Rachunek dla Rosjan w polskich bankach. Czasem ze specjalną zgodą

W niektórych bankach obywatele Rosji czy Białorusi założą konto - jeśli bank wyda taką indywidualną zgodę.

Publikacja: 11.04.2022 11:51

Rachunek dla Rosjan w polskich bankach. Czasem ze specjalną zgodą

Foto: Adobe Stock

- Alior Bank jako instytucja obowiązana w ramach realizacji procesów AML prowadzi listę krajów wysokiego ryzyka, która zawiera kraje i terytoria niewspółpracujące w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu lub posiadające istotne uchybienia w przeciwdziałaniu tego rodzaju przestępstwom. Na tej liście jeszcze przed wojną była zarówno Rosja jak i Białoruś - podaje biuro prasowe Alior Banku.

I przyznaje, że w przypadku takiego klienta, który chce zawrzeć relacje z tym bankiem wymagana jest indywidualna zgoda.

W BNP Paribas od pierwszego kwietnia tego roku obywatele Białorusi i Rosji, którzy nie mieszkają w tych krajach i nie płacą tam podatków, będą mogli otworzyć rachunek w Banku BNP Paribas.

-Do otwarcia rachunku potrzebna jest karta pobytu w Polsce albo paszport i jeden z takich dokumentów jak Karta Polaka lub wiza humanitarna – podaje biuro prasowe tego banku

Czytaj więcej

Co można w banku załatwić z paszportem, gdy nie mamy dowodu osobistego

A jak to wygląda w przypadku innych banków? Też są takie restrykcyjne dla obywateli Rosji czy Białorusi?

Jak przyznaje Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP jakiekolwiek ograniczenia związane z otwarciem rachunku w tym banku, wynikają z uregulowań prawa międzynarodowego i krajowego.

- Rozporządzeniem Rady Unii Europejskiej nr. 2022/398 z 9 marca 2022 roku, wydane w związku z udziałem Białorusi w agresji Rosji na Ukrainę, nakłada na nasz bank dodatkowe obowiązki weryfikacyjne - mówi przedstawicielka PKO BP.

Podkreśla, że jednak, co do zasady, każdy klient posługujący się paszportem białoruskim lub rosyjskim, albo innym dokumentem upoważniającym do otwarcia konta (czyli posiadający dowód osobisty kraju UE lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca), może otworzyć u nas konto - jeśli nie ma go się na liście restrykcyjnej.

- Przy otwarciu konta dla obcokrajowców nie jest wymagane posiadanie adresu zamieszkania w Polsce, ani telefonu polskiego operatora sieci komórkowej - mówi Małgorzata Witkowska.

Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA zapewnia, że zarówno obywatele Rosji jak i Białorusi mogą w ty, banku otworzyć rachunek.

Jakie dokumenty są do tego potrzebne? - Dokument tożsamości w przypadku obywateli Białorusi lub Rosji to paszport lub karta pobytu lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca, z uwzględnieniem terminu jego ważności - wylicza Paweł Jurek.

Jak podaje Barbara Surma z Credit Agricole obywatele Rosji i Białorusi mogą otworzyć w nim rachunek. - Zawsze mogli. Także przed wybuchem wojny - mówi Barbara Surma.

Od tej grupy klientów bank wymaga dokumentu tożsamości akceptowany przez bank oraz dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce.

Z kolei mBank ma ofertę dla rezydentów. A to jak mówi - Emilia Kasperczak, z biura prasowego tego banku, aby założyć rachunek należy przedstawić kartę pobytu, dowód osobisty oraz numer PESEL.

Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej