Polak coraz bardziej zadłużony

10,5 tys. zł na osobę wynosi zadłużenie Polaków z tytułu kredytów mieszkaniowych – podaje Home Broker.

Publikacja: 09.03.2018 16:46

Polak coraz bardziej zadłużony

Foto: Fotorzepa/Dominik Pisarek

Zadłużenie Polaków rośnie, ale nadal jest niższe od średniej w UE – komentuje Marcin Krasoń, analityk Home Brokera. – Zadłużenie Polaków z tytułu kredytów hipotecznych wynosi 10,5 tys. zł na osobę. Wskaźnik ten rośnie od wielu lat. Łączne obciążenie hipotek polskich gospodarstw domowych przekracza już 22 proc. produktu krajowego brutto, co stawia nas w rzędzie z Czechami, Włochami, Litwą i Łotwą – wskazuje.
94,45 mld euro wyniosło na koniec ubiegłego roku zadłużenie polskich gospodarstw domowych z tytułu kredytów mieszkaniowych. – To o 5,5 proc. więcej niż rok temu i o 189 proc. więcej niż dziesięć lat temu. Gdy zadłużenie to zestawimy z produktem krajowym brutto, to wychodzi 22,3 proc. PKB, podczas gdy rok temu było to 21,7 proc., a dziesięć lat temu, na koniec 2007 – 10 proc. – mówi Marcin Krasoń. – Jeśli komuś się wydaje, że zadłużenie hipoteczne przekraczające jedną piątą produktu krajowego brutto to dużo, to warto zwrócić uwagę jak wygląda to w innych krajach Unii Europejskiej. Średnia dla 27 krajów unijnych (nie wliczamy to w Danii, a o tym dlaczego – poniżej) wynosi bowiem 41,8 proc.
– Najwyższy wskaźnik zadłużenia hipotecznego ma Dania, gdzie przekracza on 100 proc. PKB. To efekt unikatowego modelu rynkowego, który bazuje na sekurytyzacji kredytów za pomocą listów zastawnych. Banki hipoteczne jednocześnie pożyczają pieniądze kredytobiorcom i sprzedają inwestorom papiery dłużne, których okres zapadalności równy jest okresowi spłaty kredytu – wyjaśnia Marcin Krasoń. – Tę statystykę dla Danii należy więc traktować jako ciekawostkę i nie zestawiać jej z innymi krajami. Pomijając wyjątkowych Duńczyków, najbardziej zadłużonymi hipotecznie nacjami w UE są Holendrzy (69,3 proc.), Szwedzi (68,4 proc.) i Cypryjczycy (62,5 proc.). Pomiędzy 50 a 60 proc. PKB w kredytach mieszkaniowych mają Brytyjczycy, Luksemburczycy i Portugalczycy.
– Na drugim końcu zestawienia znajdziemy Rumunię (8,4 proc.), Węgry (8,7 proc.) oraz Bułgarię (10,2 proc.). Słowenia i Chorwacja mają ten wskaźnik na poziomie 15-16 proc., a Łotwa i Litwa – 17-19 proc. Polskie 22,3 proc. PKB to poziom podobny do m.in. Litwy, Łotwy i Czech – podaje Krasoń. – W przeliczeniu na mieszkańca najwięcej długu hipotecznego mają w Luksemburgu (53,2 tys. euro), Szwecji (32,1 tys. euro) i Holandii (28,5 tys. euro). Przy tych liczbach 2,5 tys. euro w Polsce wygląda skromnie, podobny poziom zadłużenia mają Słoweńcy, Litwini i Łotysze. Najmniej na osobę winni są bankom Bułgarzy – 673 euro.
– Na koniec 2017 r. łączne zadłużenie hipoteczne gospodarstw domowych krajów UE bez Danii wyniosło 6,08 bln euro. Rok temu było to 5,87 bln euro, w ciągu 12 miesięcy nastąpił wzrost o 3,6 proc. Nominalnie najwięcej hipotek mają Brytyjczycy (1,36 bln euro), Niemcy (1,17 bln euro) i Francuzi (0,98 bln euro) – podaje ekspert Home Brokera. – W ostatnim roku poziom zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu hipoteki najbardziej wzrósł w Czechach (15 proc.), Słowacji (13 proc.) i Holandii (12 proc.). Spadek zanotowano w Grecji (4,2 proc.), na Cyprze (3,4 proc.) oraz Portugalii, Hiszpanii i Łotwie (o 1-1,5 proc.).
Pozostało 100% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kupić dom za granicą? Poradnik. Czy warto zainwestować w Hiszpanii?
Nieruchomości
Działki rekreacyjne to inwestycje dla bardzo cierpliwych. Ile można zarobić?
Nieruchomości
Wynajmowanie mieszkania rodzinie bardziej ryzykowne
Nieruchomości
Mieszkanie na wynajem. Rynek pierwotny czy wtórny? Co z wielką płytą?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Nieruchomości
Ile można zarobić na wynajmie mieszkania w 2022 w różnych miastach w Polsce
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał