Święta to czas dzielenia się z innymi. Także przez banki

Potrzebujące dzieci, także z domów dziecka, ale też – szpitale, seniorów, hospicja czy domy opieki – wspierają banki w okresie świątecznym.

Publikacja: 22.12.2022 12:47

Święta to czas dzielenia się z innymi. Także przez banki

Foto: Adobe Stock

- Współpracując ze Szlachetną Paczką, Bank BNP Paribas, realizujemy dwa z siedemnastu celów zrównoważonego rozwoju, jakimi są walka z ubóstwem i nierównościami. Dotychczas wsparliśmy Szlachetną Paczkę kwotą ponad 4,7 mln zł. W tym roku, z okazji 200-lecia naszej grupy pracownicy pomogli aż 202 rodzinom w potrzebie – podaje biuro prasowe BNP Paribas.

Dla samotnych matek

W sobotę Wigilia, a w niedzielę Boże Narodzenia – najpiękniejsze święta w całym roku. To też czas dzielenia się z innymi.

Osoby potrzebujące dostrzegają też banki. W grudniu PKO Bank Polski otworzył „Bank Dobrych Serc” – akcję pomocową, do której dołączyć może każdy.

- Zachęcamy do przekazania datku na rzecz Domów Samotnej Matki w całej Polsce. Rozpoczynając akcję przeznaczyliśmy na ten cel pierwszy1 mln złotych – mówi Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.

Jego klienci mogą szybko i wygodnie wpłacić dobroczynne datki w aplikacji mobilnej IKO i w serwisie internetowym iPKO.

W IKO wystarczy ybrać z głównego menu „Więcej” i „Pomagaj z nami”, a następnie „Pomagaj z Fundacją PKO Banku Polskiego” i „Domy samotnej matki”.

A w serwisie iPKO można łatwo znaleźć i skorzystać ze specjalnej ikonki tej akcji - kliknąć w nią i następnie użyć wypełnionej formatki przelewu „Wpłacam darowiznę w iPKO”, dzięki temu pieniądze natychmiast trafią wprost na konto Fundacji PKO Banku Polskiego. Wystarczy tylko wpisać kwotę i potwierdzić przelew.

- Osoby, które nie mają konta w PKO Banku Polskim mogą zlecić przelew z innego dowolnego banku na rachunek Fundacji PKO Banku Polskiego z tytułem „Domy samotnej matki”. Numer konta to: 66 1020 1068 0000 1902 0400 5708 – mówi Małgorzata Witkowska. .

Dodaje, że w kampanii reklamowej bank podkreśla, że „w święta naprawdę potrafimy przenosić góry, dlatego zachęcamy do przyłączenia się do naszej zbiórki”. Potrawa ona do 31 stycznia 2023 roku.

Jak zauważa Małgorzata Witkowska w kanałach elektronicznych banku można też łatwo i wygodnie wesprzeć kilka innych inicjatyw charytatywnych, także w formie zlecenia stałego.

Jedna z nich (w IKO i iPKO) to „Pomoc dla Ukrainy” , czyli wsparcie osób, które ucierpiały z powodu wojny i rosyjskich ataków, bank współpracuje tu z organizacjami w Polsce i w Ukrainie, które bezpośrednio pomagają uchodźcom.

I rodzin w potrzebie

Bank BNP Paribas wspiera Szlachetną Paczkę jako partner strategiczny od 2018 roku i po raz piąty wraz ze Stowarzyszeniem „Wiosna” stara się zmienić świat na lepszy i bardziej przyjazny dla każdego.

- W listopadzie ruszyła kampania „Pomagaj razem z Bankiem BNP Paribas”, w której bank zachęcał do wsparcia Szlachetnej Paczki. - Akcja skierowana jest do wszystkich konsumentów usług bankowych, nie tylko klientów i potrwa o do 26 grudnia - podaje biuro prasowe banku.

Podkreśla, że kampania to nie tylko zachęcanie do pomagania i promowanie zaangażowanej społecznie postawy, ale też bardzo konkretne zobowiązania ze strony banku BNP Paribas.

– W okresie trwania kampanii, bank podwoi każdą wpłatę dokonaną na konto Szlachetnej Paczki. Bez względu na to, z jakiego banku czy przy użyciu jakiego narzędzia zostanie dokonana – zapewnia bank.

Ułatwia on swoim klientom przekazanie darowizny na ten cel poprzez uruchomienie opcji szybkich zdefiniowanych przelewów, zarówno mobilnych w aplikacji GOmobile, jak internetowych w serwisie GOonline.

Także Credit Agricole jak co roku włączył się w „Szlachetną Paczkę”. - Dzięki zaangażowaniu i motywacji naszych pracowników wsparliśmy potrzebujące rodziny – mówi Agnieszka Gorzkowicz, z biura prasowego banku.

Od wakacji patronuje „Akcji Czysta Odra – ODROdzenie”. – To społeczna inicjatywa, która ma na celu odbudowę ekosystemu Odry, a także odnowienie jej funkcji gospodarczych, rekreacyjnych, turystycznych i kulturalnych – podaje Agnieszka Gorzkowicz, z biura prasowego.

Dodaje, że bank chce zebrać co najmniej 100 tysięcy złotych na wyhodowanie miliona ryb różnych gatunków, które staną się początkiem nowego życia w Odrze. - Pieniądze zbieramy na portalu Siepomaga pod adresem: www.siepomaga.pl/odrodzenie. Do wsparcia inicjatywy zachęcamy wszystkich – mówi Agnieszka Gorzkowicz.

W Credit Agricole ku od kilku miesięcy istnieje sieć pracownicza „Wolontariusze”. Zrzesza osoby, które chcą zrobić coś pożytecznego dla świata i ludzi.

Od sierpnia pracownicy mogą poświęcić swój czas na działania prospołeczne lub prośrodowiskowe we współpracy z organizacjami pożytku publicznego NGO pięć dodatkowych, płatnych dni w ciągu roku.

I dla pracowników, a także rzeki Odry

Bank Millennium od dziewięciu już lat, na przełomie listopada i grudnia organizuje Świąteczną Aukcję Dobroczynną. Jej beneficjentami są pracownicy banku lub ich dzieci zmagający się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

- Wszyscy pracownicy mogą uczestniczyć w przedsięwzięciu w dwóch rolach: jako wystawcy przedmiotów aukcyjnych oraz jako osoby licytujące. Aukcja nie jest kierowana do klientów banku – mówi Krzysztof Kurek, z biura prasowego banku Millenium.

Na licytację wystawiane są przedmioty rękodzieła, których autorami są pracownicy. Organizowane są również warsztaty prowadzone przez pracowników. Zgodnie z tradycją zarząd banku podwaja sumę zebraną w czasie aukcji.

Jest ona potem równo podzielona między beneficjentów. - Cel aukcji jest jeden, niezmienny – wsparcie najbardziej potrzebujących współpracowników. W komunikacji podkreślamy, że ważny jest każdy gest i staramy się integrować pracowników wokół tego hasła – podkreśla Krzysztof Kurek.

Z kolei ING Bank Śląski już po raz 15. Zorganizował wśród pracowników wewnętrzną akcję świąteczną - List do św. Mikołaja. - Dzięki niej pomagamy potrzebującym dzieciom przeżyć radosne i pełne prezentów święta. W tym roku wsparliśmy zarówno dzieci z Polski, jak i z Ukrainy – mówi Magdalena Ostrowska, z biura prasowego.

Dodaje, że w okresie przedświątecznym bank wspiera ż darowiznami lokalne organizacje charytatywne – fundacje, hospicja, domy opieki. Zastąpiłyone tradycyjne upominki świąteczne przekazywane klientom w(w całej Polsce.

W Santander Bank Polska jest wieloletnia tradycja akcji charytatywnych i wolontariatu. - Działamy cały rok, np. wiosną organizowaliśmy dużą akcję Podwójna Moc Pomagania, w której podwajaliśmy kwoty zebrane przez pracowników i klientów – ponad 4 mln zł trafiło na pomoc Ukrainie – mówi Marzena Atkielska, prezes Fundacji Santander Bank Polska.

Corocznie bank organizuje y wiele akcji świątecznych, wspierających h – szpitale, seniorów, domy dziecka.

- Szczególnie aktywni są tu nasi wolontariusze.  W tym roku wolontariusze przekazują choinki (wraz z ekologicznymi ozdobami) do domów dziecka i wspólnie z podopiecznymi je ubierają – mówi Marzena Atkielska.

A bankowa fundacja prowadziła zbiórkę dla seniorów z Domów Pomocy Społecznej. - Środki zbieraliśmy na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla osób starszych, schorowanych i samotnych. Zostaną przekazane Fundacji Święty Mikołaj dla seniora, która w naszym imieniu dotrze do najbardziej potrzebujących placówek – dodaje pani prezes.

Konta Bankowe
Refundacja skradzionych pieniędzy. Jak działają polskie banki
Konta Bankowe
BLIK łączy siły z Revolutem. Ten sojusz odczują miliony klientów
Konta Bankowe
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Konta Bankowe
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Konta Bankowe
Protest bankomatów. Dziś w Euronecie można pobrać mniejszą kwotę
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką