Otwarta bankowość ułatwia życie. Jakie możliwości dają banki

Banki w coraz większym stopniu wykorzystują możliwości otwartej bankowości. BNP Paribas umożliwił podgląd rachunków z innych banków, Pekao uprościł proces kredytowy, a Santander poszerzył usługę o kolejny bank.

Publikacja: 31.03.2022 13:18

Rozwój usług przyspieszyła nie tylko pandemia i digitalizacja usług, ale także preferencje młodych k

Rozwój usług przyspieszyła nie tylko pandemia i digitalizacja usług, ale także preferencje młodych klientów.

Foto: AdobeStock

Otwarta bankowość nie tylko ułatwia zarządzanie finansami, ale także sprzyja oszczędności papieru. Występujący np. o kredyt może starać się o finansowanie w innym banku, niż ma wpływ wynagrodzenia na rachunek. Nie musi też dostarczać papierowych zaświadczeń o dochodach ani historii rachunku z innego banku. Open banking ułatwia też zakupy w sklepach internetowych na raty. W Banku Millennium np. wystarczy podczas składania wniosku potwierdzić swoją tożsamość i dochód po zalogowaniu się do banku, w którym ma się konto.

Czytaj więcej

Nie wszyscy Polacy są zadowoleni z bankowych aplikacji

Nierówna oferta

Rozwój usług przyspieszyła nie tylko pandemia i digitalizacja usług, ale także preferencje młodych klientów, którzy zaczynają zarabiać, a jednocześnie przyzwyczajeni są do cyfrowego świata, co wśród starszego pokolenia nie zawsze jest oczywiste. Młodzi są też bardziej otwarci na udostępnianie swoich danych, zwłaszcza jeżeli mogą liczyć na pewne korzyści. Potwierdzają to badania Easy Check i Krajowego Rejestru Długów „Otwarta bankowość w Polsce w 2021 roku”, z których wynika, że 30 proc. ankietowanych byłaby skłonna przekazać dane ze swojego rachunku bankowego innym instytucjom finansowym w zamian za niższą cenę produktu.

Na razie tylko 35,5 proc. badanych zapewnia jednak, że słyszało o obowiązywaniu dyrektywy PSD2. To wciąż mało. Usługi open bankingu też są wdrażane w bankach w różnym stopniu. Najczęściej umożliwiają podgląd historii rachunku z innego banku i śledzenie transakcji, znacznie rzadziej realizację przelewów z kont w innych bankach. Nie we wszystkich można się starać o kredyt lub kartę kredytową na podstawie analizy wpływów i wydatków na kontach w innych bankach – zawsze po wyrażeniu zgody na taką operację przez zainteresowanego. Warto też pamiętać, że zgody na podgląd rachunków trzeba potwierdzać co 90 dni. Wyrażenie zgody można też wycofać w każdej chwili. Poza tym nie wszystkie dane z innych instytucji muszą być dostępne dla wszystkich. Każdy decyduje sam, kto może z nich korzystać i w jakim stopniu.

Czytaj więcej

Historia rachunku bankowego niedostępna. Co jest tego przyczyną

Łatwiejsze zarządzanie…

BNP Paribas dołączył do instytucji wykorzystujących poszerzające możliwości, jakie daje open banking. Od połowy marca klienci banku mogą w systemie bankowości internetowej GOonline stworzyć spersonalizowaną platformę i integrować na niej swoje rachunki posiadane w Alior Banku, ING-u, Banku Millennium, Pekao, PKO BP i Santanderze. W przyszłości lista ma być poszerzana o kolejne instytucje. Możliwy jest nie tylko podgląd stanu finansów na wszystkich posiadanych kontach w jednym miejscu, można nadawać im też swoje nazwy. BNP Paribas zapowiada, że niedługo będzie można wszystkie produkty układać w osobnych sekcjach. Umożliwi to podgląd np. stanu zadłużenia na wszystkich posiadanych kartach kredytowych albo zgromadzonych oszczędności. Podobną usługę ma ING Bank Śląski dla kont i kart dodanych w Moim ING. Kategoryzacja pozwala na analizę wydatków z kont w różnych bankach i planowanie dla nich wspólnego budżetu. ING również umożliwia nadawanie własnych nazw kontom z innych banków zarówno w trakcie dodawania ich do Mojego ING, jak i później.

Santander Bank kilka dni temu poszerzył paletę dostępnych banków, których rachunki można agregować, o Credit Agricole. Tym samym klienci mogą mieć podgląd kont w ośmiu bankach. Oprócz Credit Agricole są to: Alior, Millennium, BNP Paribas, ING, mBank, PKO BP i Pekao. Ze wcześniej dodawanych rachunków mogą też realizować przelewy. Dodatkową możliwością dla tych, którzy dodali konta w usłudze Santander open i ich wynagrodzenie nie wpływa na rachunek w Santander Banku tylko na inne konto, jest możliwość skorzystania z kredytu gotówkowego online, karty kredytowej oraz limitu w koncie bez dostarczania zaświadczeń o wynagrodzeniu z innych banków.

Czytaj więcej

Przelew zablokowany? Sprawdzają czy nie pierzesz pieniędzy

…i kredytowanie

Dostęp do kredytów ułatwił też Pekao. Do oceny zdolności kredytowej przy wnioskowaniu o pożyczkę gotówkową, limit w koncie lub kartę kredytową historię rachunku można pobrać online z dziesięciu banków: PKO, Santandera, BNP Paribas, mBanku, Getin Banku, ING Banku, Aliora, Credit Agricole, Millennium i Banku Pocztowego. Wystarczy w bankowości elektronicznej Pekao24 lub aplikacji mobilnej PeoPay wyrazić na to zgodę. To przyspieszy cały proces.

Od grudnia 2021 roku proces wnioskowania o kredyt gotówkowy łatwiejszy jest w Getin Banku. Wystarczy, że zainteresowani zgodzą się na pobranie historii rachunku z banku, do którego wpływa ich wynagrodzenie i analizę tych informacji. Z usługi mogą skorzystać posiadacze rachunków w sześciu bankach, ale Getin Bank zapewnia, że usługa ma objąć wszystkie największe banki w Polsce.

Na podstawie dodatkowej zgody klienta i historii transakcji z innego banku także ING Bank umożliwia złożenie wniosku o pożyczkę, kartę kredytową czy limit w koncie bez dodatkowych formalności. Do Mojego ING można dodać konta i karty z: Alior Banku, BNP Paribas, mBanku, Banku Millennium, Banku Pekao, PKO BP i Santander Banku.

Pierwszy możliwość ubiegania się o kredyty na podstawie analizy rachunków posiadanych w innych bankach umożliwił Bank Millennium w maju 2021 r. Dzięki temu klienci, których wynagrodzenie nie wpływa na konto w Millennium, już od prawie roku mogą otrzymać gotówkę w kilka minut bez zbędnych formalności. Wystarczy, że założyli konto w innym banku w usłudze Finanse 360°.

Usługa Finanse 360° umożliwia sprawdzenie salda rachunku i historii operacji na rachunku w Alior Banku, BNP Paribas, Pekao, Citibanku, ING-u, Inteligo, mBanku, PKO BP i Santander Banku. Przelewy można natomiast realizować w systemie internetowym Millenet z rachunków w Alior Banku, Pekao, ING Banku Śląskim, mBanku, PKO BP i Santander Banku. Potwierdzenie dochodów przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy jest natomiast możliwe po zalogowaniu się do jednego z siedmiu innych banków: Alior Bank, BNP Paribas, ING Bank Śląski, Inteligo, mBank, PKO BP i Santander Banku. Millennium umożliwia też

założenie konta osobistego z potwierdzeniem tożsamości poprzez zalogowanie się do rachunku w Alior Banku, BNP Paribas, ING Banku Śląskim, mBanku, Pekao SA i Santander Banku. W ten sposób mogą założyć konto również prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

Nie tylko dla banków

Usługi oparte na bankowości otwartej umożliwiającej wymianę informacji nie tylko między bankami, ale również instytucjami płatniczymi i fintechami, jeżeli te mają licencję na świadczenie określonych usług finansowych. Dzięki temu upraszczane są również oferty leasingowe i faktoringowe. Open banking sprawdza się też w innych branżach, choćby w telekomunikacji i ubezpieczeniach – we wszystkich usługach abonamentowych czy przy rejestracji karty SIM. Analiza historii rachunku, regularność opłacania składek za różne usługi może zaowocować przyznaniem płatności ratalnej za polisę lub spersonalizowaną ofertą ubezpieczenia na życie, mieszkania lub komunikacyjnego.

Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej