Konta bankowe. Za niektóre SMS-y trzeba zapłacić

Wiadomości push bank wyśle do nas bezpłatnie, ale za niektóre SMS-y trzeba będzie zapłacić. Wszystko zależy od rodzaju konta.

Publikacja: 13.06.2023 14:30

Konta bankowe. Za niektóre SMS-y trzeba zapłacić

Foto: Adobe Stock

- Dla klientów, którzy włączyli usługę powiadamiania SMS o zdarzeniach na ich koncie – taka usługa różni się cenowo zależnie od posiadanego konta. Przykładowo, w naszym najpopularniejszym PKO Koncie za Zero pakiet 40 takich wiadomości kosztuje 10 zł, a opłata za każdy kolejny ponad pakiet to 50 gr – mówi Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.

Czytaj więcej

Oddała smartfon do naprawy we Włoszech. Z konta zniknęło 400 tys. zł

Alert SMS z banku może kosztować

Santander Bank Polska wysyła klientom SMSy lub wiadomości Push o charakterze marketingowym, promujące usługi – tylko, jeśli klient wyraził zgodę na kontakt marketingowy.

Ale też to są informacje przypominające o nadchodzącej zmianie taryfy opłat czy regulacji, a także potwierdzające wykonanie czynności– np. potwierdzenie przyjęcia wniosków, otwarcia czy zamknięcia konta.

Są też SMS-y autoryzacyjne, np. potwierdzenie zawarcia umowy, autoryzację przelewu czy monitoringowe – informujące np. o przekroczeniu limitu w koncie, o powstaniu zadłużenia niedozwolonego

- Mamy też SMS-y lub pushe  w ramach zamówionych przez klienta alertów, np. o spadku salda poniżej 0 zł, o transakcji powyżej wskazanej kwoty – klient samodzielnie ustawia). Te alerty mogą być płatne, w zależności od wybranego pakietu – przyznaje Ewa Krawczyk, z biura prasowego Santander Bank Polska.

Dodaje, że wiadomości push są ponadto są wysyłane i dotyczą mobilnej autoryzacji – push informuje o operacji oczekującej na potwierdzenie czy dotyczące Blika powiadomienia Blik dotyczą transakcji internetowych opłacanych Blikiem, przy których nie trzeba wpisywać kodu.

W PKO BP powiadomienia Push są zawsze darmowe - bez względu na rodzaj posiadanego produktu.

- Dla klientów, którzy włączyli usługę powiadamiania PUSH w aplikacji mobilnej IKO – wysyłamy wiadomość push o wykonanych operacjach na koncie (np. transakcja kartą, wpłaty, wypłaty, przelewy etc.). Wysyłamy też PUSHe w celu autoryzacji płatności. Taka autoryzacja jest darmowa.

Czytaj więcej

Oszustwo na chwilówkę. Jak nie dać się naciąć

Push i SMSy z przekazem marketingowym (np. oferty, nowości) wysyłane są tylko do klientów, którzy wyrazili odpowiednie zgody marketingowe – takie wiadomości są zawsze darmowe – zapewnia Małgorzata Witkowska.

Klienci PKO BP, którzy włączyli usługę powiadamiania SMS o zdarzeniach na ich koncie muszą za nie płacić - Taka usługa różni się cenowo zależnie od posiadanego konta. Przykładowo, w naszym najpopularniejszym PKO Koncie za Zero za pakiet 40 wiadomości kosztuje 10 zł. Ale SMS z kodem do autoryzacji transakcji jest bezpłatny – mówi Małgorzata Witkowska.

Opłata za SMS z banku zależy od rodzaju konta

Jak przyznaje Michał Bończysty, dyrektor ds. Rozwoju Bankowości Internetowej w Credit Agricole wiadomoścu push to jeden z kanałów komunikacji jakie bank wykorzystuje. Podobnie jak SMS-y czy maile.

- Najczęściej używamy pushy do komunikacji marketingowej, ale również wtedy, gdy mam inne ważne informacje do przekazania klientom, np. o bezpieczeństwie – mówi dyr. Bończysty.

Wiadomości push bank wykorzystujemy również w procesie autoryzacji mobilnej. Klient rozpoczyna transakcję w CA24 eBank lub w placówce bankowej i - jeśli używa aplikacji mobilnej do autoryzacji zleconych dyspozycji - to otrzymuje pusha informującego, że w aplikacji czeka na niego transakcja do zautoryzowania. Kolejny przykład to usługa BLIK, w której klienci otrzymują powiadomienia push o transakcji Blik.

- Wkrótce planujemy rozszerzyć wykorzystywanie pushy i udostępnić klientom nową usługę, która będzie polegać na informowaniu o wszystkich uznaniach i obciążeniach na rachunku. Klient będzie zarządzał tą usługą i jej parametrami w aplikacji mobilnej. Nie pobieramy opłat za wiadomości Push –zapewnia przedstawiciel Credit Agricole.

Ten bank SMS-y wykorzystuje w wielu procesach. Tak wysyła komunikaty marketingowe, kody autoryzacyjne, ogólne informacje dotyczące np. bezpieczeństwa czy dodatkowe informacje w sytuacjach, gdy klient zleca dyspozycje, które w ocenie banku wiążą się z podwyższonym ryzykiem (np. przelew powyżej jakiejś kwoty, zmiana limitów transakcyjnych, aktywacja aplikacji mobilnej itp.). Za te SMS-y nie pobiera opłaty.

- Mamy także płatną usługę CA24 SMS, dzięki której klient otrzymuje wiadomości o zmianach na rachunku. Głównie są to informacje o uznaniach i obciążeniach, ale lista jest dłuższa i klient może wybrać np. komunikaty o kończącej się lokacie, spadku salda rachunku poniżej określonego poziomu czy o niezrealizowanej zaplanowanej płatności. Wysokość opłat za usługę CA24 SMS jest uzależniona od pakietu konta – mówi dyr. Bończysty

Czytaj więcej

Transfer Elixir z poślizgiem. Dlaczego do tego dochodzi?

Wszystkie wiadomości darmowe

Ing Bank Śląski w ramach komunikacji SMS wysyła do wszystkich klientów informacje w zakresie wszystkich akcji obligatoryjnych co stanowi wymóg trwałego nośnika, w ramach określonych akcji marketingowych gdy nie ma możliwości wysłania komunikacji push przy braku aplikacji, czy w zakresie komunikacji o zdarzeniu z zakresu bezpieczeństwa.

Wiadomości push wysyłane są klientom, którzy posiadają aktywną aplikację banku, a dotyczą transakcji, akcji operacyjnych czy marketingowych, a także w sytuacjach tzn. real-time event (po określonym zdarzeniu czy czynnościach wykonanych przez klienta.

 - W zakresie smsów autoryzacyjnych z Mojego ING – używamy ich jako jednego z faktorów autoryzacji i uwierzytelnienia w Moim ING i Moim ING mobile. W takim SMSie klient otrzymuje informację jaką dyspozycję właśnie wykonuje, np.: „Logujesz się do Mojego ING w przeglądarce”, „Potwierdzasz swoją tożsamość na infolinii ING Banku Ślaskiego”, „Robisz przelew w Moim ING na konto i jego numer oraz kwotę operacji. Oprócz tego opisu w SMS-ie znajduje się kod autoryzacyjny, który klient wpisuje w Moim ING, lub podaje pracownikowi banku na infolinii – podaje Joanna Majer-Skorupa, z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

Ten bank śle też SMS-y o ważnych zdarzeniach, jak np. dodanie urządzenia zaufanego do Mojego ING. – W przypadku wiadomości Push informujących o wykonywanych transakcjach/dyspozycjach, użytkownik Mojego ING może sam decydować do których rachunków i kart chce otrzymywać – zapewnia przedstawicielka banku. Dodaje, że wszystkie wiadomości czy SMS-y są darmowe dla klienta.

- Dla klientów, którzy włączyli usługę powiadamiania SMS o zdarzeniach na ich koncie – taka usługa różni się cenowo zależnie od posiadanego konta. Przykładowo, w naszym najpopularniejszym PKO Koncie za Zero pakiet 40 takich wiadomości kosztuje 10 zł, a opłata za każdy kolejny ponad pakiet to 50 gr – mówi Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.

Alert SMS z banku może kosztować

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej