Konto bankowe dla dziecka a konto rodzica. Jak to jest

Po rozwiązaniu umowy konta przez osobę dorosłą powiązane z takim rachunkiem konto dla dziecka czasem może zostać, choć bywa, że w ograniczonej formie. A czasem bank „zapomina” zamknąć taki rachunek.

Publikacja: 24.03.2023 11:55

Konto bankowe dla dziecka a konto rodzica. Jak to jest

Foto: Adobe Stock

- W PKO Banku Polskim dziecko może mieć produkt bez produktu rodzica, ale nie ma możliwości korzystania wówczas z bankowości elektronicznej. Konto dziecka jest obsługiwane wyłącznie w oddziale. Jeżeli rodzic zamyka swoje konto i nadal chciałby prowadzić konto dziecka to rachunek dziecka zostaje przekształcony i trzeba podpisać nową umowę – opowiada Małgorzata Witkowska.

Czytaj więcej

Hakerzy wymuszają okup. Tak coraz chętniej straszą ofiary

Czasem funkcje ograniczone

Pan Piotr, był klientem Pekao S. Poza swoim ROR-em miał w tym banku rachunek oszczędnościowy dla dziecka „Mój skarb”, który jest przeznaczony dla osób do 18 roku życia.

Jednak mężczyzna zdecydował się rozwiązać umowę dotyczącą jego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

A zgodnie z regulaminem oznacza to, że umowa na konto oszczędnościowe dziecka też wygasa, a samo konto zostaje rozwiązane. Zgromadzone na nim środki powinny trafić na wskazane przez rodzica konto. W tym przypadku tak się nie stało.

- Wysłaliśmy do banku reklamację z prośbą o zamknięcie konta i przelew pieniędzy, jednak dostaliśmy odpowiedź odmowną. Co w takim razie mamy zrobić, jeśli bank działa wbrew swojemu regulaminowi? – zastanawia się były klient.

Czytaj więcej

Czy bank może pobrać opłatę za wpłatę w okienku, gdy wpłatomat nie działa

Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA mówi, że klienci małoletni mają swoje umowy rachunków.

- To dzieci są posiadaczami rachunków a w ich imieniu umowę zawiera opiekun. Opiekun małoletniego jest jego przedstawicielem ustawowym do uzyskania pełnoletności. Konta małoletnich nie są bezpośrednio podpięte pod umowy rodziców (nie są subkontami) i w sytuacji gdy rodzic zamyka swój ROR, rachunek dla małoletniego jest nadal prowadzony, o ile nie została złożona dyspozycja jego zamknięcia – zapewnia Paweł Jurek.

Jak to jest z kontami dla dzieci, które są powiązane z kontami rodziców. Gdy osoby dorosłe zlikwidują swój rachunek, to konto dziecka automatycznie się dezaktywuje?

Jak podaje Małgorzata Witkowska z biura prasowego PKO BP w tym banku dziecko może mieć produkt bez produktu rodzica, nie ma wtedy bankowości elektronicznej.

- To oznacza, że konto dziecka jest obsługiwane wyłącznie w oddziale. Jeżeli rodzic zamyka swoje konto i nadal chciałby prowadzić konto dziecka to rachunek dziecka zostaje przekształcony i trzeba podpisać nową umowę na rachunek bez bankowości elektronicznej – mówi Małgorzata Witkowska.

Podkreśla, że jeżeli rodzic będzie chciał założyć konto dla siebie ponownie i powiązać je z istniejącym już rachunkiem dziecka, to w takiej sytuacji rachunek dziecka będzie trzeba zamknąć i otworzyć ponownie nowy.

Marcin Data, dyrektor ds. Rozwoju Daily Banking w Credit Agricole mówi, że jego bank oferuje konto dla nastolatków - od 13. do 18. roku życia.

- To konto jest niejako niezależne od konta rodzica – rodzic nie musi mieć nawet konta u nas w banku. To co musi zrobić, to zgodzić się na otwarcie konta i być obecny przy jego otwieraniu.

Jeśli rodzic ma u nas konto i je zamyka, to nie ma to wpływu na konto dla nastolatka - mówi dyr. Data.

Czytaj więcej

„Obcy” wpłatomat. Klienci tych banków skorzystają za darmo

Odrębne konto, odrębna umowa

Także Magdalena Ostrowska z ING Banku Śląskiego zapewnia, że u nich konta prowadzone dla dzieci nie są powiązane z rachunkami ich przedstawicieli ustawowych.

- Są niezależnymi produktami. Jeśli przedstawiciel ustawowy zamknie swoje konta to konta, których właścicielem jest dziecko jest dalej prowadzone – podkreśla Magdalena Ostrowska.

Przyznaje, że w przypadku karty przedpłaconej  - właścicielem takiego rachunku jest przedstawiciel ustawowy a dziecko jest jej użytkownikiem, więc w przypadku zamknięcia rachunku karty przedpłaconej przez rodzica zamykana jest również wydana do niego karta.

Ewa Krawczyk, z Santander Bank Polska mówi, że konto dla osoby małoletniej prowadzone jest na odrębnej umowie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego niż konto dla rodzica.

- Stąd zamknięcie konta dla rodzica nie skutkuje zamknięciem konta dla dziecka. Rodzic w dalszym ciągu powiązany jest z kontem dla osoby małoletniej relacją przedstawiciel ustawowy - podkreśla Ewa Krawczyk.

Bank doradził panu Piotrowi złożenie kolejnej reklamacji, albo odwołanie się od poprzedniej.

- W PKO Banku Polskim dziecko może mieć produkt bez produktu rodzica, ale nie ma możliwości korzystania wówczas z bankowości elektronicznej. Konto dziecka jest obsługiwane wyłącznie w oddziale. Jeżeli rodzic zamyka swoje konto i nadal chciałby prowadzić konto dziecka to rachunek dziecka zostaje przekształcony i trzeba podpisać nową umowę – opowiada Małgorzata Witkowska.

Czasem funkcje ograniczone

Pozostało 92% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konta Bankowe
Refundacja skradzionych pieniędzy. Jak działają polskie banki
Konta Bankowe
BLIK łączy siły z Revolutem. Ten sojusz odczują miliony klientów
Konta Bankowe
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Konta Bankowe
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Materiał Promocyjny
Bolączki inwestorów – od kadr po zamówienia
Konta Bankowe
Protest bankomatów. Dziś w Euronecie można pobrać mniejszą kwotę