Takiego popytu na polskie obligacje skarbowe jeszcze nie było

W lutym inwestorzy indywidualni przeznaczyli na zakup obligacji skarbowych ponad 4,5 mld zł, a w dwóch pierwszych miesiącach roku już ponad 10 mld zł. Takiego popytu na te instrumenty jeszcze w Polsce nie było.

Publikacja: 14.03.2024 14:45

Takiego popytu na polskie obligacje skarbowe jeszcze nie było

Foto: Adobe Stock

Jak podało w czwartek Ministerstwo Finansów, sprzedaż obligacji oszczędnościowych – czyli obligacji skarbowych przeznaczonych dla inwestorów detalicznych – wyniosła w lutym 4,5 mld zł, sporo mniej niż w styczniu, gdy sięgnęła 5,8 mld zł. Ale biorąc pod uwagę te dwa miesiące łącznie, początek br. był pod względem sprzedaży obligacji detalicznych najlepszy w historii. W 2022 r., gdy padł rekord sprzedaży tych papierów w całym roku (57,1 mld zł), w styczniu i lutym inwestorzy wydali na nie 8,3 mld zł.

Czytaj więcej

Piotr Kalisz: Sprzedaż obligacji przez NBP byłaby niezrozumiała

Magnesem na inwestorów są wysokie realne stopy procentowe, związane ze spadkiem inflacji i stabilizacją stopy referencyjnej NBP. Widać to w strukturze sprzedaży obligacji detalicznych, w której maleje udział papierów z oprocentowaniem zmiennym, powiązanym z inflacją, a rośnie udział papierów o stałym oprocentowaniu – mimo tego, że Ministerstwo Finansów ostatnio je obniżało.

Wyniki sprzedaży obligacji detalicznych w lutym

Wyniki sprzedaży obligacji detalicznych w lutym

MF

Obligacje trzyletnie najbardziej popularne

W lutym największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się obligacje trzyletnie (TOS) o stałym oprocentowaniu. Inwestorzy przeznaczyli na nie ponad 1,5 mld zł. To wprawdzie o blisko 0,5 mld zł mniej niż w styczniu (który był pod tym względem zbliżony do rekordowego października, gdy MF nie zmieniło ich oprocentowania pomimo obniżki stóp przez RPP we wrześniu), ale jednocześnie udział trzylatek w całkowitej sprzedaży obligacji oszczędnościowych sięgnął 34,2 proc., najwięcej w ich niespełna dwuletniej historii. Stało się tak, choć w lutym MF obniżyło oprocentowanie TOS-ów do 6,4 proc. z 6,5 proc. w styczniu i 6,85 proc. jeszcze jesienią. W marcowej ofercie to oprocentowanie zostało utrzymane.

Czytaj więcej

Sprzedaż obligacji przez NBP. QT w Polsce nie ma sensu

Na drugim miejscu pod względem popularności znalazły się obligacje czteroletnie (COI), które w pierwszym roku oszczędzania mają stałe oprocentowanie (obecnie wynosi 6,55 proc., tyle samo co w lutowej ofercie, ale w styczniu wynosiło 6,65 proc., a wcześniej 6,75 proc.), a w kolejnych latach równe inflacji w poprzednim roku powiększonej o 1,25 pkt proc. Sprzedaż tych papierów wyniosła 1,34 mld zł, najmniej od roku, jeśli pominąć minimalnie słabszy listopad. Udział tych papierów w całkowitej sprzedaży obligacji detalicznych w pierwszych dwóch miesiącach br. po raz pierwszy od marca 2022 r. zmalał zaś poniżej 30 proc. Tymczasem do listopada czterolatki cieszyły się największym wzięciem, a w pierwszej połowie ub.r. ich udział w sprzedaży zbliżał się do 60 proc.

Obligacje skradły blask lokatom

Inwestorzy detaliczni odzyskują też apetyt na obligacje roczne (ROR) o stałym oprocentowaniu, których popularność mocno spadła po tym, jak we wrześniu i październiku RPP obniżyła stopy procentowe. W lutym przeznaczyli na te papiery 0,84 mld zł, co dało im niemal 19 proc. udział w strukturze sprzedaży, najwyższy od sierpnia ub.r. Inwestorów nie zniechęciły ostatnie obniżki oprocentowania ROR-ów: z 6,25 proc. w grudniu, do 6,15 proc. w styczniu i 6,05 proc. w lutym i obecnie.

W poniedziałek podczas prezentacji „Raportu o inflacji” analitycy z Narodowego Banku Polskiego wskazywali, że oprocentowanie obligacji detalicznych pozostaje atrakcyjne na tle oprocentowania lokat w bankach. Przykładowo, w grudniu nowe lokaty miały średnio oprocentowanie na poziomie 4,5 proc., a obligacje skarbowe powyżej 6 proc. W rezultacie systematycznie rośnie udział obligacji skarbowych w krajowych aktywach finansowych gospodarstw domowych.

Materiał partnera
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Różne możliwości na różne potrzeby
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Partnera
Oszczędnościowe obligacje skarbowe: co trzeba o nich wiedzieć?
Materiał Partnera
Polacy doceniają obligacje skarbowe
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji