Najtańszego kredytu mieszkaniowego na 25 lata, na kwotę 300 tys. zł z 20 proc. wkładem własnym – w ramach oferty standardowej – udzieli eurobank. Rata oferowanej przez niego pożyczki wynosi 1 456 zł. W ramach oferty pakietowej, ten sam bank wylicza miesięczną ratę na poziomie 1 404 zł.

W podstawowych kosztach kredytu, do których zaliczamy marżę bankową i prowizję mamy jednak innego zwycięzcę. W tym przypadku najniższe koszty prezentuje Bank BPS. Instytucja ta dla dwudziestopięcioletniego kredytu w kwocie 300 tys. zł nalicza marżę w wysokości 1,79 proc. i 2 proc. prowizję. W ramach oferty łączonej z dodatkowymi produktami banku, koszt marży doliczany do miesięcznej raty kredytu Mój Dom wyniesie 1,3 proc. Bank nie pobierze za to prowizji.

W standardowej wersji kredytu Własny Kąt Hipoteczny 1,99 proc. marży i 1,74 proc. prowizji za przyznanie finansowania pobierają PKO Bank Polski i PKO Bank Hipoteczny. Osoby, które otworzą Konto Aurum lub Platinium, wykupią ubezpieczenie od utraty pracy, ubezpieczenie na życie i kartę kredytową liczyć mogą na jeszcze lepsze warunki – kredyt bez prowizji i marżę na poziomie 1,64 proc.

Ofertę wartą uwagi ma również Bank Pocztowy. Bez obowiązku zakupu dodatkowych produktów tej instytucji, udziela kredytu mieszkaniowego z marżą na poziomie 1,99 proc i dolicza sobie za to 3,5 proc. prowizji.

W ramach kredytu w ofercie pakietowej (tzw. cross–sell) na tle konkurencji wyróżnia się jeszcze ING Bank Śląski. Pobiera 1,65 proc. marży i 1,65 proc. prowizji. Oferta w ramach Zimowej wyprzedaży obowiązywać będzie do 21 marca 2018 r. Bank wymaga założenia rachunku osobistego i zawarcia umowy ubezpieczenia. Minimalna kwota pożyczki nie może być niższa niż 100 tys. zł.

Citi Handlowy, który również modyfikował swoją ofertę, obniżył marżę z 1,89 proc. do 1,69 proc. Podniósł za to prowizję z 1 proc. do 2,5 proc.

Osoby poszukujące kredytu bez prowizji powinny znaleźć go w Banku Millennium, Banku BPS, PKO BP i PKO BH, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbank albo Banku Zachodnim WBK. Niestety, wszystkie poza Bankiem Millennium wymagają wykupienia dodatkowych produktów.

W lutym średnia marża naliczana w ramach ofert standardowych wyniosła 2,55 proc. (bez zmian w stosunku do miesiąca poprzedniego). Średnia marża w przypadku kredytów sprzedawanych w pakiecie spadła i ostatecznie ukształtowała się na poziomie 1,88 proc. (w styczniu wynosiła 1,89 proc.).

Warto zwracać uwagę na koszty jakimi obarczają nas kredytodawcy. Aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę, najlepiej prosić banki o wyliczenie RRSO. Rzeczywista stopa oprocentowania kredytu, która zawiera wszystkie jego koszty, da nam odpowiedź, która z pożyczek polecanych nam przez daną instytucję jest najtańsza.