- Do otwarcia takiego rachunku osobistego wystarczający jest jeden z następujących dokumentów: paszport wewnętrzny – grażdański paszport ukraiński lub certyfikat potwierdzenia legalnego pobytu na terenie Ukrainy dla obywatela innego kraju lub polski dokument tożsamości cudzoziemca lub tymczasowy polski dokument podróży cudzoziemca lub zaświadczenie wydawane przez Konsulat lub zaświadczenie o nadaniu nr PESEL lub aplikacja mObywal – wylicza Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA.
Czytaj więcej
Uchodźcy wojenni mogą zakładać rachunki tylko w oddziałach. Czasem banki wymagają od nich numeru telefonu komórkowego, a nawet polskiego PESEL-u. Zwykle dla uchodźców jest przygotowana specjalna oferta.
Dłuższa lista dopuszczalnych dokumentów
Żona pana Dmytra wraz z trójką dzieci uciekła przed wojną w sowim kraju. Przy przekraczaniu granicy korzystała z tzw. paszportu wewnętrznego, ale nie biometrycznego. Dokument wystarczył do wjazdu na teren Polski, ale okazało się, że nie może być wykorzystany do założenia konta w jednym z polskich banku, choć ma już przyznany polski PESEL.
– Przedstawiciel banku powiedział, że żona powinna zmienić dokument, ale to nie jest takie proste – pyta pan Dmytro.
Dodaje, że bank uznaje bowiem tylko ukraiński paszport zagraniczny, ukraiński dowód osobisty w wersji plastikowej - paszport wewnętrzny wydawany po 2016 roku, dowód osobisty jednego z krajów Unii Europejskiej czy tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca. – Co można zrobić ?- pyta Ukrainiec.