Lokaty lecą na łeb, na szyję. Ranking na kwiecień 2023

Oprocentowanie najlepszych lokat bankowych spada trzeci miesiąc. Na ile można liczyć w kwietniu 2023 roku?

Publikacja: 28.03.2023 13:19

Adam Glapiński, prezes NBP

Adam Glapiński, prezes NBP

Foto: Bloomberg

Kolejny raz banki pogorszyły ofertę lokat i rachunków oszczędnościowych. Średnie oprocentowanie tych produktów spadło w marcu do 6,99 proc. - wynika z analizy HRE Investments. To niewiele, gdy inflacja osiągnęła pełnoletniość. Ostatnie dane GUS mówią o inflacji na poziomie 18,4 proc.

materiały prasowe

Czytaj więcej

Na lokatach w Polsce realnie sporo tracimy

Oprocentowanie najlepszych lokat spada

Dynamiczny wzrost oprocentowania depozytów został przerwany w pierwszym miesiącu 2023 roku. Jeszcze w grudniu 2022 roku najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe były oprocentowane średnio na 7,5 proc., ale już w styczniu 2023 roku na 7,3 proc., w lutym na 7,18 proc., a teraz na 6,99 proc.

Analitycy HRE Investments wskazują na kilka przyczyn spadania oprocentowania lokat i rachunków oszczędnościowych. Najważniejszym jest fakt, że RPP przestała podnosić stopy procentowe. Pomiędzy poziomem stóp i oprocentowaniem depozytów istnieje ścisły związek. Marzec 2023 roku był 6 miesiącem z rzędu, w którym koszt pieniądza w Polsce pozostał na niezmienionym poziomie. I choć formalnie cykl podwyżek nie został zakończony, to konsekwentny brak podwyżek i argumentacja stosowana przy tłumaczeniu tych decyzji powodują, że rynek odczytuje działania RPP jako nieoficjalne zakończenie cyklu podwyżek. To z kolei spowodowało korektę w dół przewidywań odnośnie kosztu pieniądza w Polsce. W efekcie banki szukając oszczędności nie tylko powstrzymały się od podnoszenia oprocentowania depozytów, ale też dokonały korekty w dół.

Gdy stopy procentowe zostaną obniżone, to dojdzie do jeszcze większej redukcji oprocentowania lokat. Notowania kontaktów terminowych na stopę procentową sugerują, że obniżki są prawdopodobne już w drugiej połowie 2023 roku, a najpóźniej na przełomie 2023/24.

Spadkowi oprocentowania depozytów sprzyja temu również fakt, że od kilku miesięcy Polacy znowu chętnie zakładają bankowe lokaty. W październiku 2021 roku wartość nowych lokat zakładanych przez gospodarstwa domowe wynosiła niecałe 18 mld złotych. W styczniu 2023 roku było to już ponad 81 mld złotych. W momencie, w którym sprzedaż kredytów wciąż jest relatywnie niska, a nadpłaty kredytów hipotecznych biją rekordy popularności, banki mają mniejszą presję, aby zabiegać o nasze oszczędności.

Czytaj więcej

Dywidendy 2023. Gdzie inwestorzy mogą liczyć na żniwa

Nie ma już lokaty na 10 proc.

Najbardziej zauważalną zmianą, jaka zaszła na rynku depozytów w ciągu ostatniego miesiąca jest wycofanie oferty opiewającej na 10 proc. w skali roku. Oferta ta wprowadzona została w grudniu 2022 roku, a promocyjne, wysokie oprocentowanie naliczane było przez 180 dni dla nowych klientów. Niedługo potem bank ograniczył maksymalną kwotę, na którą można było założyć lokatę, aż w końcu oferta zniknęła.

W marcu aż 9 banków obniżyło oprocentowanie. Od grudnia maleje też liczba ofert kuszących nas oprocentowaniem na poziomie co najmniej 8 proc. w skali roku. Teraz jest ich już tylko 9.

Konta Bankowe
Oddała smartfon do naprawy we Włoszech. Z konta zniknęło 400 tys. zł
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Konta Bankowe
Będą problemy z dostępem do pieniędzy w tych bankach. Warto mieć gotówkę
Konta Bankowe
Oszustwo na chwilówkę. Jak nie dać się naciąć
Konta Bankowe
Mocna realna strata na kwietniowych lokatach
Konta Bankowe
Revolut wszedł do Brazylii
Konta Bankowe
Transfer Elixir z poślizgiem. Dlaczego do tego dochodzi?