Z analiz Rentier.io wynika, że średnia rentowność 50-metrowego lokalu przy całorocznym obłożeniu w 16 analizowanych miastach w ostatnich miesiącach niemal się nie zmieniła. To 5,7 proc. brutto i 4 proc. netto, czyli po uwzględnieniu kosztów, takich jak prowizja pośrednika, podatek PCC, taksa notarialna i wypisy, koszty remontu, umeblowania, ubezpieczenie, podatki i zarządzanie najmem. – W pesymistycznym scenariuszu, czyli 6 miesięcy bez najemców, wynajmujący mogą liczyć przeciętnie na 1,3-proc. stopę zwrotu netto – szacuje Anton Bubiel, prezes Rentier.io i dyrektor operacyjny SonarHome.pl. W Krakowie wynajem mieszkania przez 12 miesięcy da inwestorom 4,9-proc. rentowność brutto (3,5 proc. netto), w Częstochowie – 6,9 i odpowiednio 4,7 proc., w Gdańsku – 5,4 i 3,9 proc., w Lublinie – 5,9 i 4,1 proc., Białymstoku – 4,8 i 3,4 proc., Warszawie – 5,3 i 3,8 proc., w Gdyni – 5 i 3,5 proc., we Wrocławiu – 5,9 i 4,2 proc., w Toruniu – 5,1 i 3,6 proc., w Szczecinie – 6,4 i 4,6 proc., w Katowicach – 6,2 i 4,4 proc., w Bydgoszczy – 5,9 i 4,1 proc., w Sosnowcu – 6,2 i 4,3 proc., w Łodzi – 6,2 i 4,4 proc., w Poznaniu – 5,7 i 4,0 proc., w Rzeszowie – 5,6 i 3,9 proc.
Czytaj więcej
Powrót koniunktury na rynek najmu jeszcze w 2021 roku spowodował, że stawki czynszu wróciły do poziomów sprzed epidemii. Na tym nie koniec. Wysoki popyt, podatki i rosnące koszty pchają stawki dalej wzwyż.
– Duże miasta to duża konkurencja, a zatem niższe stopy zwrotu. W dużych miastach inwestują także potężne fundusze, które skutecznie mogą wywierać presję cenową na inwestora „detalicznego” – komentuje Bubiel. – Ale duże miasta to większa stabilność i przewidywalność trendów. Statystyki są nieubłagane, mniejsze miejscowości się wyludniają, młodzi jadą do większych ośrodków – po edukację, w poszukiwaniu pracy.
W dłuższej perspektywie, przynajmniej w najbliższych kilku latach, prezes Bubiel spodziewa się napływu ludzi, a zatem potencjalnych najemców, do dużych miast. – Chodzi zarówno o Polaków, jak i obcokrajowców. W długim terminie statystyki i przewidywania również są nieubłagane – społeczeństwo się starzeje. Jest spore ryzyko wyludniania się dużych miast, jak i małych miasteczek. Ale teraz mówimy o 20–50-letnim horyzoncie – podsumowuje prezes.
Wysokie progi
Jarosław Krawczyk, ekspert portalu Otodom.pl, zestawia średnie ceny mieszkań ze średnimi stawkami najmu. – Zarobić można nie tylko w największych aglomeracjach – uważa. – Licząc w ten sposób, Warszawa plasuje się na drugim miejscu wśród 40 największych miast ze stopą zwrotu 6,04 proc. rocznie. Pierwsze są Gliwice (7,02 proc.) – wskazuje. – Na trzecim miejscu Włocławek (5,91 proc.), a dalej Legnica, Płock, Wałbrzych, Dąbrowa Górnicza (5,69–5,61 proc.). Najmniej opłacalny przy takiej metodologii byłby zakup mieszkania na wynajem w Gdyni, gdzie stopa zwrotu to 3,58 proc. rocznie, co wynika z bardzo wysokich cen w Trójmieście.