Konto bankowe dla dziecka a konto rodzica. Jak to jest

Po rozwiązaniu umowy konta przez osobę dorosłą powiązane z takim rachunkiem konto dla dziecka czasem może zostać, choć bywa, że w ograniczonej formie. A czasem bank „zapomina” zamknąć taki rachunek.

Publikacja: 24.03.2023 11:55

Konto bankowe dla dziecka a konto rodzica. Jak to jest

Foto: Adobe Stock

- W PKO Banku Polskim dziecko może mieć produkt bez produktu rodzica, ale nie ma możliwości korzystania wówczas z bankowości elektronicznej. Konto dziecka jest obsługiwane wyłącznie w oddziale. Jeżeli rodzic zamyka swoje konto i nadal chciałby prowadzić konto dziecka to rachunek dziecka zostaje przekształcony i trzeba podpisać nową umowę – opowiada Małgorzata Witkowska.

Czytaj więcej

Hakerzy wymuszają okup. Tak coraz chętniej straszą ofiary

Czasem funkcje ograniczone

Pan Piotr, był klientem Pekao S. Poza swoim ROR-em miał w tym banku rachunek oszczędnościowy dla dziecka „Mój skarb”, który jest przeznaczony dla osób do 18 roku życia.

Jednak mężczyzna zdecydował się rozwiązać umowę dotyczącą jego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

A zgodnie z regulaminem oznacza to, że umowa na konto oszczędnościowe dziecka też wygasa, a samo konto zostaje rozwiązane. Zgromadzone na nim środki powinny trafić na wskazane przez rodzica konto. W tym przypadku tak się nie stało.

- Wysłaliśmy do banku reklamację z prośbą o zamknięcie konta i przelew pieniędzy, jednak dostaliśmy odpowiedź odmowną. Co w takim razie mamy zrobić, jeśli bank działa wbrew swojemu regulaminowi? – zastanawia się były klient.

Czytaj więcej

Czy bank może pobrać opłatę za wpłatę w okienku, gdy wpłatomat nie działa

Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA mówi, że klienci małoletni mają swoje umowy rachunków.

- To dzieci są posiadaczami rachunków a w ich imieniu umowę zawiera opiekun. Opiekun małoletniego jest jego przedstawicielem ustawowym do uzyskania pełnoletności. Konta małoletnich nie są bezpośrednio podpięte pod umowy rodziców (nie są subkontami) i w sytuacji gdy rodzic zamyka swój ROR, rachunek dla małoletniego jest nadal prowadzony, o ile nie została złożona dyspozycja jego zamknięcia – zapewnia Paweł Jurek.

Jak to jest z kontami dla dzieci, które są powiązane z kontami rodziców. Gdy osoby dorosłe zlikwidują swój rachunek, to konto dziecka automatycznie się dezaktywuje?

Jak podaje Małgorzata Witkowska z biura prasowego PKO BP w tym banku dziecko może mieć produkt bez produktu rodzica, nie ma wtedy bankowości elektronicznej.

- To oznacza, że konto dziecka jest obsługiwane wyłącznie w oddziale. Jeżeli rodzic zamyka swoje konto i nadal chciałby prowadzić konto dziecka to rachunek dziecka zostaje przekształcony i trzeba podpisać nową umowę na rachunek bez bankowości elektronicznej – mówi Małgorzata Witkowska.

Podkreśla, że jeżeli rodzic będzie chciał założyć konto dla siebie ponownie i powiązać je z istniejącym już rachunkiem dziecka, to w takiej sytuacji rachunek dziecka będzie trzeba zamknąć i otworzyć ponownie nowy.

Marcin Data, dyrektor ds. Rozwoju Daily Banking w Credit Agricole mówi, że jego bank oferuje konto dla nastolatków - od 13. do 18. roku życia.

- To konto jest niejako niezależne od konta rodzica – rodzic nie musi mieć nawet konta u nas w banku. To co musi zrobić, to zgodzić się na otwarcie konta i być obecny przy jego otwieraniu.

Jeśli rodzic ma u nas konto i je zamyka, to nie ma to wpływu na konto dla nastolatka - mówi dyr. Data.

Czytaj więcej

„Obcy” wpłatomat. Klienci tych banków skorzystają za darmo

Odrębne konto, odrębna umowa

Także Magdalena Ostrowska z ING Banku Śląskiego zapewnia, że u nich konta prowadzone dla dzieci nie są powiązane z rachunkami ich przedstawicieli ustawowych.

- Są niezależnymi produktami. Jeśli przedstawiciel ustawowy zamknie swoje konta to konta, których właścicielem jest dziecko jest dalej prowadzone – podkreśla Magdalena Ostrowska.

Przyznaje, że w przypadku karty przedpłaconej  - właścicielem takiego rachunku jest przedstawiciel ustawowy a dziecko jest jej użytkownikiem, więc w przypadku zamknięcia rachunku karty przedpłaconej przez rodzica zamykana jest również wydana do niego karta.

Ewa Krawczyk, z Santander Bank Polska mówi, że konto dla osoby małoletniej prowadzone jest na odrębnej umowie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego niż konto dla rodzica.

- Stąd zamknięcie konta dla rodzica nie skutkuje zamknięciem konta dla dziecka. Rodzic w dalszym ciągu powiązany jest z kontem dla osoby małoletniej relacją przedstawiciel ustawowy - podkreśla Ewa Krawczyk.

Bank doradził panu Piotrowi złożenie kolejnej reklamacji, albo odwołanie się od poprzedniej.

- W PKO Banku Polskim dziecko może mieć produkt bez produktu rodzica, ale nie ma możliwości korzystania wówczas z bankowości elektronicznej. Konto dziecka jest obsługiwane wyłącznie w oddziale. Jeżeli rodzic zamyka swoje konto i nadal chciałby prowadzić konto dziecka to rachunek dziecka zostaje przekształcony i trzeba podpisać nową umowę – opowiada Małgorzata Witkowska.

Czasem funkcje ograniczone

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO