Najlepsze sposoby na tanie podróże międzymiastowe

Wielu Polaków zmuszonych jest codziennie podróżować setki kilometrów. Podpowiadamy gdzie i jak zapewnić sobie tanią podróż międzymiastową.

Publikacja: 26.09.2020 16:42

Najlepsze sposoby na tanie podróże międzymiastowe

Foto: Adobe Stock

Dla posiadaczy prawa jazdy ciekawą opcją może być carsharing oraz carpooling. Podróżujący, których nie stać na własny samochód mogą trafić na ciekawe oferty polskich linii kolejowych, autobusowych, a nawet lotniczych.

Warto sprawdzić: Jak działa ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży

Wynajem samochodu na minuty

Gdy wypadnie nam nieplanowany wyjazd służbowy, nie mamy pod ręką samochodu, loty są zbyt drogie i najzwyczajniej w świecie nie chcemy podróżować pociągiem, warto zastanowić się nad opcją wypożyczenia pojazdu w ramach carsharingu. Flota firmy Panek działa obecnie na terenie 150 polskich miast, a więc jest to spora sieć połączeń i tras międzymiastowych. Usługa wynajmu przewiduje dużą wygodę i oszczędność: użytkownik może brać i zostawiać samochód gdzie chce oraz korzystać z darmowych parkingów w centrach miast. Dodatkowo jest duży wybór pojazdów, od Toyoty Yaris, po Renault Master L3H2 czy BWM i8. Na start nowi użytkownicy otrzymują 20 zł na start oraz mogą uzyskać 10 zł bonusu za każdego nowego poleconego użytkownika. Ceny w pakiecie dobowym zaczynają się od 79 zł + 0,60 zł za kilometr, natomiast gdy chcemy wypożyczyć auto na minuty płacimy 0,80 zł za kilometr + 0,55 zł za minutę jazdy oraz 0,20 zł za minutę postoju.

Carpooling

Ten sposób na podróżowanie w ramach polityki zrównoważonego transportu w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularny. Jest to idealne rozwiązanie dla osób jeżdżących w pojedynkę oraz dla pasażerów, którzy nie posiadają własnego samochodu lub po prostu nie mają prawa jazdy. Do licznych zalet tego środka komunikacji należy zaliczyć m.in. niższy koszt za przejazd, krótszy czas podróży niż pociągiem czy autokarem, możliwość uzgodnienia warunków podróży (ilość bagaży, opłata za przejazd) oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. W Polsce najpopularniejszym serwisem kojarzącym kierowców i chętnych pasażerów jest BlaBlaCar, w którym wspólnota jest kontrolowana przez samych użytkowników, wystawiających opinie i oceny poszczególnym kierowcom. Coraz częściej pojawiają się też grupy na Facebooku dotyczące przejazdów międzymiastowych, nawet zagranicznych. Taki sposób transportu to idealna okazja do poznawania nowych ludzi i zawiązywania znajomości.

Warto sprawdzić: Ile kosztuje wycieczka do Niemiec autem, koleją i samolotem

Pociągiem też można taniej

Z uwagi na rodzaj pracy, którą wykonujemy lub wygodę można wybrać komunikację publiczną. PKP Intercity oferuje bilet weekendowy, który można zakupić już od 81 zł. Uprawnia nas on do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami typu TLK oraz IC. „Z przejazdu na podstawie biletu weekendowego można skorzystać od godziny 19:00 dnia roboczego poprzedzającego dzień wolny od pracy do godziny 6:00 pierwszego dnia roboczego następującego po dniach wolnych. Najczęściej więc bilety weekendowe są ważne od godziny 19:00 w piątek do godziny 6:00 w poniedziałek. Jeżeli np. piątek lub poniedziałek jest dniem wolnym od pracy to bilet obowiązuje o jeden dzień dłużej.” 1

Super Promo również może zachęcić wielu podróżujących. Ta oferta zawiera pulę tanich biletów w pociągach kategorii EIC oraz EIP, które można kupić najwcześniej 30 dni przed planowanym wyjazdem. W systemie znajdują się bilety tańsze nawet o 67%, dodatkowo łączące się z innymi ulgami (np. dla studentów). Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ich ilość jest ograniczona, a sprzedaż trwa od 23:45 do 0:30. PKP Intercity ogłasza również ofertę Promo, w której pula biletów jest znacznie większa, zniżka promocyjna wynosi 55% oraz nie ma możliwości podróżowania I klasą. Wcześniej Taniej to akcja dla tych podróżników, którzy z dużym wyprzedzeniem znają datę swojego wyjazdu. PKP Intercity oferuje bilety tańsze o 10%, 20%, a nawet 30% w drugiej klasie. Promocja dodatkowo łączy się z ustawowymi ulgami. Wspomniane akcje cieszą się powodzeniem i zbierają wielu chętnych.

Cena biletu z Wrocławia do Krakowa w PKP Intercity jest relatywnie droższa (różnica kilku zł) niż w jednej z najpopularniejszych linii autobusowych, tj. Flixbus. Przedsiębiorstwo autokarowe regularnie informuje o różnych akcjach rabatowych i ofertach, z których warto skorzystać. Czas podróży zazwyczaj niewiele różni się od przejazdu pociągiem, a pasażerowie chcący uniknąć nieprzyjemnych sytuacji z kradzieżą bagaży częściej wybierają właśnie autobus jako środek transportu.

A może samolotem?

W mentalności Polaków nadal funkcjonuje kilka mitów, które skutecznie odstraszają pasażerów od podróży liniami lotniczymi po Polsce. Wielu podnosi argument ceny. Jak się jednak okazuje za podobną kwotę można dostać się pociągiem i samolotem na przykład z Krakowa do Gdańska. Jeśli zależy nam na czasie i planujemy urlop weekendowy możemy zaoszczędzić od 4 do 7 godzin. Warto jednak rezerwować lot co najmniej 2 tygodnie przed podróżą. Na forach internetowych użytkownicy chwalą się biletami lotniczymi o połowę tańszymi od biletów PKP Intercity. Jeśli więc mamy czas na zaplanowanie naszego wyjazdu, nie należy rezygnować z powietrznego środka transportu, ponieważ ceny mogą nas pozytywnie zaskoczyć.

Warto sprawdzić: Jak nie dać się ograć linii lotniczej

Oczywiście nie można zapomnieć o najtańszej wersji podróżowania – łapanie autostopu. Na wielu forach internetowych toczy się mnóstwo dyskusji czy ta forma podróży ma jeszcze rację bytu w Polsce. Okazuje się, że tak – nadal liczna grupa Polaków kultywuje tę tradycję, która dla wielu jest po prostu sposobem na życie. Trzeba pamiętać o podstawowych zasadach łapania autostopu: lepiej nie decydować się na podróż w pojedynkę ze względów bezpieczeństwa, a pytając kierowców na stacjach benzynowych o możliwość podwózki warto najpierw upewnić się czy dana osoba jedzie w tym samym kierunku.

Dla posiadaczy prawa jazdy ciekawą opcją może być carsharing oraz carpooling. Podróżujący, których nie stać na własny samochód mogą trafić na ciekawe oferty polskich linii kolejowych, autobusowych, a nawet lotniczych.

Warto sprawdzić: Jak działa ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
5 sposobów na to, jak ubierać się z troską o środowisko
Lifestyle
Obieg wtórny — dlaczego jest tak istotny?
Lifestyle
Dodatkowy dzień wolny za 11 listopada. Kiedy pracownik powinien go odebrać
Lifestyle
Oddawanie krwi to nie tylko dobroczynność. Sprawdzamy korzyści
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Lifestyle
Skrócili tydzień pracy do 4 dni. Zbawienne efekty
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą