Niestety, jak pokazują statystyki nadal robią to skutecznie. Najbardziej podatne na próby oszustwa są kobiety i ludzie młodzi. Początek 2022 roku przyniósł wiele zmian, które starają się wykorzystać cyberprzestępcy. Wprowadzenie Polskiego Ładu oraz agresja Rosji na Ukrainę. Oszuści wyłudzający dane osobowe wykorzystują nasze emocje do tego, żeby się wzbogacić.
Na cel wzięli już sobie sytuację za naszą wschodnią granicą. Jak grzyby po deszczu powstają fałszywe strony fundacji, które rzekomo organizują pomoc dla Ukrainy. Cyberprzestępcy wysyłają także maile, w których podszywają się pod ofiary rosyjskiej agresji. W emocjonalnych wiadomościach podkreślają, że zostali bez środków do życia i proszą o wsparcie finansowe.
Eksperci CERT Polska ostrzegają także przed linkami zawierającymi „szokujące nagrania” z Ukrainy. W tym wypadku przy próbie obejrzenia pojawia się panel do logowania w naszych mediach społecznościowych. Zdobyte w ten sposób dane wykorzystywane są do przejęcia konta i dalszej dystrybucji wpisów na różnych grupach na Facebooku, lub wyłudzania środków finansowych wśród naszych znajomych.
Czytaj więcej
Urząd KNF ostrzega, że napięta sytuacja geopolityczna stwarza ryzyko pojawienia się wzmożonej aktywności w polskiej cyberprzestrzeni osób próbujących zdestabilizować funkcjonowanie np. poszczególnych podmiotów sektora finansowego.
Zagrożenie jest na realne, ponieważ, jak wynika z badania przeprowadzonego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów, aż 21 proc. Polaków deklaruje, że nie potrafi rozpoznać fałszywej wiadomości. Zdecydowaną pewność, co do tego ma tylko niewiele ponad 17 proc. społeczeństwa. Najwięcej problemów z rozróżnieniem prawdziwego komunikatu od próby oszustwa mają kobiety. Ponad 27 proc. z nich twierdzi, że nie potrafi tego zrobić. Podatni na wyłudzenia mogą być także młodzi ludzie. Co czwarty (24,5 proc.) deklaruje, że nie wie, kiedy w takiej sytuacji ma do czynienia z oszustem.