Jak szybko można przelać pieniądze z Polski na zagraniczne konto w weekend

Z polskiego banku ekspresowego przelewu na zagraniczne konto nie zrobimy w weekend. Pieniądze wyjdą z niego dopiero w poniedziałek. Ratunkiem może być operator finansowy bądź portale finansowe.

Publikacja: 13.07.2022 13:01

Jak szybko można przelać pieniądze z Polski na zagraniczne konto w weekend

Foto: Adobe Stock

- W naszym banku klient może zlecić przelew z rachunku bieżącego do banku zagranicznego w weekendy i w dni wolne. Przelew zrealizujemy w najbliższym dniu roboczym zgodnie z wybranym przez klienta priorytetem przelewu. Dzień zlecenia przelewu, niezależnie, czy jest dzień wolny czy roboczy - nie wpływa na koszt przelewu – przyznaje Monika Drozdowska, manager Zespołu Operacji Międzybankowych w Credit Agricole.

Zlecić można przelew zawsze

Pan Mateusz w piątek wieczorem próbował dowiedzieć się jak szybko może przelać z Polski pieniądze na szwedzkie konto, by w sobotę były one już na szwedzkim rachunku.- Jak to można zrobić najszybciej? Czy da się taki przelew wykonać z polskiego banku ? - pyta mężczyzna

Okazuje się, że z polskiego banku trudno zrealizować w weekend taki przelew. Jak poinformowało nas biuro prasowe Pekao SA przekazy zagraniczne realizowane są zgodnie z ustawą o usługach płatniczych, w terminach maksymalnych określonych w tej ustawie.

- Przelewy zagraniczne zlecane w weekend są realizowane przez Bank Pekao w najbliższym dniu roboczym, czyli najczęściej w poniedziałek. Klient może składać zlecenia przelewów za granicę z dowolnego konta osobistego lub konta walutowego, przy czym musi pamiętać, że wysyłając przelew za granicę z konta osobistego w złotych środki zostaną przewalutowane na określoną walutę i będzie to dodatkowym kosztem dla klienta – przypomina bank.

Czytaj więcej

Tytuł przelewu ma znaczenie. Niby prosta sprawa, ale uważaj, co piszesz

Podkreśla, że ma w regulaminie rachunków określone godziny, do których danego dnia można w poszczególnych kanałach złożyć przelew czy przekaz zagraniczny i jeśli do tej godziny w dzień roboczy przekaz zostanie złożony to dla krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i w walutach EOG będzie skierowany do rozrachunku w tym samym dniu roboczym, a na rachunku odbiorcy będzie maksymalnie następnego dnia roboczego.

Z kolei dla pozostałych przekazów (waluta spoza EOG, kraj spoza EOG) – przekaz będzie skierowany do rozrachunku w następnym dniu roboczym, a na rachunku odbiorcy będzie najpóźniej w kolejnym dniu roboczym.

-Dyspozycje przekazów złożone po określonej godzinie granicznej są traktowane jak złożone w następnym dniu roboczym. Jest możliwość wybrania trybu pilnego, ekspresowego do realizacji danego przekazu – wtedy taki przekaz w trybie pilnym złożony do określonej godziny – będzie skierowany do rozrachunku w tym samym dniu roboczym, a na rachunku odbiorcy będzie tego samego dnia lub najpóźniej następnego dnia roboczego – twierdzi Pekao SA.

Bank zauważa, że opłaty są różne w zależności od rodzaju przelewu – czy jest to przelew SEPA, czy przelew poza UUP, czyli do innego państwa niż EOG i w walucie innej niż EOG.

Ale w weekend nie dojdzie

W mBanku nie ma opcji błyskawicznego przelewu walutowego. Także Krzysztof Konieczka, dyrektor Działu Daily Banking w Alior Banku przyznaje, że przelew zagraniczny zlecony w weekend traktowany jest jako przelew zlecony w pierwszy dzień roboczy po weekendzie – i dopiero w tym dniu przelew zostanie zrealizowany. - Opłaty za przelewy zagraniczne pobierane są zgodnie z obowiązującą Tabelą Opłat i Prowizji, która dostępna jest na stronie banku – mówi dyr. Konieczka.

Małgorzata Witkowska, z PKO BP twierdzi, że klient może zlecić realizację przelewu zagranicznego w weekend lub inny dzień wolny od pracy, ale taki przelew zrealizujemy jednak dopiero w najbliższym dniu roboczym.

- Koszt przelewu uzależniony jest od stawki określonej w Taryfie dla danego rodzaju konta. Przykładowo, przelew z najbardziej popularnego PKO Konta za Zero, w trybie pilnym (do rozliczenia w tym samym dniu), wysyłany w euro do Unii Europejskiej kosztuje 25 zł – mówi Małgorzata Witkowska.

Czytaj więcej

Przelew zablokowany? Sprawdzają czy nie pierzesz pieniędzy

Jak przyznaje Mirella Gmur- Dzieduszycka z Banku Millennium zlecając przelew zagraniczny zawsze należy uwzględnić dni wolne od pracy: soboty, niedziele oraz dni świąteczne.

- Polecenie przelewu zlecone w trybie standardowym zrealizowane w pierwszej połowie dnia roboczego jest księgowane, w zależności od waluty przelewu, w ciągu maksymalnie dwóch dni roboczych - dla większości walut jest to kolejny dzień roboczy – mówi Mirella Gur- Dzieduszycka.

Dodaje, że jeżeli chcemy szybko zrobić przelew powinniśmy go zlecić w trybie ekspresowym do godziny granicznej, którą można sprawdzić na stronie internetowej banku. Dzięki temu przelew zostanie zrealizowany w tym samym dniu.

Przelew zagraniczny można wykonać z każdego konta osobistego oraz walutowego z oferty banku. Opłata za przelew zagraniczny wynosi 0,5 proc, przelewanej kwoty min. 20 zł, maks. 125 zł, a w przypadku przelewów SEPA (w EUR do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego) maksymalnie 7,99 zł. - Dopłata do trybu ekspresowego może wynieść maksymalnie 50 zł. Przelewy zagraniczne są darmowe dla posiadaczy konta Prestige World oraz Konta Bankowości Prywatnej- mówi przedstawicielka Banku Millennium.

Jej zdaniem dobrą alternatywa dla osób, które wykonują transakcje walutowe jest możliwość płacenia kartą do konta Millennium 360° z tanim przewalutowaniem i bez marży banku. - Jest to wygodne i konkurencyjne rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić pieniądze- uważa Mirella Gmur-Dzieduszycka.

Szybko i za darmo z Revolut na Revolut

Alternatywą w takie sytuacji mogą być firmy świadcząca usługi bankowe jak choćby Revolut.

- Przelew od nas niezależnie od posiadanego planu (Standard, Plus, Premium, Metal), do zagranicznego banku da się wykonać zarówno w dzień powszedni, jak i w weekend- zapewnia Stefan Bogucki z Revolut Polska.

Przelew z konta w Revolut w Polsce na konto w Revolut za granicą jest błyskawiczny i bezpłatny.

Ale w przypadku przelewów na zagraniczne konto lub kartę w innym banku, możliwe są przelewy SEPA, SEPA Instant lub SWIFT.

- Europejskie, z reguły darmowe przelewy SEPA w euro powinny dotrzeć do adresata na drugi dzień roboczy, a SEPA Instant natychmiast, także w weekendy – podkreśla Stefan Bogucki.

Z kolei przelewy SWIFT są droższe i czas oczekiwania może być dłuższy (klienci planów Premium i Metal mają niższą opłatę, odpowiednio -20 proc. i -40 proc.).

Opłata Revolut i spodziewany czas dotarcia przelewu wyświetla się w aplikacji każdorazowo przed dokonaniem przelewu, można ją sprawdzić online w kalkulatorze lub w cenniku.

- Staramy się mieć najlepsze stawki na rynku, ale warto pamiętać, że np. w przypadku przelewów SWIFT swoją opłatę może doliczyć bank odbiorcy, lub bank pośredniczący. Dlatego, odradzamy przelewy SWIFT i rekomendujemy błyskawiczne i darmowe przelewy międzynarodowe z Revolut na Revolut – mówi Stefan Bogucki.

Zawsze można skorzystać też z usług choćby Western Union czy innych pośredników transferów pieniężnych.

Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej