Aktualizacja: 21.11.2024 09:49 Publikacja: 16.03.2019 16:15
Foto: Adobe Stock
Sezon trwający cały rok, słoneczne dni, przyjazny klimat – argumenty te przemawiają nie tylko za wypoczynkiem w ciepłych krajach, ale także za możliwością inwestowania. Minimalna zyskowność inwestycji w tropikach wynosi 5 proc. w skali roku. Na jej wysokość mają duży wpływ położenie nieruchomości oraz ruch turystyczny w danym regionie.
Zanim jednak zaczniemy inwestować w krajach tropiku, warto sprawdzić wszystkie koszty związane nie tylko z zakupem lokalu, ale także z jego eksploatacją. Trzeba sprawdzić, ile wynosi podatek od zakupu nieruchomości, opłata skarbowa, notarialna, rejestracja gruntu czy inne opłaty prawne. Ile będzie wynosił koszt utrzymania lokalu po jego zakupie, np. czynsz, podatek od nieruchomości, ogrzewanie (koszt sporadyczny), energia elektryczna, zużycie wody czy wywóz śmieci. Ważnym aspektem jest także analiza popytu na usługi turystyczne w danej lokalizacji. Nie bez znaczenia jest sytuacja polityczna w danym kraju.
Koszt doprowadzenia domu o prostej konstrukcji i powierzchni 100 mkw do stanu deweloperskiego można przyjąć – w zależności od regionu, w którym powstaje – w przedziale od 500 tys. do 600 tys. zł.
Co, jak, gdzie, i za ile? Słoneczne hiszpańskie wybrzeże coraz mocniej kusi zagranicznych nabywców mieszkań i domów. Coraz liczniejszą grupę stanowią wśród nich Polacy.
Część właścicieli mieszkań uważa, że wynajmowanie lokali osobom z dziećmi oznacza większe ryzyko. I maja sporo racji.
Bardzo wysoka inflacja powoduje, że oszczędności trzymane w banku wciąż tracą na wartości. Chronić kapitał pomogą nieruchomości. Gdzie szukać okazji?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Wynajem 50-metrowego mieszkania przyniesie średnio od 3,4 proc. netto w Białymstoku do 4,7 proc. w Częstochowie.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Oferta katowickiego osiedla firmy Atal powiększyła się o 290 mieszkań. To kolejna odsłona inwestycji, która wystartowała dziesięć lat temu.
Budynek mieszkalny firmy Trust Investment w centrum Częstochowy ma już pozwolenie na użytkowanie. Firma rozpoczęła budowę kolejnego osiedla w tym mieście.
Podobnie jak w III kwartale deweloper nie widzi spadku popytu na swoje mieszkania. Rynek nie pozwolił na skokowy wzrost, ale na stabilny wynik.
Deweloper lubi kusić promocjami, ale zazwyczaj dotyczy to pewnej puli mieszkań. Teraz dużą obniżką objęta jest cała oferta.
Wierzytelność na kwotę 180 tys. zł ma być powodem do ogłoszenia upadłości Mennica Legacy Tower, rentownego wieżowca wartego miliony złotych. Jeśli tak się stanie, szanse na odzyskanie pieniędzy przez obligatariuszy będą praktycznie żadne.
Nie kończą się niejasności wokół planów Ministerstwa Sportu i Turystyki wprowadzenia opłaty turystycznej. Minister Sławomir Nitras raz rozwija wizję, jak opłata ma działać, innym razem odcina się od niej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas