zmienić tytuł, przelew jest wówczas realizowany. – Inną sprawą są reguły bezpieczeństwa, w szczególności te, które przeciwdziałają praniu brudnych pieniędzy. Jeśli tutaj pojawi się tytuł budzący naszą wątpliwość, to kontaktujemy się z klientem i wyjaśniamy taką sytuację – podkreśla Paweł Olejnik.

Okazuje się, że nawet bez znaków specjalnych tytuł przelewu może budzić wątpliwości u bankowców. Pan Rafał, klient mBanku, skarży się, że zostało mu zablokowane konto, bo kolega, który wykonywał przelew, wpisał w tytule „Madonna". – Musiałem z tego powodu jechać do banku – skarży się mężczyzna.

Czytaj więcej

Przelew zablokowany? Sprawdzają czy nie pierzesz pieniędzy

Emilia Kasperczak, z biura prasowego mBanku zapewnia jednak, że generalnie nie analizuje tytułów przelewów. – Przelewy są analizowane, weryfikowane pod kątem innych elementów, co wynika z kwestii bezpieczeństwa lub np. regulacji dotyczących prawa bankowego czy przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy – tłumaczy.

Czy tylko? Jak podaje biuro prasowe BNP Paribas, nie tylko istnieją ograniczenia dotyczące wprowadzanych znaków specjalnych w tytułach przelewów, ale też dodatkowo bank analizuje i koreluje wiele zmiennych, by ocenić ryzyko transakcji pod kątem np. nadużycia.

– Tytuł przelewu jest jednym z elementów podlegających takiej weryfikacji. Jeśli np. istnieje uzasadnione podejrzenie, iż środki na rachunku mogą pochodzić z przestępstwa, wtedy bank podejmuje kroki przewidziane prawem, tzn. dokonuje blokady środków oraz powiadamia prokuraturę o zaistniałej sytuacji – przyznaje BNP Paribas.

Iwona Radomska z biura prasowego PKO BP przyznaje, że bank, realizując przelewy, dokładnie przestrzega wymogów prawa w tym zakresie. – Stosuje się m.in. do zapisów ustawy PSD2 według której, aby przelew mógł zostać zrealizowany, musi być podany prawidłowy identyfikator (numer rachunku), inne dane – w tym tytuł nie jest ściśle wymagany – mówi Iwona Radomska.

Czytaj więcej

Przelał za prąd 832 zł. Do odbiorcy trafiło 19 gr

Podkreśla, że jednocześnie bank wypełnia obowiązki związane z wymogami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, a także z rekomendacjami instytucji i urzędów nadzorujących ten obszar.

– Tutaj w ramach swoich obowiązków bank zwraca uwagę także na tytuł – przyznaje przedstawicielka PKO BP.

Także, jak zauważa Paweł Jurek, rzecznik prasowy Pekao SA, klient może wprowadzić dowolny tytuł o długości nie większej niż 140 znaków z wyłączeniem niektórych znaków specjalnych, np. „<>$&"|". Jednak – jak dodaje – tytuł może mieć wpływ na kategorię obciążenia/uznania, do której dana operacja zostanie przyporządkowana, a następnie wykorzystywana do prezentowania klientowi analizy finansowej.

Koniec roku sprzyja podsumowaniom. W cyklu #najlepRze2022 przypominamy teksty z 12 miesięcy tego roku, które wzbudziły najwięcej zainteresowania, emocji i Państwa reakcji.

Tytuł przelewu niby prosta sprawa, a jednak budzi czasem wątpliwości, więc warto uważać co tam wpisujemy.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej