Kantor internetowy: gdzie i dlaczego warto założyć konto

Istnieje szereg okoliczności, które zachęcają do korzystania z usług kantoru online. Lepszy kurs, brak konieczności wychodzenia z domu i wypłacania gotówki z bankomatu (co czasem wiąże się z dodatkowymi opłatami) oraz możliwość niższych kosztów raty kredytu w zagranicznej walucie – to wystarczające argumenty by poświęcić kilka minut na założenie konta w internetowym kantorze.

Publikacja: 08.09.2020 14:37

Kantor internetowy: gdzie i dlaczego warto założyć konto

Foto: Pexels

Sprawdzamy, które kantory internetowe oferują ciekawe usługi wymiany zagranicznych walut.

Warto sprawdzić: Zadają dziwne pytania, gdy przelewamy pieniądze do USA

Zanim zdecydujesz się na usługę danego kantoru

Dzięki wymianie waluty w kantorze internetowym możemy sporo zaoszczędzić. Warto regularnie analizować spread, czyli różnicę między ceną sprzedaży, a ceną kupna danej waluty. Im niższy spread, tym mniej przepłacamy, dlatego należy szukać takich miejsc, gdzie ta różnica jest najmniejsza.

Przed zakupem lub sprzedażą waluty warto zadać sobie pytanie na czym nam tak naprawdę zależy: na szybkiej wymianie czy na dobrym kursie. Istnieją trzy rodzaje kantorów internetowych: kantory tradycyjne przeniesione do Internetu, grupowe platformy skupu walut oraz platforma do wymiany walut między użytkownikami. W zależności od naszych potrzeb powinniśmy przeanalizować ofertę indywidualnego kantoru lub serwisu oferującego wymianę waluty.

Kantor Alior Banku

Usługa tego konkretnego banku ma wiele zalet. Posiadając konto walutowe możemy wymieniać pieniądze 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu, nie ponosząc żadnych kosztów za przelewy oraz rachunki. Dodatkowo bank oferuje kartę wielowalutową, która umożliwia płatność bez dodatkowych opłat i prowizji w 23 walutach. Ceniąc sobie wygodę i szybkość działania możemy pobrać aplikację mobilną kantoru. Posiadając dodatkowo konta złotówkowe i walutowe w Alior Banku przelewy i wymiana odbywają się w zaledwie kilka minut. Dodatkowo można zlecać wymianę waluty w ustalonych przez nas parymetrach. Przykładowo liczymy na wzrost wartości euro, ale nie chcemy stale sprawdzać wykresu walutowego. Ustalamy wtedy wysokość satysfakcjonującego kursu. Gdy waluta osiągnie tę wartość, system wykona operację za nas. W kantorze Alior Banku funkcjonuje również system rekomendacji, dzięki któremu można zarobić 50 zł za każdego znajomego, który założy nowe konto i dokona transakcji minimum 500 zł w ciągu pół roku.

Warto sprawdzić: Wypłatę waluty awizuj wcześniej, bo może być problem

A co z opłatami? Z kosztami tej usługi musimy się liczyć, gdy wybierzemy więcej niż raz w miesiącu pieniądze z bankomatu kartą wielowalutową w kraju i za granicą (opłata 9 zł od transakcji) lub dokonamy przelewu w opcji kosztowej BEN oraz SHA powyżej licznika i opcji kosztowej OUR. Reasumując, ta platforma to połączenie konta walutowego z klasycznym kantorem internetowym, w którym możemy przechowywać swoje środki.

Kiedy chcemy negocjować…

Do grona najchętniej polecanych firm należy niewątpliwie Amronet. Twórcy tego kantoru podkreślają, że ich usługa jest przeznaczona zarówno dla klientów indywidualnych jak i biznesowych, dzięki czemu istnieje możliwość negocjowania wyższych stawek. Założenie oraz obsługa konta są bardzo intuicyjne. Wystarczy się zarejestrować, wpłacić środki, następnie wymienić pieniądze w danej walucie po najlepszym kursie, które trafią na nasze konto po około 15 minutach. Dużą zaletą tego kantoru jest możliwość negocjowania wysokości prowizji wysyłając środki za granicę. A zatem jeśli sporadycznie wymieniamy nasze pieniądze i nie chcemy płacić za utrzymanie konta walutowego w konkretnym banku, jest to idealne rozwiązanie. Warto jednak mieć świadomość, że oferty na platformie Amronet są uzależnione od popytu i podaży na nie w danym momencie.

Społecznościowa wymiana walut

Kantory tego typu udostępniają swoją platformę w formie giełdy dla tych, którzy chcą po własnym kursie sprzedać lub kupić walutę. Do najdłużej działających kantorów online umożliwiających społecznościową wymianę walut należy Walutomat. Rejestrując się na tej stronie zostaniemy obsłużeni przez wszystkie banki w Polsce oraz bezpłatnie wykonamy przelewy w naszym kraju w złotówkach. Dodatkowo, na start otrzymujemy 50% rabatu przy pierwszej transakcji. Walutomat oferuje zamianę 4 walut i jest skierowana do właścicieli przedsiębiorstw, kredytobiorców, zarabiających za granicą oraz miłośników zagranicznych podróży.

Również Cinkciarz, który jako jedna z firm e-commerce cieszy się dużym zaufaniem wśród klientów oferuje społecznościową wymianę walut. Właściciele platformy zaprojektowali kalkulator walutowy, który pozwala obliczyć potencjalny zysk w przypadku skorzystania z tej usługi. Ponadto w kantorze można dokonywać płatności za pomocą serwisu oraz dołączyć portfel walutowy do Google Pay. To zdecydowanie jedna z największych firm oferujących usługę wymiany walut o rocznym obrocie na poziomie 8,5 mld zł.

Usługa typu FinTech

Revolut to brytyjskie przedsiębiorstwo, działające w ramach FinTech, wykorzystujące innowacje technologiczne i finansowe, świadczące usługi bankowe: m.in. wymianę walut. Na tej platformie można wymieniać pieniądze w 28 walutach, a przed finalizacją transakcji serwis pokazuje nam kwotę jaką otrzymamy. Wymieniając środki w Revolut w dni robocze zyskujemy międzybankowy kurs bez żadnych prowizji. Natomiast w weekendy twórcy serwisu ustalają kurs, w którym stosują marżę 1% od najbardziej powszechnych walut do 5000 zł. Platforma nalicza również stałą marżę w wysokości 0,5% w przypadku wymiany kwoty przekraczającej wysokość bezpłatnego limitu, tj. 5000 zł.

Na brytyjskim portalu istnieje możliwość pobrania aplikacji mobilnej, aby usprawnić operacje bankowe. Od 2014 roku obsługuje ona również transakcje w złotówkach. Dzięki tej aplikacji można założyć konto bankowe powiązane z kartą płatniczą, a także uzyskać dostęp do bezpłatnych przelewów krajowych i międzynarodowych, równocześnie płacąc za granicą bez prowizji i dodatkowych opłat. W przypadku wątpliwości i problemów technicznych w serwisie Revolut można porozumieć się z konsultantami lub botami za pomocą chata.

Reasumując…

Działalność banków jako instytucji zaufania publicznego reguluje prawo bankowe, które wymaga posiadania wielomilionowego kapitału do sfinalizowania transakcji. W ramach krajowych regulacji Bankowy Fundusz Gwarancyjny tworzy system gwarancji depozytów, a unijne przepisy narzucają wartość zabezpieczonych depozytów w wysokości 100 000 euro. Kantory internetowe nie podlegają regulacjom Prawa bankowego poza dwoma przypadkami: kantor walutowy Alior Banku i Raiffeisen Bank. Dlatego jeśli chcemy ulokować nasze środki w bezpiecznym miejscu wyżej wspomniane serwisy są zalecane.

Warto sprawdzić: Nowy kantor walutowy od Citi

W stacjonarnych kantorach istnieje możliwość negocjowania wysokości kursu wymiany waluty w zależności od wielkości kwoty. Współcześnie po przeniesieniu działalności do Internetu niezależne kantory, takie jak Amronet czy InternetowyKantor są w stanie przygotować specjalną ofertę dla klientów indywidualnych i biznesowych nawet przy pierwszej usłudze.

Jeśli nie chcemy otwierać kolejnego konta w nowym banku ze względu na kantor internetowy należy zwrócić uwagę na te serwisy, które obsługują wszystkie czynności, począwszy od samej zamiany, skończywszy na płaceniu kartą w niemalże w każdym zakątku na świecie. Ceniąc sobie wygodę warto skorzystać z oferty Revolut i Walutomat, które oferują niski spread oraz przejrzyste aplikacje mobilne.

Gdy w 2011 roku weszła w życie „ustawa antyspreadowa” umożliwiając klientom spłacanie kredytu w walucie, w której został zaciągnięty, coraz częściej mówiło się o tym, że spłata pożyczki w zagranicznej walucie dzięki kantorom internetowym pozwoli zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Biorąc pod uwagę kredyt hipoteczny na okres 35 lat, jesteśmy w stanie uzyskać nawet kilkadziesiąt złotych przy każdej racie miesięcznej. Kupując walutę poza bankiem, który udzielił nam kredytu możemy zaoszczędzić nawet od 20 do 30 tysięcy zł w perspektywie spłaty zadłużenia. Należy pamiętać o tym, aby stale obserwować spread oraz historię wzrostu i spadku wartości danej waluty w kantorze, z którego usług chcemy skorzystać.

Sprawdzamy, które kantory internetowe oferują ciekawe usługi wymiany zagranicznych walut.

Warto sprawdzić: Zadają dziwne pytania, gdy przelewamy pieniądze do USA

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
5 sposobów na to, jak ubierać się z troską o środowisko
Lifestyle
Obieg wtórny — dlaczego jest tak istotny?
Lifestyle
Dodatkowy dzień wolny za 11 listopada. Kiedy pracownik powinien go odebrać
Lifestyle
Oddawanie krwi to nie tylko dobroczynność. Sprawdzamy korzyści
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Lifestyle
Skrócili tydzień pracy do 4 dni. Zbawienne efekty
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą