Banki kuszą promocjami na kredyty hipoteczne, bo nie mają klientów

Zainteresowanie kredytami hipotecznymi maleje , bo klientów na nie po prostu nie stać. Banki próbują ich przyciągnąć promocjami.

Publikacja: 09.11.2022 08:00

Banki kuszą promocjami na kredyty hipoteczne, bo nie mają klientów

Foto: Adobe Stock

Do końca sierpnia wartość całego portfela kredytów hipotecznych zmniejszyła się w bankach o niemal 20,5 mld zł, a portfel złotowy zmalał o prawie 11,3 mld zł. Zaś we wrześniu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 13,58 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 41,94 tys. rok wcześniej – oznaczało to to spadek o 67,6 proc.

Czytaj więcej

Kupować mieszkanie czy czekać? Można urwać tylko kilka procent

Kredytów coraz mniej

I nic dziwnego. Od października ub.r. stopy procentowe NBP wzrosły z 0,1 do 6,75 proc. Będące podstawą wyliczania oprocentowania kredytów stopy WIBOR 3M wzrosły z 0,24 proc. 1 października do 7,56 proc. 4 listopada, a stopy WIBOR 6M - z 0,32 do 7,78. Kredyty były coraz droższe, a zdolność kredytowa klientów malała.

– Wrześniowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe potwierdza, że wysokie stopy procentowe, zaostrzenie wymogów regulacyjnych oraz obawy przed skutkami spowolnienia gospodarczego, a nawet możliwej recesji, skutecznie zamroziły popyt na kredyty mieszkaniowe – komentował prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK. – Na wrześniową wartość Indeksu negatywnie wpłynęła mniejsza o prawie 68 proc. niż przed rokiem liczba wnioskodawców. Jest to drugi najniższy wynik od stycznia 2007 r. czyli od 15 lat, odkąd BIK analizuje liczbę wnioskodawców – dodał. I chociaż po raz pierwszy od 6 miesięcy w ujęciu m/m wzrosła liczba wnioskodawców i nieznacznie wzrosła średnia kwota wnioskowanego kredytu, to jednym z głównych powodów mógł być wzrost liczby współkredytobiorców starających się o ten sam kredyt, aby zwiększyć zdolność kredytową.

W tej sytuacji banki, zaniepokojone słabnącą akcja kredytową i obligowane przez KNF do zaostrzania kryteriów, decydują się na promocje i pomoc. ING Bank Śląski zaprasza na spotkania ze specjalistami z wybranej placówki - miejsca spotkań. "Przedstawimy szczegóły oferty, oszacujemy zdolność kredytową, pomożemy Ci wypełnić wniosek o kredyt. Pomożemy Ci w formalnościach. Przygotujemy Ci listę dokumentów. Prześlesz je przez internet do specjalisty hipotecznego" - zachęca.

Credit Agricole jest już konkretny - w promocji „Prosto do domu” kusi niższą marżą 1,1 proc. w pierwszym roku, 1,79 proc. w następnych. RRSO dla kredytu mieszkaniowego ze zmiennym oprocentowaniem to 10,04 proc., a 9,34 proc., dla kredytu z okresowo stałą stopą procentową przez 7 lat, w ofercie Prosto do domu z usługami dodatkowymi. Wcześniejsza spłata kredytu nie jest obciążona prowizją.

„Spełnij marzenia edycja 10” to promocja mBanku, która potrwa do końca listopada. Instytucja chce przyciągnąć zamożniejszych klientów. Dla nich warunki są najlepsze: osoby zaliczone do segmentu Intensive przez 5 lat od uruchomienia pierwszej transzy kredytu muszą przystąpić do ubezpieczenia na życie, na ich mKonto Intensive będzie wpływać co najmniej 7 tys. zł miesięcznie i z którego spłacana będzie rata, i będą wykonywać minimum 15 transakcji kartą lub telefonem miesięcznie. Wtedy przy wkładzie własnym minimum 80 proc. marża wyniesie 2,55 proc. Dla klientów Active (wpływy na konto minimum 5 tys. zł miesięcznie, dwa pozostałe warunki takie same) marża wyniesie wtedy 2,75 proc. Pozostali klienci dostaną 2,85 proc.

Czytaj więcej

Zatrzymasz pieniądze z błędnego przelewu, możesz mieć sprawę w sądzie

WC Banku Pekao oferta specjalna trwała w dwóch wariantach do 6 listopada. Przy ubezpieczeniu spłaty wymaganym przez 4 lata prowizja wynosiła od 0 proc. przy marży od 1,79 proc. Kredyt bez ubezpieczenia miał prowizję od 1,99 proc. i marżę od 1,94 proc.

Kredyt Własny Kąt hipoteczny to w PKO BP RRSO 9,74 proc., a w PKO Banku Hipotecznym 9,72 proc. Wymagane jest tylko 10 proc. wkładu własnego, a przy skorzystaniu z ubezpieczenia od utraty pracy albo z ubezpieczenia na życie prowizja wynosi 0 proc.

Alior Bank wprowadził nową promocję dla oferty kredytów hipotecznych – „Lekki Start”. Klienci, którzy będą chcieli zaciągnąć kredyt hipoteczny, mogą skorzystać z oferty bez marży w pierwszym roku jego spłaty: wysokość raty jest uzależniona tylko od wskaźnika referencyjnego WIBOR 3M. Bank zrezygnował bowiem z pobierania marży w tym okresie. Prowizja za udzielenie kredytu wyniesie 0 proc. Marża od trzynastego miesiąca spłaty może wynieść od 1,8 pp. Oprócz tego Alior Bank nie pobierze prowizji za przygotowanie i zawarcie umowy. Promocyjna oferta obowiązuje do 31 marca 2023 roku.

Dodatkowo, oprócz promocji „Lekki Start”, w ramach programu „Własne M” klienci, którzy będą chcieli kupić nieruchomość w Warszawie lub w Krakowie i ich okolicach, mogą otrzymać marżę na poziomie 1,79 pp. lub 1,99 pp. – w zależności od wysokości wkładu własnego. Promocyjna oferta obowiązuje do 31 grudnia br.

Do końca sierpnia wartość całego portfela kredytów hipotecznych zmniejszyła się w bankach o niemal 20,5 mld zł, a portfel złotowy zmalał o prawie 11,3 mld zł. Zaś we wrześniu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 13,58 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 41,94 tys. rok wcześniej – oznaczało to to spadek o 67,6 proc.

Kredytów coraz mniej

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy