Limity płatności zbliżeniowych bez PIN-u za granicą. Jak to wygląda

Podczas zagranicznych wakacji Polacy mogą korzystać z limitów do płatności zbliżeniowych bez użycia PIN-u, jakie obowiązują w danym państwie.

Publikacja: 12.07.2023 14:00

Limity płatności zbliżeniowych bez PIN-u za granicą. Jak to wygląda

Foto: AdobeStock

- Limity płatności zbliżeniowych bez podania PIN dla poszczególnych państw, w tym Polski, ustalane są przez organizacje płatnicze. Limit zależy od kraju w którym dokonujemy płatności - przyznaje biuro prasowe banku Pekao SA.

Limity płatności zbliżeniowych są ustalane lokalnie

Pani Małgorzata spędzała wakacje w Wielkiej Brytanii. Podczas płatności zbliżeniowych za kwotę blisko 50 funtów zauważyła, że nie wymagano od niej podania kodu PIN.

- W czasie pandemii podniesiono u nas limity dla takich płatności do 100 funtów i już później nie zmniejszano go - tłumaczył kobiecie jej znajomy na stale mieszkający na Wyspach Brytyjskich.

Okazuje się, że taki wyższy limit dotyczy nie tylko brytyjskich kart, ale wszystkich, które używane są do płatności.

- W przypadku płatności zbliżeniowych dla klientów praktycznie nie mają zastosowania limity zbliżeniowe, jedynie w określonych sytuacjach wymagane jest dodatkowe potwierdzenie transakcji za pomocą PIN-u lub np. biometrii w smartfonie - mówi Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.

Czytaj więcej

Wakacje za granicą. Jak płacić podczas wojaży. Kilka ważnych wskazówek

Dodaje, że zbliżeniowo można zapłacić kwoty małe oraz bardzo duże i potwierdzają to ogólnodostępne statystyki NBP. W czwartym kwartale 2022 roku Polacy dokonywali już 99,5 proc. płatności zbliżeniowo.

- Ewentualna różnica w obsłudze poszczególnych transakcji zbliżeniowych, czyli konieczności potwierdzenia transakcji zbliżeniowych, wystarczy samo zbliżenie lub zbliżenie i potwierdzenie płatności za pomocą kodu PIN lub np. biometrii w smartfonie związana jest z lokalnymi limitami, ale zależy również od innych czynników - przyznaje Małgorzata Witkowska.

Dodaje, że w określonych sytuacjach potwierdzenia wymagać mogą nawet transakcje na niskie kwoty. - Nadrzędna jest tu wygoda klienta, ale zawsze połączona z dbaniem o bezpieczeństwo jego środków - mówi przedstawicielka PKO BP.

Także Arkadiusz Panek, odpowiedzialny za ofertę kart płatniczych w Santander Bank Polska zauważa, że klienci z transakcji zbliżeniowych mogą korzystać bez limitów.

- W pewnych sytuacjach mogą być jednak poproszeni o podanie PINu.

W zależności od funkcjonalności terminala mogą być również poproszeni o włożenie karty do terminala - mówi Arkadiusz Panek.

Przyznaje, że kwoty jednorazowych transakcji bez podania PIN limitowane są na poziomie terminala. - W związku z tym brana jest pod uwagę kwota transakcji w walucie oraz ustawienia terminala w danym kraju tj. na jaką kwotę w danej walucie można zrobić transakcję w danym kraju - tłumaczy Arkadiusz Panek.

Przyznaje też, że bank nie informuje klientów o wysokości limitów transakcji bez PIN w danym kraju. - Wysokość limitów transakcji bez PIN jest regulowana na poziomie UE - dodaje przedstawiciela Santander Bank Polska.

Ale w strefie euro limity do 50 euro

Bartosz Spólnik, manager Zespołu Support Product Managerów w Credit Agricole mówi, że bank nie limituje transakcji zbliżeniowych - ani w Polsce, ani za granicą.

- Czasami klient musi potwierdzić transakcję zbliżeniową PIN-em, jeśli jest ona wyższa niż limit ustawiony na terminalu (limit zależy od kraju wykonania transakcji, np. w Polsce jest to 100 zł, w większości krajów strefy euro - 50 euro lub gdy suma kolejnych transakcji zbliżeniowych bez podania PIN-u przez użytkownika jest wyższa niż limit wynikający z przepisów Dyrektywy PSD2 aktualnie 150 euro -mówi Bartosz Spólnik.

Przyznaje, że zdarzają się także inne sytuacje, niezależne od banku, kiedy klient musi włożyć kartę do terminala, a wówczas, przy próbie dokonania transakcji zbliżeniowej, na terminalu pojawi się odpowiedni komunikat o konieczności włożenia karty do terminala płatniczego.

Także Magda Ostrowska: z ING Banku Śląskiego podkreśla, że klienci tego banku mogą swobodnie korzystać z płatności zbliżeniowych i to zarówno tradycyjną kartą, jak i poprzez telefon komórkowy na całym świecie, wszędzie tam, gdzie akceptowane są karty zbliżeniowe. I nie ma limitu do którego, można płacić w ten sposób.

- Zbliżeniowo można zapłacić każdą kwotę, przy czym w każdym kraju obowiązuje lokalny limit kwoty powyżej której przy płatności tradycyjną kartą nie dotyczy to bowiem płatności telefonem) będzie wymagane jej potwierdzenie kodem PIN na terminalu - mówi Magdalena Ostrowska.

Przyznaje, że ze względów bezpieczeństwa może czasem zdarzyć się sytuacja, w której prośba o potwierdzenie kodem PIN pojawi się także przy płatności zbliżeniowej na niższą kwotę.

Czytaj więcej

Wakacje przyjazne dla portfela. Te kraje odwiedzimy najtaniej od lat

Na razie w Polsce bez zmian

Nie wiadomo czy i ewentualnie kiedy w Polsce może zostać podniesiony limit płatności zbliżeniowych bez użycia PIN-u. - Jest on ustalany przez organizacje kartowe Mastercard i Visa, a nie same banki - przypomina Małgorzata Witkowska.

W Polsce funkcjonuje limit płatności zbliżeniowych bez podawania PIN-u do 100 zł, który został podniesiony z 50 zł w czasie pandemii, w marcu 2020 roku.

- Klienci PKO Banku Polskiego nie zgłaszają zastrzeżeń, że ten limit jest nieodpowiedni. Limit płatności zbliżeniowych bez PIN jest więc w tej chwili na optymalnym poziomie, stanowiącym balans miedzy wygodą a bezpieczeństwem - dodaje Małgorzata Witkowska, z PKO BP.

Biuro prasowe Pekao SA poinformowało nas, że na ten moment nie są prowadzone rozmowy w celu podwyższenia tego limitu w Polsce.

- Limity płatności zbliżeniowych bez podania PIN dla poszczególnych państw, w tym Polski, ustalane są przez organizacje płatnicze. Limit zależy od kraju w którym dokonujemy płatności - przyznaje biuro prasowe banku Pekao SA.

Limity płatności zbliżeniowych są ustalane lokalnie

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?