Uchodźcom coraz łatwiej założyć rachunek w banku. Akceptują więcej dokumentów

Banki powoli rozszerzają listę dokumentów na podstawie, której uchodźcy wojenni mogą założyć w nich rachunek, a w niektórych przypadkach można założyć czasowe konto, które ma pewne ograniczenia dotyczące czasu działania i dostępności oferowanych usług.

Publikacja: 21.04.2022 13:20

Uchodźcom coraz łatwiej założyć rachunek w banku. Akceptują więcej dokumentów

Foto: Adobe Stock

- Do otwarcia takiego rachunku osobistego wystarczający jest jeden z następujących dokumentów: paszport wewnętrzny – grażdański paszport ukraiński lub certyfikat potwierdzenia legalnego pobytu na terenie Ukrainy dla obywatela innego kraju lub polski dokument tożsamości cudzoziemca lub tymczasowy polski dokument podróży cudzoziemca lub zaświadczenie wydawane przez Konsulat lub zaświadczenie o nadaniu nr PESEL lub aplikacja mObywal – wylicza Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA.

Czytaj więcej

Konto dla Ukraińców. Bez wizyty w banku się nie obędzie. Co potrzebne

Dłuższa lista dopuszczalnych dokumentów

Żona pana Dmytra wraz z trójką dzieci uciekła przed wojną w sowim kraju. Przy przekraczaniu granicy korzystała z tzw. paszportu wewnętrznego, ale nie biometrycznego. Dokument wystarczył do wjazdu na teren Polski, ale okazało się, że nie może być wykorzystany do założenia konta w jednym z polskich banku, choć ma już przyznany polski PESEL.

– Przedstawiciel banku powiedział, że żona powinna zmienić dokument, ale to nie jest takie proste – pyta pan Dmytro.

Dodaje, że bank uznaje bowiem tylko ukraiński paszport zagraniczny, ukraiński dowód osobisty w wersji plastikowej - paszport wewnętrzny wydawany po 2016 roku, dowód osobisty jednego z krajów Unii Europejskiej czy tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca. – Co można zrobić ?- pyta Ukrainiec.

W pierwszych tygodniach po rozpoczęciu wojny banki zakładały konta jeśli uchodźcy mieli określone dokumenty. Z czasem jednak ich lista zaczęła się wydłużać.

- W ostatnich tygodniach z oferty rachunków Banku Millennium skorzystało bardzo wielu obywateli Ukrainy przyjeżdżających do Polski. Chcemy jednak w jeszcze większym stopniu pomóc osobom, które ze względu na toczące się działania wojenne musiały opuścić Ukrainę i nie posiadają standardowo honorowanych w Polsce dokumentów potwierdzających tożsamość – mówi Magdalena Jaskóła, kierująca Wydziałem Rachunków Bieżących w Banku Millennium.

Czytaj więcej

Banki mnożą ułatwienia dla Ukraińców. Dla klientów indywidualnych i firm

Dodaje, że nowe konto można teraz otworzyć na podstawie szeregu dokumentów, które wcześniej nie były akceptowane, takich jak np. ukraiński paszport wewnętrzny, akt urodzenia, prawo jazdy, dokument stwierdzający tożsamość wystawiony przez urzędy RP lub konsulaty ukraińskie. - Akceptujemy dokumenty wystawione w jednym z czterech języków: polskim, ukraińskim, angielskim i rosyjskim –mówi Magdalena Jaskóła.

ING Bank Śląski akceptuje ukraiński paszport wewnętrzny, jeżeli uchodźca posiada również potwierdzenie nadania numeru PESEL. - Ponadto, akceptujemy też moduł Diia.pl w aplikacji mObywatel (specjalny moduł dla Ukraińców) wraz z potwierdzeniem nadania numeru PESEL – mówi Magdalena Ostrowska z ING Banku Śląskiego.

Santander Bank Polska ma przygotowaną ofertę konta osobistego z kartą płatniczą także dla osób, które nie dysponują wymaganymi dokumentami.

Można założyć konto tymczasowe

Podobnie PKO BP. - Aby otworzyć u nas rachunek obywatel Ukrainy powinien posługiwać się jednym z dokumentów: paszport zagraniczny, ukraiński dowód osobisty w wersji plastikowej - paszport wewnętrzny (wydawanym od 2016 roku), dowodem osobistym kraju Unii Europejskiej lub tymczasowym zaświadczeniem tożsamości cudzoziemca – mówi Piotr Wardziak, z biura prasowego banku.

Przyznaje, że jest możliwość założenia czasowego konta na podstawie takich dokumentów: powiadomienie o nadaniu PESEL, ukraiński dowód osobisty w wersji książeczkowej, Karta Polaka, dokument stwierdzający tożsamość wystawiony przez urzędy RP, zaświadczenie z konsulatu potwierdzające tożsamość.

- W przypadku tych dokumentów konto będzie funkcjonowało w ograniczonym zakresie, a klient będzie zobowiązany do dostarczenia dokumentu weryfikującego jego tożsamość w okresie pół roku od momentu otwarcia konta – mówi Piotr Wardziak.

Dodaje, że te ograniczenia to m.in. : miesięczny limit obciążeń na rachunku w wysokości równowartości tysiąca euro, czy roczny limit wpływów na rachunek do kwoty równowartości 12 tys. euro.

Do założenia flagowego konta osobistego w Banku Pekao, Konta Przekorzystnego przez uchodźcę z Ukrainy wystarczy teraz paszport grażdanina (lokalny dowód osobisty) bez transkrypcji na język łaciński wraz z zaświadczeniem o nadaniu numeru Pesel oraz dodatkowym oświadczeniem uchodźcy.

- W ub. tygodniu wprowadziliśmy do oferty również nowy bezpłatny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy Konto Pomocne. Rachunek jest dedykowany uchodźcom z Ukrainy, którzy nie posiadają wymaganych dokumentów – mówi Paweł Jurek.

Zauważa, że do otwarcia takiego rachunku osobistego wystarczy jest jeden z następujących dokumentów: paszport wewnętrzny – grażdański paszport ukraiński lub certyfikat potwierdzenia legalnego pobytu na terenie Ukrainy dla obywatela innego kraju lub polski dokument tożsamości cudzoziemca lub tymczasowy polski dokument podróży cudzoziemca lub zaświadczenie wydawane przez konsulat lub zaświadczenie o nadaniu nr PESEL albo aplikacja mObywatel.

- Konto Pomocne pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb finansowych – otrzymania świadczeń pomocowych, dokonywania bieżących płatności kartami lub przez bankowość elektroniczną – mówi Paweł Jurek.

Będą kolejne udogodnienia

W mBanku otwierają konta na następujące dokumenty: paszport tradycyjny wydawany od 2007 r., paszport biometryczny wydawany do 2015 roku czy dowód osobisty ukraiński wydawany od 2016 roku.

W BNP Paribas do założenia konta w oddziale obywatele Ukrainy potrzebują okazać jeden z wybranych dokumentów tożsamości (biometryczny dowód osobisty, paszport lub Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca), mieć TIN (ukraiński numeru identyfikacji podatkowej) i polski numer telefonu.

- Intensywnie pracujemy nad kolejnymi udogodnieniami w procesie otwierania rachunków przez obywateli Ukrainy, o których będziemy informować na bieżąco – zapowiada biuro prasowe banku.

- Do otwarcia takiego rachunku osobistego wystarczający jest jeden z następujących dokumentów: paszport wewnętrzny – grażdański paszport ukraiński lub certyfikat potwierdzenia legalnego pobytu na terenie Ukrainy dla obywatela innego kraju lub polski dokument tożsamości cudzoziemca lub tymczasowy polski dokument podróży cudzoziemca lub zaświadczenie wydawane przez Konsulat lub zaświadczenie o nadaniu nr PESEL lub aplikacja mObywal – wylicza Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA.

Dłuższa lista dopuszczalnych dokumentów

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
BLIK łączy siły z Revolutem. Ten sojusz odczują miliony klientów
Konta Bankowe
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Konta Bankowe
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Konta Bankowe
Protest bankomatów. Dziś w Euronecie można pobrać mniejszą kwotę
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konta Bankowe
Z niechcianym przelewem mogą być problemy. To nie jest „nieoczekiwany prezent”