Zagraniczna pensja do polskiego banku. Czy to się opłaca?

Podczas sezonowej pracy w wakacje nie potrzebujemy zakładać konta w lokalnym banku, by pracodawca przelał na nie nasze wynagrodzenie. Wystarczy polski rachunek.

Publikacja: 12.07.2022 14:17

Zagraniczna pensja do polskiego banku. Czy to się opłaca?

Foto: Adobe Stock

- Klient może otrzymywać wynagrodzenia za pracę w krajach europejskich na konto ING. Bank prowadzi rachunki w walutach złoty, euro, funt czy dolar . Jeśli waluta wynagrodzenia jest inna niż waluta rachunku, kwota ta zostanie przewalutowana na walutę rachunku – mówi Magdalena Klejment, z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

Pani Agnieszka wybiera się na miesiąc do Norwegii, gdzie podejmie pracę sezonową w gastronomii.- Nie jest wcale prosto założyć konto w norweskim banku przy tak krótkim pobycie, dlatego interesuje mnie polskie konto w koronach norweskich – opowiada kobieta.

Dopytywała o to na polskich grupach polonijnych. Z reguły mieszkający tam Polacy doradzali jej rachunek w mBanku, Santander Bank Polska, kantor walutowy Alior Banku, PKO BP czy konto w Revolut.

Czytaj więcej

Dowód traci ważność? Bank może zablokować konto

Przewalutują wynagrodzenie na złotówki

Co oferują rodzime banki Polakom pracującym za granicą? Jak mówi Paulina Kałuża-Lelakowska, Senior Product Manager w Credit Agricole wypłata w innej walucie niż złotówki może wpływać zarówno na konto główne prowadzone w naszej walucie lub na jeden z rachunków walutowych.

-Udostępniamy rachunki walutowe w trzech najpopularniejszych walutach: euro, dolar amerykański i funt brytyjski. Klient, który chciałby otworzyć rachunek walutowy, powinien mieć w naszym banku konto w złotówkach. Rachunek walutowy można otworzyć m.in. zdalnie – w CA24 eBank lub w aplikacji mobilnej. Miesięczna opłata za taki rachunek wynosi cztery zł – mówi Paulina Kałuża-Lelakowska.

Zauważa, że jeżeli klient, który zarabia w euro i ma rachunek walutowy w tej walucie, dostaje wypłatę w euro od razu na ten rachunek. Nie ma tu żadnych przewalutowań, które mają miejsce w przypadku wpływu euro na rachunek w złotówkach.

- Oferujemy kartę wielowalutową (dla złotówek, euro, funtów i dolarów, a taka karta w połączeniu z rachunkiem w walucie daje możliwość uniknięcia dodatkowych kosztów związanych z przewalutowaniem transakcji w walucie innej niż złotówka – podkreśla przedstawicielka Credit Agricole.

Krzysztof Konieczka, dyrektor Działu Daily Banking w Alior Banku zapewnia, że osoba pracująca za granicą może podać rachunek prowadzony w Alior Banku do wypłaty wynagrodzenia.

- W przypadku rachunku prowadzonego w złotych przelew taki zostanie przeliczony z waluty obcej na złotówki wg zasad opisanych w regulaminie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych i terminowych lokat oszczędnościowych – mówi dyr. Konieczka.

Alior Bank umożliwia jednakże otwarcie rachunków walutowych w walutach euro, dolarach amerykańskich, funtach czy frankach. - W przypadku rachunku prowadzonego w walucie obcej przelew zagraniczny w tej walucie zlecony na taki rachunek zostanie zaksięgowany bezpośrednio na tym rachunku- mówi dyr. Konieczka.

Bank Millennium dla osób, które pracują za granicą rekomenduje Konto walutowe, które można założyć zdalnie bez wychodzenia z domu. - Może być prowadzone w walutach euro, dolar, funt i frank, a dodatkową zaletą tego konta jest możliwość obsługi kredytu i rozliczania raty kredytowej bez różnic kursowych – mówi Mirella Gmur- Dzieduszycka, z Banku Millennium.

Czytaj więcej

Powrót po latach może wymagać wizyty w banku

Rachunek w walucie wynagrodzenia

Biuro prasowe Pekao SA podaje, że Polak pracujący za granicą sezonowo lub na stałym etacie może zlecać przelew wynagrodzenia otrzymywanego w lokalnej walucie na dowolne konto posiadane w tym banku.

- Zarówno może to być konto osobiste w złotych, jak również konto walutowe. W przypadku przelewu wynagrodzenia na konto walutowe klient może następnie zamienić zgromadzone środki na takim koncie w dowolnym momencie np. kiedy stwierdzi, że kurs wymiany jest bardzo atrakcyjny- informuje bank.

Pekao SA oferuje też klientom indywidualnym możliwość otwarcia kont walutowych w 12 walutach, w tym najbardziej popularne jak euro, dolary amerykańskie, franki szwajcarskie czy funty brytyjskie, , ale też mniej popularne jak korony norweskie czy szwedzkie.

- Klienci zainteresowani otwarciem konta walutowego u nas mogą równocześnie założyć Konto Przekorzystne z kartą wielowalutową (najlepsze konto na rynku w rankingu „Złoty Bankier 2022”) oraz korzystać z bardzo atrakcyjnych kursów wymiany walut dostępnych w internetowym Kantorze Pekao24 – kusi bank.

Także mBank ma w swojej ofercie konto walutowe, na które klienci mogą otrzymać przelew. Taki rachunek może być prowadzony w euro, frankach szwajcarskich, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich, jenach japońskich, koronach norweskich, szwedzkich, duńskich czy czeskich, a także forintach czy kunach chorwackich. - Nie ma żadnych przewalutowań – zapewnia Piotr Rutkowski, zastępca rzecznika mBanku.

Jak podaje Małgorzata Witkowska, z PKO BP klient pracujący sezonowo w krajach europejskich może otrzymać wynagrodzenie w lokalnej walucie. - Jeśli będzie to wpłata na konto walutowe klient nie poniesie kosztów przewalutowania – zapewnia.

Małgorzata Witkowska podkreśla, że do wypłaty wynagrodzenia może być wykorzystane każde konto z oferty banku. - Prowadzimy konta walutowe w 10 walutach: euro, funt, dolar, frank, korony duńska, norweska, szwedzka, czeska, forint i kuna chorwacka. Osobom pracującym poza Polską i przyjmującym wynagrodzenie w obcej walucie oferujemy Konto za Zero z rachunkiem walutowym w walucie danego przelewu – zachęca przedstawicielka PKO BP.

Można płacić w wielu walutach

Jak zauważa Stefan Bogucki, z Revolut Polska jeśli chcemy otrzymywać na Revolut wynagrodzenie w Polsce, należy podać pracodawcy polski numer IBAN (do przelewów krajowych).

- A jeżeli chcemy otrzymywać wynagrodzenie od pracodawcy na Revolut w innej walucie, należy podać litewski numer IBAN (do przelewów SEPA, SEPA Instant i SWIFT). Obydwa numery IBAN można sprawdzić w aplikacji Revolut, w sekcji Konta – mówi Stefan Bogucki.

W Revolut można przechowywać, otrzymywać i wysyłać przelewy w ponad 30 różnych walutach, a płacić w ponad 150.

- Klient może otrzymywać wynagrodzenia za pracę w krajach europejskich na konto ING. Bank prowadzi rachunki w walutach złoty, euro, funt czy dolar . Jeśli waluta wynagrodzenia jest inna niż waluta rachunku, kwota ta zostanie przewalutowana na walutę rachunku – mówi Magdalena Klejment, z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

Pani Agnieszka wybiera się na miesiąc do Norwegii, gdzie podejmie pracę sezonową w gastronomii.- Nie jest wcale prosto założyć konto w norweskim banku przy tak krótkim pobycie, dlatego interesuje mnie polskie konto w koronach norweskich – opowiada kobieta.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej