Hrywna na polskim rynku. Uchodźcy z Ukrainy zapłacą kartą lub aplikacją

Choć ukraińską hrywnę ciężko jest wymienić w Polsce, to uchodźcy wojenni  mogą próbować płacić w naszym kraju kartą wydaną przez narodowe banki czy też doładować konto  Revolut.

Publikacja: 17.03.2022 12:03

Hrywna na polskim rynku. Uchodźcy z Ukrainy zapłacą kartą lub aplikacją

Foto: Shutterstock

- Jesteśmy gotowi zapewnić każdemu uchodźcy z Ukrainy usługi płatnicze z dostępem do funkcji oszczędzania i wymiany walut – podkreśla Stefan Bogucki PR menager Revolut Polska.

Hrywna aktywna na karcie

Już ok.  dwa miliony Ukraińców uciekło do Polski przed wojną w swoim kraju. I część z tych osób ma problemy z własną gotówkę. Hrywny ciężko jest wymienić na złotówki czy inne waluty.                   Narodowy Bank Polski wciąż podaje kurs hrywien z 24 lutego – dnia rozpoczęcia rosyjskiej agresji. Banki nie wymienią tej waluty. Zostają kantory. W części z nich nie ma już kursu stałego jak to było w ub. tygodniu. Sieć Travex, która skupowała  hrywny, by pomóc uchodźcom we wtorek przed południem oferowała za tę walutę w sprzedaży 0.129  zł, a przy kupnie – 0,117. Inny krakowski kantor za 100 hrywien oferował 10,5 zł, a sprzedając żądał – 12, 5 zł.

Uchodźcy z Ukrainy na grupach pomocowych w mediach społecznościowych radzą swoim rodakom by płacili ukraińskimi kartami. – Większość z nich jest akceptowana i transakcje dochodzą do skutku. I tak rzeczywiście jest.  - Dla posiadaczy kart wydanych przez banki z Ukrainy – to fakt, że wszyscy licencjobiorcy Mastercard, czyli agenci rozliczeniowi i właściciele bankomatów, akceptują takie karty w Polsce. To znaczy, że Ukraińcy przyjeżdżający do Polski z kartami

Czytaj więcej

Gdzie kupić hrywny, by wspomóc uchodźców z Ukrainy

Mastercard mogą bez przeszkód korzystać ze swoich kart w sklepach i bankomatach w całej Polsce – podkreśla Kamila Kaliszyk, dyrektorka ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe

Dodaje, że wszyscy licencjobiorcy Mastercard, czyli agenci rozliczeniowi i właściciele bankomatów, akceptują karty wydane przez banki z Ukrainy, które nie są objęte sankcjami, czyli zgodnie z zakresem obowiązujących sankcji.

-  Akceptacja transakcji dokonanych kartami Mastercard wydanymi przez ukraińskie banki zależy od akceptacji każdej takiej transakcji przez te banki. Mastercard zawsze gwarantuje rozliczenie transakcji, dla których to Mastercard przetwarza autoryzację. Współpracując z administracjami różnych krajów, dbamy o to, by agenci rozliczeniowi i właściciele bankomatów mogli przetwarzać transakcje kartami bezproblemowo – zapewnia Kaliszyk.

I dodaje, że od 24 lutego  na bieżąco monitorowany jest poziom akceptacji kart Mastercard wydanych przez ukraińskie banki w Polsce. - Chcielibyśmy podkreślić, że zarówno autoryzacja, jak i rozliczenie transakcji kartami w punktach sprzedaży i bankomatach obecnie przebiegają w Polsce standardowo i bez zakłóceń – twierdzi przedstawicielka MasterCard Polska.

Dodaje też, że rozliczenie transakcji dokonanych kartą Mastercard, wydaną przez ukraiński bank, wygląda tak samo, jak rozliczenie wszystkich innych transakcji, dokonanych w Polsce zagranicznymi kartami, czyli zgodnie z walutą rozliczeniową wybraną przez bank, który wydał kartę, w tym przypadku - przez bank z Ukrainy. Jak jest z kartami VISA?

Jak podała nam Visa Polska pracuje wspólnie z swoimi klientami z Ukrainy, by zapewnić posiadaczom wydanych przez nich kart  możliwość płacenia nimi w innych krajach, w tym w Polsce.

- Nasze procesy rozliczeniowe przebiegają normalnie, jednak nie podajemy w tej sprawie więcej szczegółów. Niezmiennie koncentrujemy się na utrzymaniu naszej działalności biznesowej i dostępności naszej sieci płatności dla naszych klientów i partnerów zgodnie z obowiązującymi przepisami i regulacjami – przekazała Visa Polska

Czytaj więcej

Banki mnożą ułatwienia dla Ukraińców. Dla klientów indywidualnych i firm

Hrywna wymienialna w aplikacji

Innym sposobem skorzystania z hrywien zgromadzonych w ukraińskim banku może być założenie konta typu Revolut.  Firma zaoferowała uchodźcom usługi płatnicze, niezależnie od narodowości, ewakuującym się z objętego rosyjską inwazją terytorium Ukrainy.

- Aby zapewnić im szybki i łatwy dostęp do ich pieniędzy, Revolut ułatwił proces zakładania konta i usunął część kosztów doładowań i przelewów walutowych – mówi Stefan Bogucki,

Revolut umożliwia osobom, które przekroczyły granicę połączenie aplikacji z ukraińskim kontem, otwierając tym samym dostęp do ich pieniędzy. - Revolut jest gotowy zapewnić każdemu uchodźcy z Ukrainy usługi płatnicze z dostępem do funkcji oszczędzania i wymiany walut – podkreśla przedstawiciel Revolut Polska.

Dla uchodźców konto w planie Standard jest nieodpłatne i może być wykorzystywane do wysyłania i otrzymywania przelewów oraz wymiany walut.

Karta Revolut będzie aktywna w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EEA) i w Ukrainie, a bankowe przelewy wychodzące i między klientami Revolut będą możliwe w ramach limitu 1,5 tysiąca euro dziennie. - Bliscy i przyjaciele, którzy są w krajach EEA, będą mogli udzielić wsparcia nowo przybyłym szybko i bezpiecznie – dodaje Stefan Bogucki.

Czytaj więcej

Revolut z finansową odsieczą dla uchodźców z Ukrainy

Zauważa, że otwarcie konta  Revolut w krajach EEA wymaga zazwyczaj potwierdzenia prawa pobytu w danym kraju.  - Ponieważ wielu uchodźców z Ukrainy nie może przedstawić takiego dokumentu, Revolut uchylił ten wymóg. Celem jest to, by jak największa liczba uchodźców mogła szybko założyć konto i zyskać łatwy dostęp do swoich środków. Mimo, że dostęp do rachunku został otwarty dla wszystkich uchodźców – podkreśla przedstawiciel firmy.

Dodaje, że gdy uda się założyć konto, uchodźcy z Ukrainy będą mogli podłączyć dowolną spośród swoich kart z banku w Ukrainie i błyskawicznie zacząć doładowywać z niej konto w Revolut w wielu walutach.

- Aby wesprzeć inicjatywę Revolut uchyla też część kosztów związanych z przelewami walutowymi, by uchodźcy nie ponosili dodatkowych kosztów wymiany hrywny (UAH) na inne waluty – tłumaczy Stefan Bogucki.   W poniedziałek kurs 100 hrywien w Revolut wyceniano na 14, 58 zł.

Wład Jacenko, współzałożyciel i CTO w Revolut mówi, że firma czuje się w obowiązku pomóc wszystkim poszkodowanym i zapewnić im szybki i łatwy dostęp do ich środków finansowych. - Transfery bankowe często są powolne i kosztowne, mamy więc nadzieję, że propozycja Revolut będzie prostą i korzystną alternatywą. Jestem bardzo dumny pracując w brytyjskim fintechu, który jest w stanie w chwili próby błyskawicznie przyjść z pomocą Ukraińcom” – dodał Wład Jacenko, współzałożyciel i CTO w Revolut.

Mykhailo Fedorov, wicepremier i minister cyfryzacji Ukrainy podziękował Revolut i Nikowi Storońskiemu, współzałożycielowi i prezesowi Revolut za pomoc okazaną Ukraińcom i Ukrainie.

- Jesteśmy gotowi zapewnić każdemu uchodźcy z Ukrainy usługi płatnicze z dostępem do funkcji oszczędzania i wymiany walut – podkreśla Stefan Bogucki PR menager Revolut Polska.

Hrywna aktywna na karcie

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał