Za kilka tygodni wejdzie w życie rozporządzenie MSWiA z 15 września 2021 roku w sprawie wprowadzenia obowiązku zabezpieczenia banknotów w bankomatach systemami neutralizacji znaków pieniężnych IBNS (Intelligent Banknote Neutralisation Systems). Ma ono na celu zwiększenie bezpieczeństwa bankomatów oraz zapobieganie kradzieżom pieniędzy. W sytuacji, gdy bankomat wykryje próbę kradzieży, zabarwi banknoty specjalną, niezmywalną farbą, aby uniemożliwić dokonanie za ich pomocą transakcji.
Czytaj więcej
Choć fizycznie karta nie została zniszczona to nie da się przy jej pomocy wypłacić pieniędzy. Dlaczego? Mogło dość do mechanicznego zarysowania bądź innego uszkodzenia paska magnetycznego - mówią bankowcy.
W system IBNS wyposażonych będzie co najmniej 40 proc. bankomatów w kraju. Według danych Narodowego Banku Polskiego, pod koniec września 2022 roku w Polsce funkcjonowało 21 207 bankomatów, co oznacza, że nowy system zostanie zainstalowany w ok. 8,5 tysięcy urządzeń. Wiąże się to z niemałymi kosztami – eksperci szacują, że dostosowanie jednego bankomatu do wymogów nałożonych przez rozporządzenie może sięgnąć nawet 20 tysięcy złotych. Ciężar finansowy przedsięwzięcia spoczywa na podmiotach zarządzających urządzeniami, czyli bankach lub operatorach sieci bankomatów, a niewywiązanie się z tego obowiązku grozi karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Jak wynika z opublikowanego w ubiegłym roku badania NielsenIQ i Diebold Nixdorf, klienci banków szczególnie cenią bankomaty za ich dostępność oraz możliwość szybkiego dokonania transakcji. Tymczasem jedynie w ciągu ostatnich pięciu lat w Polsce ubyło ok. 2,5 tysiąca bankomatów, a kosztowne zmiany mogą sprawić, że wkrótce zniknie ich jeszcze więcej. Najwięcej urządzeń usunięto z niewielkich miejscowości, na co zwracał uwagę w maju Rzecznik Praw Obywatelskich, apelując, że ogranicza to ich mieszkańcom dostęp do gotówki.
Uzasadniając projekt przepisów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przytoczyło dane z lat 2018-2019, związane z liczbą dokonanych włamań do bankomatu, uznając je za "zjawisko nasilającej się przestępczości". W projekcie zaznaczono również, że mimo rosnącej liczby transakcji bezgotówkowych, „bankomaty wciąż pozostają kluczowym elementem infrastruktury polskiego systemu płatniczego".
Czytaj więcej
Przerwana transakcja w bankomacie? Jeśli nie dostaliśmy gotówki, a konto zostało obciążone, trzeba złożyć reklamację.