- Klient może otrzymywać wynagrodzenia za pracę w krajach europejskich na konto ING. Bank prowadzi rachunki w walutach złoty, euro, funt czy dolar . Jeśli waluta wynagrodzenia jest inna niż waluta rachunku, kwota ta zostanie przewalutowana na walutę rachunku – mówi Magdalena Klejment, z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

Pani Agnieszka wybiera się na miesiąc do Norwegii, gdzie podejmie pracę sezonową w gastronomii.- Nie jest wcale prosto założyć konto w norweskim banku przy tak krótkim pobycie, dlatego interesuje mnie polskie konto w koronach norweskich – opowiada kobieta.

Dopytywała o to na polskich grupach polonijnych. Z reguły mieszkający tam Polacy doradzali jej rachunek w mBanku, Santander Bank Polska, kantor walutowy Alior Banku, PKO BP czy konto w Revolut.

Czytaj więcej

Dowód traci ważność? Bank może zablokować konto

Przewalutują wynagrodzenie na złotówki

Co oferują rodzime banki Polakom pracującym za granicą? Jak mówi Paulina Kałuża-Lelakowska, Senior Product Manager w Credit Agricole wypłata w innej walucie niż złotówki może wpływać zarówno na konto główne prowadzone w naszej walucie lub na jeden z rachunków walutowych.

-Udostępniamy rachunki walutowe w trzech najpopularniejszych walutach: euro, dolar amerykański i funt brytyjski. Klient, który chciałby otworzyć rachunek walutowy, powinien mieć w naszym banku konto w złotówkach. Rachunek walutowy można otworzyć m.in. zdalnie – w CA24 eBank lub w aplikacji mobilnej. Miesięczna opłata za taki rachunek wynosi cztery zł – mówi Paulina Kałuża-Lelakowska.

Zauważa, że jeżeli klient, który zarabia w euro i ma rachunek walutowy w tej walucie, dostaje wypłatę w euro od razu na ten rachunek. Nie ma tu żadnych przewalutowań, które mają miejsce w przypadku wpływu euro na rachunek w złotówkach.

- Oferujemy kartę wielowalutową (dla złotówek, euro, funtów i dolarów, a taka karta w połączeniu z rachunkiem w walucie daje możliwość uniknięcia dodatkowych kosztów związanych z przewalutowaniem transakcji w walucie innej niż złotówka – podkreśla przedstawicielka Credit Agricole.

Krzysztof Konieczka, dyrektor Działu Daily Banking w Alior Banku zapewnia, że osoba pracująca za granicą może podać rachunek prowadzony w Alior Banku do wypłaty wynagrodzenia.

- W przypadku rachunku prowadzonego w złotych przelew taki zostanie przeliczony z waluty obcej na złotówki wg zasad opisanych w regulaminie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych i terminowych lokat oszczędnościowych – mówi dyr. Konieczka.

Alior Bank umożliwia jednakże otwarcie rachunków walutowych w walutach euro, dolarach amerykańskich, funtach czy frankach. - W przypadku rachunku prowadzonego w walucie obcej przelew zagraniczny w tej walucie zlecony na taki rachunek zostanie zaksięgowany bezpośrednio na tym rachunku- mówi dyr. Konieczka.

Bank Millennium dla osób, które pracują za granicą rekomenduje Konto walutowe, które można założyć zdalnie bez wychodzenia z domu. - Może być prowadzone w walutach euro, dolar, funt i frank, a dodatkową zaletą tego konta jest możliwość obsługi kredytu i rozliczania raty kredytowej bez różnic kursowych – mówi Mirella Gmur- Dzieduszycka, z Banku Millennium.

Czytaj więcej

Powrót po latach może wymagać wizyty w banku

Rachunek w walucie wynagrodzenia

Biuro prasowe Pekao SA podaje, że Polak pracujący za granicą sezonowo lub na stałym etacie może zlecać przelew wynagrodzenia otrzymywanego w lokalnej walucie na dowolne konto posiadane w tym banku.

- Zarówno może to być konto osobiste w złotych, jak również konto walutowe. W przypadku przelewu wynagrodzenia na konto walutowe klient może następnie zamienić zgromadzone środki na takim koncie w dowolnym momencie np. kiedy stwierdzi, że kurs wymiany jest bardzo atrakcyjny- informuje bank.

Pekao SA oferuje też klientom indywidualnym możliwość otwarcia kont walutowych w 12 walutach, w tym najbardziej popularne jak euro, dolary amerykańskie, franki szwajcarskie czy funty brytyjskie, , ale też mniej popularne jak korony norweskie czy szwedzkie.

- Klienci zainteresowani otwarciem konta walutowego u nas mogą równocześnie założyć Konto Przekorzystne z kartą wielowalutową (najlepsze konto na rynku w rankingu „Złoty Bankier 2022”) oraz korzystać z bardzo atrakcyjnych kursów wymiany walut dostępnych w internetowym Kantorze Pekao24 – kusi bank.

Także mBank ma w swojej ofercie konto walutowe, na które klienci mogą otrzymać przelew. Taki rachunek może być prowadzony w euro, frankach szwajcarskich, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich, jenach japońskich, koronach norweskich, szwedzkich, duńskich czy czeskich, a także forintach czy kunach chorwackich. - Nie ma żadnych przewalutowań – zapewnia Piotr Rutkowski, zastępca rzecznika mBanku.

Jak podaje Małgorzata Witkowska, z PKO BP klient pracujący sezonowo w krajach europejskich może otrzymać wynagrodzenie w lokalnej walucie. - Jeśli będzie to wpłata na konto walutowe klient nie poniesie kosztów przewalutowania – zapewnia.

Małgorzata Witkowska podkreśla, że do wypłaty wynagrodzenia może być wykorzystane każde konto z oferty banku. - Prowadzimy konta walutowe w 10 walutach: euro, funt, dolar, frank, korony duńska, norweska, szwedzka, czeska, forint i kuna chorwacka. Osobom pracującym poza Polską i przyjmującym wynagrodzenie w obcej walucie oferujemy Konto za Zero z rachunkiem walutowym w walucie danego przelewu – zachęca przedstawicielka PKO BP.

Można płacić w wielu walutach

Jak zauważa Stefan Bogucki, z Revolut Polska jeśli chcemy otrzymywać na Revolut wynagrodzenie w Polsce, należy podać pracodawcy polski numer IBAN (do przelewów krajowych).

- A jeżeli chcemy otrzymywać wynagrodzenie od pracodawcy na Revolut w innej walucie, należy podać litewski numer IBAN (do przelewów SEPA, SEPA Instant i SWIFT). Obydwa numery IBAN można sprawdzić w aplikacji Revolut, w sekcji Konta – mówi Stefan Bogucki.

W Revolut można przechowywać, otrzymywać i wysyłać przelewy w ponad 30 różnych walutach, a płacić w ponad 150.