- Jesteśmy gotowi zapewnić każdemu uchodźcy z Ukrainy usługi płatnicze z dostępem do funkcji oszczędzania i wymiany walut – podkreśla Stefan Bogucki PR menager Revolut Polska.

Hrywna aktywna na karcie

Już ok.  dwa miliony Ukraińców uciekło do Polski przed wojną w swoim kraju. I część z tych osób ma problemy z własną gotówkę. Hrywny ciężko jest wymienić na złotówki czy inne waluty.                   Narodowy Bank Polski wciąż podaje kurs hrywien z 24 lutego – dnia rozpoczęcia rosyjskiej agresji. Banki nie wymienią tej waluty. Zostają kantory. W części z nich nie ma już kursu stałego jak to było w ub. tygodniu. Sieć Travex, która skupowała  hrywny, by pomóc uchodźcom we wtorek przed południem oferowała za tę walutę w sprzedaży 0.129  zł, a przy kupnie – 0,117. Inny krakowski kantor za 100 hrywien oferował 10,5 zł, a sprzedając żądał – 12, 5 zł.

Uchodźcy z Ukrainy na grupach pomocowych w mediach społecznościowych radzą swoim rodakom by płacili ukraińskimi kartami. – Większość z nich jest akceptowana i transakcje dochodzą do skutku. I tak rzeczywiście jest.  - Dla posiadaczy kart wydanych przez banki z Ukrainy – to fakt, że wszyscy licencjobiorcy Mastercard, czyli agenci rozliczeniowi i właściciele bankomatów, akceptują takie karty w Polsce. To znaczy, że Ukraińcy przyjeżdżający do Polski z kartami

Czytaj więcej

Gdzie kupić hrywny, by wspomóc uchodźców z Ukrainy

Mastercard mogą bez przeszkód korzystać ze swoich kart w sklepach i bankomatach w całej Polsce – podkreśla Kamila Kaliszyk, dyrektorka ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe

Dodaje, że wszyscy licencjobiorcy Mastercard, czyli agenci rozliczeniowi i właściciele bankomatów, akceptują karty wydane przez banki z Ukrainy, które nie są objęte sankcjami, czyli zgodnie z zakresem obowiązujących sankcji.

-  Akceptacja transakcji dokonanych kartami Mastercard wydanymi przez ukraińskie banki zależy od akceptacji każdej takiej transakcji przez te banki. Mastercard zawsze gwarantuje rozliczenie transakcji, dla których to Mastercard przetwarza autoryzację. Współpracując z administracjami różnych krajów, dbamy o to, by agenci rozliczeniowi i właściciele bankomatów mogli przetwarzać transakcje kartami bezproblemowo – zapewnia Kaliszyk.

I dodaje, że od 24 lutego  na bieżąco monitorowany jest poziom akceptacji kart Mastercard wydanych przez ukraińskie banki w Polsce. - Chcielibyśmy podkreślić, że zarówno autoryzacja, jak i rozliczenie transakcji kartami w punktach sprzedaży i bankomatach obecnie przebiegają w Polsce standardowo i bez zakłóceń – twierdzi przedstawicielka MasterCard Polska.

Dodaje też, że rozliczenie transakcji dokonanych kartą Mastercard, wydaną przez ukraiński bank, wygląda tak samo, jak rozliczenie wszystkich innych transakcji, dokonanych w Polsce zagranicznymi kartami, czyli zgodnie z walutą rozliczeniową wybraną przez bank, który wydał kartę, w tym przypadku - przez bank z Ukrainy. Jak jest z kartami VISA?

Jak podała nam Visa Polska pracuje wspólnie z swoimi klientami z Ukrainy, by zapewnić posiadaczom wydanych przez nich kart  możliwość płacenia nimi w innych krajach, w tym w Polsce.

- Nasze procesy rozliczeniowe przebiegają normalnie, jednak nie podajemy w tej sprawie więcej szczegółów. Niezmiennie koncentrujemy się na utrzymaniu naszej działalności biznesowej i dostępności naszej sieci płatności dla naszych klientów i partnerów zgodnie z obowiązującymi przepisami i regulacjami – przekazała Visa Polska

Czytaj więcej

Banki mnożą ułatwienia dla Ukraińców. Dla klientów indywidualnych i firm

Hrywna wymienialna w aplikacji

Innym sposobem skorzystania z hrywien zgromadzonych w ukraińskim banku może być założenie konta typu Revolut.  Firma zaoferowała uchodźcom usługi płatnicze, niezależnie od narodowości, ewakuującym się z objętego rosyjską inwazją terytorium Ukrainy.

- Aby zapewnić im szybki i łatwy dostęp do ich pieniędzy, Revolut ułatwił proces zakładania konta i usunął część kosztów doładowań i przelewów walutowych – mówi Stefan Bogucki,

Revolut umożliwia osobom, które przekroczyły granicę połączenie aplikacji z ukraińskim kontem, otwierając tym samym dostęp do ich pieniędzy. - Revolut jest gotowy zapewnić każdemu uchodźcy z Ukrainy usługi płatnicze z dostępem do funkcji oszczędzania i wymiany walut – podkreśla przedstawiciel Revolut Polska.

Dla uchodźców konto w planie Standard jest nieodpłatne i może być wykorzystywane do wysyłania i otrzymywania przelewów oraz wymiany walut.

Karta Revolut będzie aktywna w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EEA) i w Ukrainie, a bankowe przelewy wychodzące i między klientami Revolut będą możliwe w ramach limitu 1,5 tysiąca euro dziennie. - Bliscy i przyjaciele, którzy są w krajach EEA, będą mogli udzielić wsparcia nowo przybyłym szybko i bezpiecznie – dodaje Stefan Bogucki.

Czytaj więcej

Revolut z finansową odsieczą dla uchodźców z Ukrainy

Zauważa, że otwarcie konta  Revolut w krajach EEA wymaga zazwyczaj potwierdzenia prawa pobytu w danym kraju.  - Ponieważ wielu uchodźców z Ukrainy nie może przedstawić takiego dokumentu, Revolut uchylił ten wymóg. Celem jest to, by jak największa liczba uchodźców mogła szybko założyć konto i zyskać łatwy dostęp do swoich środków. Mimo, że dostęp do rachunku został otwarty dla wszystkich uchodźców – podkreśla przedstawiciel firmy.

Dodaje, że gdy uda się założyć konto, uchodźcy z Ukrainy będą mogli podłączyć dowolną spośród swoich kart z banku w Ukrainie i błyskawicznie zacząć doładowywać z niej konto w Revolut w wielu walutach.

- Aby wesprzeć inicjatywę Revolut uchyla też część kosztów związanych z przelewami walutowymi, by uchodźcy nie ponosili dodatkowych kosztów wymiany hrywny (UAH) na inne waluty – tłumaczy Stefan Bogucki.   W poniedziałek kurs 100 hrywien w Revolut wyceniano na 14, 58 zł.

Wład Jacenko, współzałożyciel i CTO w Revolut mówi, że firma czuje się w obowiązku pomóc wszystkim poszkodowanym i zapewnić im szybki i łatwy dostęp do ich środków finansowych. - Transfery bankowe często są powolne i kosztowne, mamy więc nadzieję, że propozycja Revolut będzie prostą i korzystną alternatywą. Jestem bardzo dumny pracując w brytyjskim fintechu, który jest w stanie w chwili próby błyskawicznie przyjść z pomocą Ukraińcom” – dodał Wład Jacenko, współzałożyciel i CTO w Revolut.

Mykhailo Fedorov, wicepremier i minister cyfryzacji Ukrainy podziękował Revolut i Nikowi Storońskiemu, współzałożycielowi i prezesowi Revolut za pomoc okazaną Ukraińcom i Ukrainie.