W banku kart nie akceptują. Trzeba mieć gotówkę

Adobe Stock

Choć czasem terminale płatnicze można spotkać w oddziałach banku, to nie da się tam zapłacić kartą.

Jedna z klientek Santander Banku chciała w oddziale zapłacić kartą ratę kredytu. Ale w kasie spotkał ją zawód: płatność może być dokonana tylko gotówką. Klientka pyta: Dlaczego?

– Stanowiska pracy w naszych oddziałach nie są wyposażone w narzędzia do przyjmowania płatności kartami, opłaty są pobierane od klientów wewnętrznych bezpośrednio z rachunku, a w przypadku klientów zewnętrznych przyjmowane są gotówką – tłumaczy Ewa Krawczyk z biura prasowego Santander Bank Polska. Dodaje, że zazwyczaj w oddziałach są tzw. strefy samoobsługowe, w których klient może wypłacić gotówkę kartą.

Warto sprawdzić: W okienku słono zapłacimy za przelew do fiskusa

Roman Grzyb z biura prasowego PKO BP przyznaje, że terminale wprawdzie znajdują się w wybranych placówkach, ale służą tylko do wypłat gotówki, a nie do płatności. – Zachęcamy klientów do samodzielnego wykonywania transakcji w kanałach zdalnych. Mamy aplikację mobilną IKO i bankowość elektroniczną iPKO, gdzie klienci przez całą dobę mogą np. zlecać przelewy – mówi Roman Grzyb.

Joanna Majer-Skorupa, z-ca rzecznika prasowego ING Banku Śląskiego, potwierdza, że w oddziałach nie ma możliwości dokonywania płatności kartą. – Bank stosuje rozwiązania, dzięki którym opłaty i prowizje są naliczane i pobierane bezpośrednio z rachunku klienta – wyjaśnia.

Także w Credit Agricole nie można płacić kartą w oddziale. – Jeśli klient ma naszą kartę kredytową, to zadłużenie na niej może spłacić, korzystając z wpłatomatu: wkłada kartę do urządzenia, a potem wkłada pieniądze – wyjaśnia Wojciech Lewczak, menedżer Transformacji Bankowości Detalicznej w Credit Agricole.

Używając wpłatomatu, można spłacać kredyt gotówkowy i ratalny. Klient potrzebuje kodu kreskowego, który skanuje we wpłatomacie lub ręcznie wprowadza dane do tego urządzenia.

Warto sprawdzić: Zalegasz bankowi? Przypomną o tym nawet w czasie snu

Jeśli klient chce zapłacić kartą kredytową np. za prąd, doradca może w placówce wykonać przelew z rachunku karty kredytowej. Credit Agricole rozważa wprowadzenie terminali w placówkach, ale nie podjął jeszcze decyzji.

O tym samym myślał też bank Pekao SA, ale ostatecznie nie zdecydował się na taki krok. – Jeśli w oddziale realizowana jest płatna dyspozycja lub pobierana opłata za płatną usługę, bezpośrednio obciążany jest rachunek klienta – tłumaczy Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

To już kres gotówki? Okienka kasowe znikają z banków

Banki wyciągają wnioski z tego, że spora część ich klientów ceni nowinki technologiczne. Tworzą ...

Nauczą nas bankowania. Wystarczy przyjść do oddziału

Z bankowości internetowej możemy korzystać także w oddziale banku. A wtedy za rękę mogą ...

Gdzie szukać najlepszych lokat? 21 – 27 stycznia 2019 r.

Cyklicznie badamy rynek lokat terminowych i przedstawiamy listę trzech najwyżej oprocentowanych depozytów zakładanych na ...