Coraz więcej banków pozwala płacić za przejazd autostradami swoją aplikacją mobilną. Jak Autopay działa w Alior, PKO, Pekao, ING, Banku Pocztowym i Millennium.
Bywa też, że jeśli nawet bank umożliwia korzystanie z Autopay – systemu automatycznych opłat za przejazdy autostradami – to nie można zapłacić za przejazd wszystkimi takimi drogami, gdzie obowiązują płatności.
Warto sprawdzić: Po co bank „potrzebuje” dostępu do kontaktów w telefonie
korzystanie z Autopay jest trzy razy szybsze niż dokonanie płatności przy tradycyjnej bramce z obsługą manualną
Zaoszczędzić czas klientom. Jak działa Autopay
Na początku grudnia taką usługę wdrożył Alior Bank. – Mamy świadomość, że klienci oczekują dziś czegoś więcej niż tylko produktów i usług potrzebnych do zarządzania finansami. Dlatego z myślą o zmieniających się oczekiwaniach chcemy budować ich pozytywne doświadczenia poprzez rozwijanie nowych funkcji i usług pozafinansowych, które będą dla nich wsparciem na co dzień, w różnych sytuacjach – tłumaczyła Katarzyna Dziwulska, dyrektor zarządzająca pionem sprzedaży segmentu klienta indywidualnego w Alior Banku.
– Liczymy, że wdrożona właśnie usługa Autopay będzie jedną z odpowiedzi na te oczekiwania, a klienci naszego banku docenią wygodę i bezpieczeństwo, jakie ona zapewnia.
Warto sprawdzić: Odziedziczyłeś numer? Może być problem w bankowości mobilnej
Aby skorzystać z usługi Autopay w Alior Banku, należy ją aktywować w zakładce Autostrady w aplikacji mobilnej, a następnie dodać dane pojazdu oraz wskazać konto, z którego ma być pobierana opłata. Aplikacja umożliwia bieżący podgląd historii wszystkich przejazdów i faktur.
– Klienci Alior Banku z poziomu swojej aplikacji bankowej, bez potrzeby instalowania dodatkowych programów, mogą korzystać z elektronicznych płatności na odcinkach autostrad, które obsługują system Autopay – mówi Miłosz Kurzawski, Członek Zarządu Autopay.
Podkreśla on, że korzystanie z usługi jest bardzo wygodne i przydatne, do tego trzy razy szybsze niż dokonanie płatności przy tradycyjnej bramce z obsługą manualną, a Autopay to całkowicie bezdotykowa i w pełni bezpieczna metoda płatności, co ma znaczenie w sytuacji pandemii.
Płatność Autopay coraz popularniejsza
PKO Bank Polski oferuje w aplikacji mobilnej IKO możliwość automatycznego realizowania płatności za przejazdy autostradą A1 (bez konieczności zatrzymywania się na bramkach) od początku października. – Po dwóch miesiącach działania ma już zarejestrowanych prawie 60 tys. użytkowników i ta liczba dynamicznie rośnie.
A Bank Pekao udostępnił usługę Autopay w aplikacji PeoPay na początku sierpnia. – System Autopay działa już na wszystkich bramkach na AmberOne Autostradzie A1 oraz na autostradzie A4 Kraków – Katowice – wylicza Paweł Jurek, rzecznik banku.
Warto sprawdzić: Co oferują banki w swoich kantorach internetowych
Także od sierpnia z tej opcji mogą skorzysstać klienci ING Banku Śląskiego. – Włączenie usługi w Moim ING umożliwia automatyczne opłacanie wprost z rachunku bankowego, przejazdów odcinkami autostrad, które udostępnia operator, czyli Autopay Mobility – mówi Magdalena Klejment z biur prasowego ING Banku Śląskiego.
Przyznaje, że spora grupa klientów już uruchomiła usługę Autostrady Autopay w Moim ING i z niej korzysta.
– Jednak obecna sytuacja związana z pandemią nie pozwala na pełne wykorzystanie potencjału usługi. Właściwy poziom wykorzystania usługi uzależniony jest od powrotu do możliwości podróżowania bez ograniczeń – dodaje Magdalena Klejment.
Od końca czerwca także klienci Banku Pocztowego mogą za pośrednictwem aplikacji mobilnej EnveloBank korzystać z funkcji umożliwiającej automatyczne płatności za autostrady – Autopaopay.
Wystarczy, że zalogują się na swoje konto w aplikacji EnveloBank, podadzą numer rejestracyjny pojazdu i wybiorą konto, z którego ma być pobierana opłata za przejazd. W ten sposób można przejeżdżać bramkami na autostradach: AmberOne A1 na odcinku Rusocin – Nowa Wieś oraz A4 na odcinku Kraków – Katowice bez konieczności pobierania biletu.
– Cały czas pracujemy nad tym, by oferowane przez nas usługi wpisywały się w najnowsze trendy technologiczne i odpowiadały na potrzeby naszych Klientów. Jako jedni z pierwszych udostępnimy w bankowości mobilnej możliwość automatycznych płatności za autostrady, Autopay – zapowiadał Tomasz Dąbrowski, członek Zarządu Banku Pocztowego.
Zamiast Autopay. Zapłacić z Yanosika
Jako pierwszy już w ub. roku Autopay uruchomił bank Millennium, ale nadal na nią czekają m.in. posiadacze rachunków m.in. w Credit Agricole, Sanatnder Bank Polska, czy w BNP Paribas.
Dla nich rozwiązaniem może być korzystnie z opcji automatycznej płatności – Yanosik Pay – za przejazd przez autostrady wprowadzonej w aplikacji łączącej m.in. opcję nawigacji oraz CB radia. Firma współpracuje z Blue Media, krajową instytucją płatniczą.
A banki, które mają taką opcję już zapowiadają rozszerzenie działalności automatycznych płatności na kolejne trasy na autostradach. – Pracujemy nad poszerzeniem listy autostrad, za które będzie można płacić w IKO – mówi Piotr Wardziak, z biura prasowego PKO BP.
Dodaje, że na początku przyszłego roku bank planuje wprowadzić obsługę autostrady A4. – Postawiliśmy na własne rozwiązanie w tej dziedzinie (nie współpracuje z operatorem aplikacji Autopay), przygotowane przy współpracy ze spółką PKO Finat – mówi Piotr Wardzik.
Warto sprawdzić: Banki, które robią problemy, gdy dziecko zgubi kartę płatniczą
Automatyczny system płatności Autopay działa od lata 2019 roku na wszystkich bramkach poboru opłat AmberOne Autostrady A1 pomiędzy Toruniem a Gdańskiem oraz na A4 na odcinku Katowice-Kraków
Z Autopay korzysta regularnie już niemal 410 tysięcy użytkowników. 18 proc. z nich zarejestrowało się do systemu z poziomu bankowości internetowej lub mobilnej.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.