- W naszym banku klient może zlecić przelew z rachunku bieżącego do banku zagranicznego w weekendy i w dni wolne. Przelew zrealizujemy w najbliższym dniu roboczym zgodnie z wybranym przez klienta priorytetem przelewu. Dzień zlecenia przelewu, niezależnie, czy jest dzień wolny czy roboczy - nie wpływa na koszt przelewu – przyznaje Monika Drozdowska, manager Zespołu Operacji Międzybankowych w Credit Agricole.

Zlecić można przelew zawsze

Pan Mateusz w piątek wieczorem próbował dowiedzieć się jak szybko może przelać z Polski pieniądze na szwedzkie konto, by w sobotę były one już na szwedzkim rachunku.- Jak to można zrobić najszybciej? Czy da się taki przelew wykonać z polskiego banku ? - pyta mężczyzna

Okazuje się, że z polskiego banku trudno zrealizować w weekend taki przelew. Jak poinformowało nas biuro prasowe Pekao SA przekazy zagraniczne realizowane są zgodnie z ustawą o usługach płatniczych, w terminach maksymalnych określonych w tej ustawie.

- Przelewy zagraniczne zlecane w weekend są realizowane przez Bank Pekao w najbliższym dniu roboczym, czyli najczęściej w poniedziałek. Klient może składać zlecenia przelewów za granicę z dowolnego konta osobistego lub konta walutowego, przy czym musi pamiętać, że wysyłając przelew za granicę z konta osobistego w złotych środki zostaną przewalutowane na określoną walutę i będzie to dodatkowym kosztem dla klienta – przypomina bank.

Czytaj więcej

Tytuł przelewu ma znaczenie. Niby prosta sprawa, ale uważaj, co piszesz

Podkreśla, że ma w regulaminie rachunków określone godziny, do których danego dnia można w poszczególnych kanałach złożyć przelew czy przekaz zagraniczny i jeśli do tej godziny w dzień roboczy przekaz zostanie złożony to dla krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i w walutach EOG będzie skierowany do rozrachunku w tym samym dniu roboczym, a na rachunku odbiorcy będzie maksymalnie następnego dnia roboczego.

Z kolei dla pozostałych przekazów (waluta spoza EOG, kraj spoza EOG) – przekaz będzie skierowany do rozrachunku w następnym dniu roboczym, a na rachunku odbiorcy będzie najpóźniej w kolejnym dniu roboczym.

-Dyspozycje przekazów złożone po określonej godzinie granicznej są traktowane jak złożone w następnym dniu roboczym. Jest możliwość wybrania trybu pilnego, ekspresowego do realizacji danego przekazu – wtedy taki przekaz w trybie pilnym złożony do określonej godziny – będzie skierowany do rozrachunku w tym samym dniu roboczym, a na rachunku odbiorcy będzie tego samego dnia lub najpóźniej następnego dnia roboczego – twierdzi Pekao SA.

Bank zauważa, że opłaty są różne w zależności od rodzaju przelewu – czy jest to przelew SEPA, czy przelew poza UUP, czyli do innego państwa niż EOG i w walucie innej niż EOG.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Ale w weekend nie dojdzie

W mBanku nie ma opcji błyskawicznego przelewu walutowego. Także Krzysztof Konieczka, dyrektor Działu Daily Banking w Alior Banku przyznaje, że przelew zagraniczny zlecony w weekend traktowany jest jako przelew zlecony w pierwszy dzień roboczy po weekendzie – i dopiero w tym dniu przelew zostanie zrealizowany. - Opłaty za przelewy zagraniczne pobierane są zgodnie z obowiązującą Tabelą Opłat i Prowizji, która dostępna jest na stronie banku – mówi dyr. Konieczka.

Małgorzata Witkowska, z PKO BP twierdzi, że klient może zlecić realizację przelewu zagranicznego w weekend lub inny dzień wolny od pracy, ale taki przelew zrealizujemy jednak dopiero w najbliższym dniu roboczym.

- Koszt przelewu uzależniony jest od stawki określonej w Taryfie dla danego rodzaju konta. Przykładowo, przelew z najbardziej popularnego PKO Konta za Zero, w trybie pilnym (do rozliczenia w tym samym dniu), wysyłany w euro do Unii Europejskiej kosztuje 25 zł – mówi Małgorzata Witkowska.

Czytaj więcej

Przelew zablokowany? Sprawdzają czy nie pierzesz pieniędzy

Jak przyznaje Mirella Gmur- Dzieduszycka z Banku Millennium zlecając przelew zagraniczny zawsze należy uwzględnić dni wolne od pracy: soboty, niedziele oraz dni świąteczne.

- Polecenie przelewu zlecone w trybie standardowym zrealizowane w pierwszej połowie dnia roboczego jest księgowane, w zależności od waluty przelewu, w ciągu maksymalnie dwóch dni roboczych - dla większości walut jest to kolejny dzień roboczy – mówi Mirella Gur- Dzieduszycka.

Dodaje, że jeżeli chcemy szybko zrobić przelew powinniśmy go zlecić w trybie ekspresowym do godziny granicznej, którą można sprawdzić na stronie internetowej banku. Dzięki temu przelew zostanie zrealizowany w tym samym dniu.

Przelew zagraniczny można wykonać z każdego konta osobistego oraz walutowego z oferty banku. Opłata za przelew zagraniczny wynosi 0,5 proc, przelewanej kwoty min. 20 zł, maks. 125 zł, a w przypadku przelewów SEPA (w EUR do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego) maksymalnie 7,99 zł. - Dopłata do trybu ekspresowego może wynieść maksymalnie 50 zł. Przelewy zagraniczne są darmowe dla posiadaczy konta Prestige World oraz Konta Bankowości Prywatnej- mówi przedstawicielka Banku Millennium.

Jej zdaniem dobrą alternatywa dla osób, które wykonują transakcje walutowe jest możliwość płacenia kartą do konta Millennium 360° z tanim przewalutowaniem i bez marży banku. - Jest to wygodne i konkurencyjne rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić pieniądze- uważa Mirella Gmur-Dzieduszycka.

Szybko i za darmo z Revolut na Revolut

Alternatywą w takie sytuacji mogą być firmy świadcząca usługi bankowe jak choćby Revolut.

- Przelew od nas niezależnie od posiadanego planu (Standard, Plus, Premium, Metal), do zagranicznego banku da się wykonać zarówno w dzień powszedni, jak i w weekend- zapewnia Stefan Bogucki z Revolut Polska.

Przelew z konta w Revolut w Polsce na konto w Revolut za granicą jest błyskawiczny i bezpłatny.

Ale w przypadku przelewów na zagraniczne konto lub kartę w innym banku, możliwe są przelewy SEPA, SEPA Instant lub SWIFT.

- Europejskie, z reguły darmowe przelewy SEPA w euro powinny dotrzeć do adresata na drugi dzień roboczy, a SEPA Instant natychmiast, także w weekendy – podkreśla Stefan Bogucki.

Z kolei przelewy SWIFT są droższe i czas oczekiwania może być dłuższy (klienci planów Premium i Metal mają niższą opłatę, odpowiednio -20 proc. i -40 proc.).

Opłata Revolut i spodziewany czas dotarcia przelewu wyświetla się w aplikacji każdorazowo przed dokonaniem przelewu, można ją sprawdzić online w kalkulatorze lub w cenniku.

- Staramy się mieć najlepsze stawki na rynku, ale warto pamiętać, że np. w przypadku przelewów SWIFT swoją opłatę może doliczyć bank odbiorcy, lub bank pośredniczący. Dlatego, odradzamy przelewy SWIFT i rekomendujemy błyskawiczne i darmowe przelewy międzynarodowe z Revolut na Revolut – mówi Stefan Bogucki.

Zawsze można skorzystać też z usług choćby Western Union czy innych pośredników transferów pieniężnych.