W turystycznych miejscowościach staną dodatkowe bankomaty

Dodatkowe bankomaty są stawiane w turystycznych miejscach
Dodatkowe bankomaty są stawiane w turystycznych miejscach
Shutterstock

Także w tym roku operatorzy i banki wystawią w turystycznych miejscowościach dodatkowe urządzenia do wypłaty gotówki, ale wcale nie będzie ich więcej niż w latach poprzednich.

Mogą być jednak częściej wypełniane banknotami. – Zasilenie urządzeń jest adekwatne do potrzeb – zapewnia Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP.

Czytaj także: „Idiotyczne” limity techniczne bankomatów i wpłatomatów

Ten bank jak co roku wprowadza sezonowe bankomaty. Pierwsze bankomaty mobilne PKO BP uruchomił już 22 maja i w większości będą funkcjonowały do 31 października

– Obecnie jest ich 16 – tyle samo, co w ubiegłym roku – mówi Grzegorz Culepa.

Urządzenia pojawiły się lub pojawią głównie w popularnych kurortach na Wybrzeżu, od Świnoujścia po Krynicę Morską, ale również w województwie lubelskim w Okunince, nad Jeziorem Białym.

– Nasze lokalizacje sprawdzają się, dlatego raczej się nie zmieniają – dodaje bankowiec.

Także Euronet wystawi dodatkowe urządzenia na przełomie czerwca i lipca w najpopularniejszych miejscowościach turystycznych, głównie nad Bałtykiem i na Mazurach. W sumie przybędzie 100 bankomatów oraz wpłato-bankomatów.

– Sezonowe urządzenia będą dostępne do drugiej połowy września m.in. w Białogórze, Chłapowie, Dziwnowie, Dziwnówku, Jastarni, Juracie czy Mikołajkach – wylicza Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska.

Podkreśla, że na podstawie wieloletnich danych firma wie, że podczas urlopu gotówka nadal jest preferowanym środkiem płatniczym, a wiele punktów turystycznych wciąż nie akceptuje innych form płatności.

– Część osób w trakcie wypoczynku wybiera gotówkę także ze względu na większą kontrolę nad wydatkami. W przypadku urządzeń instalowanych sezonowo, na bieżąco będziemy monitorować zapotrzebowanie i uzupełniać gotówkę. Jest to standardowa procedura, która obowiązuje w całej naszej sieci, niezależnie, czy są to bankomaty i wpłato-bankomaty udostępniane na określony czas czy też całoroczne – tłumaczy Ewa Miziołek.

Zwraca też uwagę, że urządzenia instalowane na określony czas posiadają takie same funkcje jak bankomaty całoroczne: umożliwiają wypłatę gotówki, a także dostęp do szeregu usług i produktów, takich jak przekaz bankomatowy, wpłata darowizn, doładowanie GSM czy kodów cyfrowych do popularnych serwisów rozrywkowych.

Czytaj także: Zwrócą prowizję, gdy bankomat zepsuty

Nie wiadomo, czy pojawią się w tym roku bankomaty mobilne, instalowane na samochodach typu transporter. – Będzie to uzależnione od dalszych zaleceń służb sanitarnych i możliwości organizowania wydarzeń sportowych czy kulturalnych, odbywających się w plenerze, i zapotrzebowania zgłaszanego przez organizatorów tych eventów – zapowiada Miziołek.

Nie wiadomo, czy drugi operator bankomatów IT Card wystawi w tym roku dodatkowe urządzenia. Firma nie odpowiedziała na nasze pytania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Banki zmieniają sposób działania w czasie epidemii

Zamknięta część oddziałów, mniej klientów w otwartych placówkach, czy promocja transakcji mobilnych i internetowych. ...

Najwyższe odsetki dla mających konto w danym banku

Najkorzystniejsze oferty zapewniają powyżej 2 proc. Najwięcej na depozycie 12-miesięcznym (wkład 10 tys. zł) można ...

Kredyty najtańsze w historii, tracą na tym oszczędzający

Rzeczywiste oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych spadło do najniższego poziomu w historii. Problem w tym, że ...