Pani Agnieszka na początku września leciała do Szkocji. Przed wyjazdem poszła do kantoru kupić trochę funtów.

– Lubię mieć gotówkę przy sobie, czasem się po prostu przydaje – tłumaczy.

Kobieta odwiedziła kantor na warszawskiej Pradze Południe. I tam kupiła walutę – 200 funtów. Dostała je w nominałach 20-funtowych.

Wszystkie wykonane z polimeru, które przez klientów są często nazywane plastikowymi.

– Sprzedawca przekazał mi, że już od lipca nie mają w obrocie funtów papierowych – opowiada kobieta.

A wszystko dlatego, że już z 30 września banknoty 20- i 50-funtowe przestaną być środkiem płatniczym w Wielkiej Brytanii. Stracą ważność i zostaną zastąpione banknotami polimerowymi o większej trwałości i lepszych zabezpieczeniach przed fałszerstwami.

Czytaj więcej

Wojna ożywiła rynek monet. Ceny szybko rosną, sensacyjny nowy sezon

Pierwszy z nich, 20-funtowy, na którym widnieje ekonomista Adam Smith (oczywiście jest też królowa, która obecna jest na każdym banknocie), do obiegu trafił w 2007 roku. A od 2020 roku w obiegu jest już także nowa polimerowa dwudziestofuntówka z wizerunkiem malarza Williama Turnera. Podobnie rzecz ma się z wydanym 11 lat temu banknotem o nominale 50 funtów, upamiętniającym przedsiębiorcę Matthew Boultona oraz wynalazcę Jamesa Watta, który od czerwca 2021 roku zyskał „konkurencję” w postaci banknotu z wizerunkiem Alana Turinga.

Jeśli więc mamy w portfelu czy w domu papierowe banknoty o tych nominałach, to powinniśmy je wymienić.

A to już wcale nie jest takie proste. Wiele kantorów już ich zwyczajnie nie przyjmuje. A te, które jeszcze to robią, to często robią to po zaniżonej cenie.

Wrocławski kantor Cent skupuje je po 5 złotych, gdy te polimerowe w poniedziałek były wyceniane na 5,39 zł w kupnie. – Ale skupujemy też te starsze – po 4 złote – usłyszeliśmy we wrocławskim kantorze.

Po 5 złotych za papierowe banknoty 20- i 50-funtowe płaci też gdański kantor Conti. A pozostałe skupuje po 5,36 zł.

Warszawski kantor z ul. Świętokrzyskiej obniża cenę takich banknotów o 10 proc., a Tavex o 5 procent.

– Są też takie kantory, gdzie cena jest niższa o 20 proc. – usłyszeliśmy w jednym z krakowskich kantorów.

A w innym krakowskim kantorze, Grodzka Axchange, za papierowe funty płacą tyle samo co za te z polimeru. – Ale tylko do 15 września, a co będzie później? Na razie nie wiemy – usłyszeliśmy od pracownika.

Czytaj więcej

Kolejki pod oddziałami NBP. Stoją po banknot i monetę z Lechem Kaczyńskim

Papierowe funty możemy spróbować wpłacić w banku. – Wycofywane banknoty papierowe o nominałach 20 GBP i 50 GBP w Banku Millennium przyjmowane są od klientów do 30 września – mówi Mirella Gmur-Dzieduszycka z biura prasowego banku.

Dodaje, że przyjęcie banknotów odbywa się na zasadzie wpłaty na konto klienta prowadzone w GBP.

– Ewentualną wypłatę równowartości wpłacanej gotówki należy wcześniej zgłosić w wybranym oddziale banku – dodaje Mirella Gmur-Dzieduszycka.

Ale to nie wszystko, po śmierci królowej Elżbiety II – jak poinformował brytyjski dziennik „The Guardian” – Centralny Bank Anglii szykuje się do wymiany 4,5 mld banknotów z wizerunkiem zmarłej monarchini wartych łącznie 80 mld funtów. Królowa pojawia się na wszystkich banknotach od 1960 roku.

Banknoty zostaną wymienione na banknoty z wizerunkiem nowego króla Karola III. Ale nie stanie się to szybko. Więcej informacji na temat wymiany banknotów ma zostać ogłoszonych po zakończeniu oficjalnego okresu żałoby.

– Na razie banknoty z wizerunkiem zmarłej królowej pozostają prawnym środkiem płatniczym – podkreśla w specjalnym komunikacie Bank Anglii.